Виховні бесіди для підлітків
Виховна година «Про чудову музику душі» вводить нас в атмосферу пропонованих уроків. «Зробити світ трохи добрішим – ця можливість знаходиться в руках кожного з нас», - такий висновок мають зробити підлітки з першого заняття. Перший крок до зміни себе - пробачити всіх, тому друга виховна година розкриває перед підлітком необхідність виховання в собі такої чесноти як уміння прощати. У третій виховній годині «Де ховається щастя» педагог підводить підлітка до розуміння справжньої цінності життя, яка полягає у служінні ближньому. Однак воно іноді може виражатися в незвичайних формах і виявлятися, наприклад, у відмові від себе заради ближнього. Причому саме у цьому людина може знайти справжнє щастя. Цьому присвячена виховна година «Щастя людське». Виховний час «Дезертирство з життя» закріплює засвоєне підлітком розуміння справжніх цінностей у житті, вміння бачити у життєвих негараздах лише тимчасові труднощі та формує бажання долати їх. Наступний блок виховного годинника присвячений сімейному вихованню. «Батьки теж люди» вчить підлітка почитати своїх батьків і підводить дитину до думки про те, що вона є частиною своєї сім'ї, в його силах зробити сім'ю міцнішою та «сонячнішою». Виховний годинник «Пошук ближнього», «Жіноче щастя» та «Хто в хаті господар» спрямовані на виховання підлітків як майбутніх сім'янинів. Виховний час «Пошук ближнього» вчить бачити в обранці майбутнього чоловіка чи дружину, батька чи матір своїх дітей, звертаючи при цьому увагу, перш за все, на красу душі, а не тіла. Виховна година «Жіноче щастя» бажано проводити окремо для дівчаток. У цьому випадку можлива відверта розмова процнотливості, вірності, жіночності, умінні співчувати і співпереживати як необхідних рис характеру майбутньої дружини та матері. Виховний час «Хто в домі господар» вводить у внутрішній світ майбутньої сім'ї підлітка, вчить розуміти і берегти майбутнього чоловіка, формує бажання поступатися і зберігати мир у сім'ї. Виховна година «Ми з майбутнього» спрямована на виховання у підлітках почуття патріотизму та поваги до історії своєї країни.Виховна година «Про прекрасну музику душі»
Мета: - виховання у підлітках доброти; - розкрити вплив вчинків на духовне здоров'я людини.
Обладнання: - папір для відповідей на тести та малюнків, фломастери; – музичний центр, диск Світлани Копилової «Притчі-2. Пензлик у Божих руках», репродукція фрески Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря».
Хід заняття Проведення тесту Перш ніж розпочати розмову, я пропоную вам відповісти на запитання тесту. 1. У тебе є гроші. Чи міг би ти витратити все, що в тебе є, на подарунки друзям? 2. Приятель розповідає тобі про свої проблеми, але це тебе мало хвилює. Чи даси йому зрозуміти, що це тобі нецікаво? 3. Твій партнер з якоїсь гри грає погано. Чи ти будеш йому піддаватися, щоб доставити приємне? 4. Чи часто ти кажеш людям добрі слова? 5. Чи любиш злі жарти, розіграші? 6. Чи довго ти пам'ятаєш нанесені тобі образи? 7. Чи завжди ти не втрачаєш нагоди зробити якусь добру справу? 8. Чи вважаєш ти, що будь-яку справу ти зробиш краще за інших? 9. Чи кидаєш ти гру, коли починаєш програвати? 10. Якщо ти впевнений, що маєш рацію, чи слухаєш ти заперечення співрозмовників? 11. Чи охоче ти виконуєш прохання? 12. Чи насміхаєшся ти з когось, щоброзвеселити компанію?
Слово вчителя з елементами розмови Про результати тесту ми поговоримо пізніше, а тепер спробуємо визначити тему розмови. Ромен Роллан одного разу сказав: (краще написати на дошці заздалегідь) «… - це прекрасна музика душі. Як було б чудово, якби вона звучала в кожному з нас». Що мав на увазі Ромен Роллан? Вставте пропущене слово у цей вислів, і ви дізнаєтесь тему сьогоднішнього заняття. (Відповіді дітей) Доброта - це і є тема заняття. Спробуймо визначити значення цього слова. Яку людину можна назвати доброю? На дошці (написати заздалегідь) написані слова, що характеризують людину і починаються зі слова «добро». Яке їхнє значення? • доброчесний: високоморальний, що виявляє доброчесність, повний чесноти; • добродушний: добрий і м'який характером, незлобивий; • доброзичливий: бажаючий добра, готовий сприяти благополуччю інших, доброзичливий; • добронрівний: який відрізняється гарною поведінкою, гарною вдачею; • добропорядний: пристойний, гідний схвалення, порядний; • добросердечний: має добрий серце, ласкавий, співчутливий; • сумлінний: чесно виконує свої зобов'язання, обов'язки. Як ви думаєте, які якості з перерахованих має по-справжньому добра людина? (Відповіді дітей) Правильно, усіма. Чи багато ви зустрічали таких людей? А чи пам'ятаєте ви, які добрі справи ви здійснили сьогодні, за минулий день, тиждень?
Підведення підсумків тесту Давайте подивимося результати ваших тестів. Ключ: Так - 1-4, 7, 11 - 1 бал Ні - 2, 5-6, 8-10, 12 - 1 бал. 8 і більше балів: ти люб'язний, доброзичливий, вмієш поводитися з людьми; тільки одне побажання – будь щирим; 4-8 балів: твоя доброта має вибірковий характер: тиможеш бути добрим до людей і черствим по відношенню до інших; 0-4 бали: спілкування з тобою буває нелегким; тобі не вистачає доброзичливості до людей, відкритості серця.
Розповідь вчителя з елементами бесіди Фахівці стверджують, що добрі справи надають на наше психофізіологічне здоров'я дуже великий позитивний вплив. Стан, в якому перебуває людина, охоплена поривами доброти, організм сприймає як позитивний стрес і виробляє величезну кількість захисних речовин, тому добрі люди рідше хворіють. Крім того, у стані «нападу добросердечності» виробляються гормони, що активізують розумову діяльність та творчий потенціал. А що відбувається з людиною, яка робить злі вчинки? (Відповіді дітей) Відомий англійський письменник Оскар Уайльд у романі «Портрет Доріана Грея» описав історію надзвичайно красивого молодого чоловіка з ясними блакитними очима та золотистими кучерями, портрет якого був зображений одним художником. На життєвому шляху йому зустрічається лорд Генрі, який вселяє молодій людині, що єдині справжні цінності у світі - це насолода від виконання своїх усіляких бажань. Повіривши цьому, Доріан висловлює шалену думку: нехай печатка пороків і пристрастей лягає не на його обличчя, а на портрет, нехай старіє образ на полотні, а сам Грей нехай завжди залишається юним і прекрасним. За виконання бажання Доріан продає душу дияволу, після чого виникає таємничий зв'язок юнака з портретом. Після жорстоких вчинків Грея на полотні виникають риси жорстокості до слідів крові після вбивства. У міру того, як пристрасть до насолод спустошує і осквернює душу, уродиться портрет, а обличчя Доріана, як і раніше, залишається юним і прекрасним. Ідуть роки. Друзі та знайомістаріють, а Доріан, як і раніше, залишається молодим і красивим. Лише з портрета, який він ретельно приховує від усіх, на нього дивиться душа, що гине, – уособлення пристрастей і пороків. Доріан падає дедалі нижче, захоплюючи у себе своїх друзів, заражаючи та його жагою насолоди. Близький друг закликає його до покаяння, але Доріан відповідає: “Мені пізно молитися. Для мене це пусті слова». Він повністю втрачає здатність любити і співчувати. Портрет з моторошним, огидним, потворним обличчям пригнічує його. І одного разу, не витримавши видовища своєї душі, Доріан Ґрей ударяє портрет ножем. Лунає страшний крик. Слуги, що вбігли, бачать портрет прекрасного юнака з золотим волоссям, а на підлозі – мертвого огидного старого з ножем у грудях.
Розгляд фрески Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря» з обговоренням А зараз подивіться цей фрагмент. Що ви можете сказати про Людину, зображену на ній? Як ви вважаєте, хто це? Який він? (Відповіді дітей) Це фрагмент фрески Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря». Сама фреска знаходиться в Італії, в Мілані, колишньому Домініканському монастирі. Пензель Леонардо да Вінчі відобразила Ісуса Христа зі своїми апостолами під час останньої вечері, перед Його зрадою та стратою. На фресці художника зображено момент, коли Ісус Христос оголошує своїм учням, що один з них зрадить Його.
Прослуховування пісні Світлани Копилової «Метелик». (Пісню можна прослухати тут) Підсумкове слово вчителя Я хотіла б, щоб ніколи не забували про те, що стан вашої душі залежить тільки від вас. Ти будеш ближніми любимо І радість доброти пізнаєш Не побажавши іншим Того, чого собі не забажаєш. Це чотиривірш мовою євангелії звучить так: «Полюби ближнього як самого себе» (Мт 22,39; Мк 12,23), тобто.роби оточуючим людям тільки те, щоби хотів отримати від них. У цьому правилі побудовані моральні закони всіх часів. Зникають одні народи, з'являються інші, а заповідь «Люби ближнього як самого себе» залишається актуальною завжди, особливо в наш таке убоге кохання одне до одного століття. Я бажаю, щоб ваші душі випромінювали лише любов і доброту.
Практичне завдання А тепер спробуйте зобразити доброту на папері. Якою б вона була, якби була матеріальною.
Борхович Світлана Миколаївна, зав. Методичним центром Запорізької єпархії УПЦ