Уроки 48-49 (116-117)
Мета:систематизація матеріалу за образами Кутузова і Наполеона як підготовка до класного твору.
Хід уроку
У ході уроку учні виступають із питань плану, складають таблицю, записують тези та опорні схеми — конспекти.
Немає величі там, де немає простоти добра і правди.
I. Історичні погляди Л. М. Толстого та його відбиток у романі «Війна та мир».
1. Народ (в розумінні Толстого) - головна вирішальна сила в історії.
2. Основний критерій оцінки історичної особистості - ставлення до народу, розуміння його.
3. Простота, добро, щоправда - складові елементи величі.
III. Образи Кутузова та Наполеона в ідейній спрямованості роману «Війна та мир».
Кутузов - справжній вождь, обраний народом. Наполеон - уособлення антинародних інтересів, законів.
Тези:
1. Народ у розумінні Толстого – вирішальна сила в історії. Тому головним критерієм зовнішності чи непотрібності людини у війні 1812 є ставлення до народу, розуміння його. Відомо, що Толстой заперечував роль особистості історії. Але говорити про повне заперечення не можна: він, заперечуючи свавілля особистості, небажання зважати на волю народу, заперечував особистість, що ставить себе над народом. Якщо ж дії особистості історично зумовлені, вона грає певну роль розвитку історичних подій.
3. Разом з армією, з українським народом Кутузов захищає свободу та національну незалежність України. Армія окупантів надихається жагою грабунку, збагачення, а їх командувач — ідеєю світового панування, культом своєї особистості, манією велича. Сила Кутузова як полководця у його глибокій вірі у патріотизм українського народу, у його силу тамужність перед лицем загарбників, у переконаності, що ворог має бути і буде вигнаний. Ставка Наполеона — на найнижчі інстинкти солдатів його різноплемінної армії: придбати маєток в Україні, награбувати багатства, вести п'яне, розгульне життя. «Це був натовп мародерів, з яких кожен віз чи ніс із собою купу речей, які йому здавалися потрібними та цінними. Ціль кожного з цих людей. полягала в тому, щоб утримати набуте». (Т. III, ч. III, гл. 26).
4. Хоча Кутузов (як зображений у романі) і надає вирішального значення своєму «я», проте показаний Толстим не пасивним, а активним, мудрим і досвідченим полководцем, який своїми розпорядженнями допомагає зростанню народного опору, зміцнює дух війська. “. він усе вислухає, все запам'ятає, все поставить на своє місце, нічого корисного не завадить, нічого шкідливого не дозволить. а головне, — думав князь Андрій, — чому віриш йому, — те, що він український. »(Т. III, ч. II, гл. 16). Для Наполеона війна – це гра, а люди – пішаки у цій грі. Вони підкоряються волі полководця — надлюдини, яка тим нібито визначає перебіг історичних подій.
5. З мовчазної згоди Наполеона його армія в Москві краде, грабує, гвалтує, вбиває безневинних людей - жителів Москви. Більше того: наказуючи всім своїм військам для заготівлі продовольства по черзі ходити до Москви мародерствувати, Наполеон видає накази та розпорядження, що забороняють крадіжку та грабіж населення. А Кутузов звертається до українських солдатів та офіцерів, які переслідують розгромленого ворога: «Поки вони були сильні, ми їх не шкодували, а тепер і пошкодувати можна. Теж люди. » І це гуманне почуття до поваленого ворога зауважує Толстой, лежало у душі кожного солдата». (Т. IV, ч. IV, гл. 6).
6. У найважчі дні для України Кутузов зсолдатами з народом. «Останнім ступенем підлості» називає Толстой втечу «великого імператора» від геройської (т. IV, ч. II гл. 18).
7. Толстой малює Кутузова людиною простим і скромним, щирим і правдивим, близьким та зрозумілим солдатам. Наполеон, що грає роль володаря світу, самозакоханий, зарозумілий, пихатий. Людина фальшива, лицемірна, вона глибоко байдужа до долі оточуючих, егоцентрична до мозку кісток (егоцентризм — крайня форма прояву егоїзму). У поведінці Кутузова немає нічого показного, що б'є ефект. Мова його проста, зрозуміла кожному солдатові. Однією з характерних рис Наполеона є акторство, позерство. Мова його пихата, відрізняється фальшивою риторикою.
9. Заперечення величі Наполеона у романі йде поруч із засудженням війни. Слава від завоювань, завоювання заради слави, на думку Толстого, нелюдські. Саме тому Наполеону протиставляється Кутузов, істинно народний полководець, велич якого у його простоті, скромності, справжньому гуманізмі.
IV. ОСК «Кутузов».
Пояснення для вчителя:
Кутузов 1805 року постає маємо навченим досвідом учнем Суворова. Це саме він, Кутузов, своїми правильними діями та розпорядженнями рятує українську армію після капітуляції Макка та здачі Відня Наполеону. Але при цьому видно, що жодної битви на цій чужій українському духу землі він не хоче проводити. Він як могутня пружина, яка готова будь-якої хвилини переможно розпрямитися, але поки що постійно стримується.
І ось 1812: Батьківщина в небезпеці. Відбувається справжній вибух полководницького таланту Кутузова. Це саме він, який не любить гучних слів, посилаючи Багратіона затримати французів, наказує його піднесеною фразою: «Благословляю тебе на великий подвиг!» Це віннаказує залишити Москву, кажучи, що все одно змусить французів повірити через українську зброю. Він перший розуміє значення лих французької армії після Бородіна і тому продовжує стверджувати, що Бородінська битва була перемогою. Це він вживає всі свої сили на те, щоб утримати українську армію від марних битв, тому що розуміє: після втечі ворога з Москви безглуздо «втрачати свої війська для знищення французьких армій, що знищувалися без зовнішніх причин. » У всіх своїх починаннях саме він повно виражає волю та дух українського народу. Саме на цей час припадає максимальне, переможне розтягнення «пружини» його полководницького дару — на 1812 рік.
З вигнанням ворогів з території Укаїни та вступом українських військ до Європи, з початком європейської кампанії (1813 р.) ця «пружина» Кутузова вже ослабла, і знову, як 1805 року, ця вітчизняна війна вже». Окрім свого дорогого українського серця народного значення, мала мати інше — європейське», «. представнику українського народу після того, як ворог був знищений, Україна звільнена та поставлена на найвищий щабель своєї слави, українській людині, як українській, робити більше не було чого. І Кутузов помер».
Ось такою була людина, яка”. проти волі государя і з волі народу. був обраний (в найнебезпечніші для України дні) головнокомандувачем».

V. ОСК «Наполеон».
Пояснення для вчителя:
Наполеонівська тема у романі пов'язані з курагинской. В історичній долі народів Наполеон грає ту саму роль, що Курагіни — у приватному житті людей. Як у першому, так і в другому випадку «не можна було знати, що добре, що погано, що розумно і божевільно». Але Анатоль Курагін – «дурень». Найстрашніше ж, коли з таким же серцемвиявиться людина розумна і хитра (Наполеон). Він, який проголосив високі ідеали рівності та братерства, ідеали республіки, спочатку сподобався своєму народу, з ідеалами добра і правди почне тріумфальну ходу територією інших держав, ніби здійснюючи коло пошани Європою (прослідкуй за стрілкою «Наполеон»). Але, зрештою, він захоче абсолютної влади (стрільця «Україна») і загубить всю армію, в катастрофу кине свій народ, заведе в глухий кут. Ось таке круте падіння йому доведеться пережити. А причиною всьому, вдивіться у конспект, — величезне «я» у всіх його починаннях «немає величі там, де немає простоти, добра і правди».

Домашнє завдання.
1. Переглянути т. IV. Партизанська війна та зміни, що відбулися з героями. Скласти кожному вікторину із 6 питань на перевірку знання тексту.
2.Індивідуальні завдання- повідомлення (короткий переказ з елементами аналізу).
- Справи та люди партизанських загонів;
- Петро Ростов у партизанському загоні;
— Т. Щербатий — найнеобхідніша людина у загоні;
- Загальна оцінка Товстим партизанської війни;
- Представник народної війни Кутузов;
- «Непереможна» французька армія Наполеона;
- Патріотизм і героїзм народу у вітчизняній війні 1812р.