Написання ненаголошених відмінкових закінчень іменників 1 відмінювання

Написання ненаголошених відмінкових закінчень іменників 1 відмінювання

(клас 6 корекційний)

Мета:

- відкрити правило перевірки ненаголошених закінчень іменників 1 відмінювання.

Завдання: 1. Освітні: - розвивати вміння розпізнавати відмінки іменників;

- Формувати вміння правильно писати ненаголошені закінчення.

2. Розвиваючі: - розвивати пізнавальну активність учнів; - розвивати творчу розумову діяльність, кругозір; - розвивати психічні процеси: пам'ять, мислення, уяву, сприйняття, емоції; 3.Виховні: - прищеплювати інтерес до уроків української мови; - виховувати шанобливе ставлення до своїх товаришів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:

- розрізні картки відмінків, питань відмінків, закінчень;

- тест «Повторення теоретичних відомостей про іменник»;

- карта-опора «Алгоритм перевірки ненаголошених закінчень іменників);

- Картки з прислів'ями.

Хід уроку

I. Орг. момент. Мотивація.

Учитель: Хлопці, в якій країні ми живемо?

Якщо ми живемо в Україні, то ми хто?

Мені хотілося б почати наш урок такими словами:

Якщо до українців ти прив'язаний

І в Україні жити звик –

Хто б не був ти – зобов'язаний

українську вивчити мову.

II. Словникова робота.

Словникові слова – вставимо пропущену букву

Учитель: Що об'єднує ці слова?

Вчитель: Правильно. Ці слова - іменники 1 відмінювання.

III. Актуалізація знань

Повторення теоретичних відомостей про ім'яіменник.

1.Яка частина мови називається іменником?

а )Ім'я - це частина мови, яка позначає предмет і відповідає на запитання хто? що?;

б) Іменник – це частина слова, яка позначає предмет.

2. Що називають відмінюванням?

а) Зміна іменників за відмінками;

б) Зміною іменників за пологами?

3. Як визначити відмінювання іменника в називному відмінку однини?

а) за допомогою роду та закінчення.

б) за допомогою перевірочного слова

4.Яка група слів відноситься до 1 відмінювання?

а) яблуко, лимон, помідор

б) слива, дядько, вишня.

5. Яка група слів відноситься до 2 відмінювання?

а) вікно, автомобіль, товариш

б) зима, весна, субота

6.Яка група слів відноситься до 3 відмінювання?

а) морква, піч, степ

б) сніговик, день, пень

IV. Створення ситуації, що призводить до постановки навчальної задачі.

Учитель: Спишіть слова. Визначте відмінювання. Вставте пропущені закінчення.

По річок…, з гілок…, із земл…, до тіт….

Учитель: У яких словах закінчення не викликало труднощів?

(Відповіді дітей: Річкою, із землі).

Учитель: Чому?

( Відповіді дітей: У цих словах закінчення ударне, ми ясно чуємо звук).

V. Фіксація утруднення.

Учитель: У яких словах з'явився сумнів у написанні закінчень?

(Відповіді дітей: З гілок ..., до тіт ...).

Учитель: Чому?

(Відповіді дітей: Закінчення ненаголошені, звук може не відповідати букві).

Учитель: А яку літеру ви могли б написати?

Учитель: У яких частинах слова може бутиненаголошена голосна?

(Відповіді дітей: У приставці, докорінно, у суфіксі, наприкінці).

Учитель: Як ми її перевіряємо докорінно?

Учитель: Як ми її перевіряємо у приставці? У суфіксі?

Учитель: А в кінці?

(У дітей виникає скрута у відповіді).

Учитель: Чи можемо ми відразу відповісти на це питання?

(Відповіді дітей: Ні).

Учитель: Чому?

(Відповіді дітей: Ми не знаємо правила перевірки ненаголошеної голосної в кінці іменника).

VI. Формулювання мети уроку.

Учитель: Визначте мету нашого уроку.

(Відповіді дітей: Дізнатися правило написання ненаголошених голосних у відмінкових закінченнях іменників 1 відмінювання).

Учитель: Визначте тему уроку.

(Відповіді дітей: Правило перевірки ненаголошених відмінкових закінчень іменників 1 відмінювання).

VII. Реалізація навчальної задачі

Учитель: Давайте проаналізуємо два перші слова. Поставимо їх у початкову форму і поставимо наголос.

(Відповіді дітей: Річка, земля)

Учитель: Що ми можемо сказати про ці слова?

( Відповіді дітей: Обидва слова 1 відмінювання, ж.р., наголос падає на закінчення)

Учитель: А тепер нам потрібно просхиляти слова.

Учитель: Але спочатку хочу, щоб ви всі разом попрацювали. У нас змішалися всі відмінки та всі питання відмінків. Потрібно поставити відмінки та питання у потрібному порядку.

(Розставляють в абак відмінки та питання)

П. п. про кого? про що?

Учитель: А тепер просхиляйте слова Річка, Земля.

(Виконуємо у зошиті та на дошці)

Учитель: Чи викликало утруднення написання закінчень у словах.

(Відповіді дітей: Ні, тому що закінчення скрізьударні і чітко чутна буква)

Учитель: Давайте складемо таблицю закінчень.

(Діти додають закінчення в абак)

Р.П. кого? чого? і

В.П. кого? що? у ю

Т.п. ким? чим? ой їй

П.П. про кого? про що? е

Учитель: А тепер просхиляйте слова гілка, тітка.

Учитель: Що ви помітили?

(Відповіді дітей: Закінчення ненаголошені, можна помилитися у виборі та написанні літери)

Учитель: У яких відмінках особливо проявляється небезпека?

(Відповіді дітей: Р. п., Д. п., П. п.)

Учитель: Як нам бути? Які букви вибрати? Давайте звернемося за допомогою до родичів цих слів (річка, земля), у яких закінчення стояло у сильній позиції. Значить вони сильніші! Яку таблицю вони нам дали? А якщо всі ці слова з однієї сім'ї (1 відмінювання), то всі вони повинні підкорятися одним правилам. Які ж закінчення ми в них напишемо? (Відповіді дітей: Такі самі)

Учитель: Чим же ми перевірили ненаголошене закінчення?

(Відповіді дітей: Словом із ударним закінченням)

Учитель: Ми скористалися вже знайомим нам способом дії - ненаголошений голосний перевіряю ударним - для вирішення орфографічного завдання не тільки докорінно, а й наприкінці. Для цього ми маємо скласти алгоритм:

(Вивішуємо на дошку етапи по черзі)

1. Ставлю іменник у початкову форму.

2. Визначаю відмінювання.

3. Добираю слово-помічник.

4. Ставлю слово-помічник на ту ж форму.

5. Пишу таке закінчення, яке у слова-помічника.

6. Позначаю орфограму.

(З'являється карта-опора з алгоритмом перевірки)

Висновок: Перевірним для ненаголошеного закінчення іменника буде слово того ж відмінювання, в тому ж відмінку, що і перевіряється, але зударним закінченням.

Робота з підручником:

Учитель: звіримо отримані знання з правилом у підручнику.

(Діти читають правило та порівнюють свої висновки з ним).

Учитель: Які ви в мене розумниці. Самі вивели правило.

VIII. Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові.

Учитель: Діти, а навіщо ми пройшли це правило?

(Відповіді дітей: Щоб грамотно писати)

Учитель: Давайте повправляємося в цьому.

1. Гра «Гол». Ділимося на 2 команди. Одна команда захищає вовка. Інша команда захищає зайця. Дитина виходить, бере картку зі словом, визначає закінчення за словом ключика. Впорався – забив гол супернику.

(Надаємо допомогу коректно, щоб усі забили)

2. Робота в підручнику щодо застосування алгоритму вирішення орфографічних завдань у ненаголошених відмінкових закінченнях іменників 1 відмінювання.

У кожному рядку шукаємо слово – ключик. Визначаємо у ньому закінчення.

Вставляємо закінчення в інших словах з ненаголошеними закінченнями.

3. Ігрове завдання: «Знайти вивчене правило у прислів'ях».

(Прислів'я написано на картках)

Нудно Афонюшці на чужому боці.

Жити – Батьківщині служити.

На чужому боці радий своїй воронушці.

VIII. Рефлексія (підсумок уроку)

Учитель: З чим познайомилися сьогодні на уроці?

Учитель: Як правильно діяти, щоб не помилитися в написанні ненаголошеного відмінкового закінчення іменників?

Вчитель: Продовжіть пропозицію: