Урок з літератури у 11 класі Виразні засоби мови
МОУ Красноватраська ЗОШ Спаського району Нижегородської області

Майстер-клас з літератури у 11 класі Тема уроку:
вчитель української мови та літератури Казяніна Олена Анатоліївна
с. Червоний Ватрас, 2010 р.
Мета уроку:
Створення необхідних умов для узагальнення вивченого матеріалу на тему «Образово-виразні засоби мови» через роботу з різними текстами
Урок узагальнення та систематизації знань
Завдання Освітні:
•Повторити відомості про виразні засоби мови;
• Виявити їх роль текстах художнього стилю;
• Розвивати вміння аналізувати мовний матеріал, узагальнювати та систематизувати;
• Розвивати вміння доводити та спростовувати;
• Формувати комунікативні навички: уміння вступати у діалог, працювати у групі;
• Формувати тактовне ставлення до думки однокласників.
Скоригувати вміння знаходити засоби виразності в тексті, розрізняти види стежок, стилістичних постатей та інших засобів виразності;
Продовжувати розвивати вміння визначати роль засобів виразності в тексті, що аналізується.
Устаткування уроку:
- комп'ютер та проектор для презентації навчального матеріалу;
- Пам'ятки для учнів;
Метод: евристичний, дослідницький
Тип взаємодії: співпраця
Хід уроку:
Повідомлення цілей уроку:дивимось слайд № 1
Для того щоб надати емоційний вплив і в естетичних цілях, з метою створення образності та виразності, майстри слова використовують засоби та прийоми виразності мови. Ми з вами, які вивчають мову, маємо пам'ятати, що рідне слово – цеоснова нашої духовності, культури.
А яка вона, культурна людина?
Володіє культурою почуттів, культурою спілкування, вміє правильно, гарно і виразно говорити, писати.
1. Опитування: які виразні засоби ви знаєте?
Що допомагає нам зрозуміти смисл вірша? Робота зі схемами
Дивимося слайд №3
2. Гра «Питання-відповідь». (Перевірюється знання літературних термінів.)
У грі бере участь весь клас. Перше питання ставить вчитель одному з учнів. Наприклад: що таке гіпербола? Учень дає чітку відповідь з прикладом і в свою чергу ставить питання іншому учню, і так далі, поки необхідний матеріал не буде повторений.
Дивимося слайд №4-15
3. А тепер потренуємось у знаходженні мистецьких засобів
"Синь то дрімає, то зітхає ..." (5.) (С.Єсенін). (Уособлення.)
“Я ніколи не знав, що стільки тисяч тонн у моїй ганебно легковажній голові” (В.Маяковський). (Гіперболу.)
"Дрімає чуйний очерет ..." (І.Нікітін). (Уособлення, епітет.)
"…Як сережки, зазвенит дівочий сміх" (6.) (С.Єсенін). (Метафоричне порівняння.)
"Її вуста, як троянда, червоніють" (А.Пушкін). (Порівняння.)
"Зі снопом волосся твого вівсяного // Відоснилася ти мені назавжди"

Епітет– це емоційна,оцінна характеристика чогось наприклад вірні друзі
Метафора –приховане чи скорочене порівняння.Її можна переказати за допомогою союзу як
У Гоголя ми читаємо птаха – трійка.Ми розуміємо, що трійка коней мчить швидко, як птах.
Метонімія – це заміна слова чи поняття іншимсловом так чи інакше причетним до нього, суміжним з ним: Читав книгу Апулея Замість: Читал книгу Апулея
Перифраза – описовий оборот Друзі Руслана та Людмили означає мої читачі
Робота в групах:
4. Аналіз вірша М.Лермонтова «Утьос»Утьос

Ночувала хмаринка золота.
На грудях скелі-велетня; Вранці в дорогу вона помчала рано, По блакиті весело граючи; Але залишився вологий слід у зморшку Старого скелі. Самотньо Він стоїть, замислився глибоко, І тихенько плаче він у пустелі.

.Дивимося на екрані слайд №16
Аналіз вірша І.Буніна «Настане день…»
Дивимось на екран слайд №17
Настане день – зникну я
А в цій кімнаті порожній
Все те саме буде: стіл, лава
Так образ древній та простий.
І так само залітатиме
Кольоровий метелик у щілинку,
Пурхати, шарудити і тремтіти
По блакитній стелі.
І так само буде небо дно
Дивитися у відкрите вікно,
І море рівної синьової
Манити в пустельний простір свій
.

6. Намалювати кластер Виразні засоби мови до вірша …
XIII. Підбиття підсумків уроку
– Які цілі та завдання ми ставили перед собою на початку уроку? Що вийшло? Що не вийшло?Які думки, особливо запам'яталися вам, отримали у вашій душі емоційний відгук?
Чия відповідь вам сподобалася?
. Які стилістичні фігури ви вивчили, визначте їхню функцію в текстах.
Стилістичні постаті – виразні засоби мови. Служать до створення образної промови, посилення виразності.
Стилістичніфігури - це особливі синтаксичні побудови.
Анафора - повторення особливих слів і оборотів на початку уривків, з яких складається висловлювання.
Епіфора - повторення слів або виразів в кінці суміжних уривків (пропозицій).
Паралелізм – однакова синтаксична побудова сусідніх речень чи відрізків мови.
Антитеза – оборот, у якому посилення виразності промови протиставляються протилежні поняття.
Оксюморон – стилістична фігура, що полягає у поєднанні двох понять, що суперечать один одному, логічно виключають одне інше.
Градація – стилістична фігура, яка перебуває в такому розташуванні слів, при якому кожне наступне містить значення, що посилюється, завдяки чому створюється наростання виробленого враження
Інверсія - розташування членів пропозиції в особливому порядку, що порушує звичайний.
Риторичне питання - ставиться не з метою отримати на нього відповідь, а щоб привернути увагу читача.