Заняття 18

Мета: навчання дітей «читання» та відгадування загадок про овочі за картками з умовними позначеннями та предметними картинками.

- активізувати словник на тему «Овочі»;

- вчити дітей «читати» та відгадувати загадки про овочі за картками з умовними позначеннями та предметними картинками;

- вчити дітей складати прості пропозиції щодо картинок;

- Розвивати довільну увагу, логічне мислення дітей. Обладнання: картинки із зображеннями овочів (помідор, капуста, огірок, ріпа, буряк, морква); картки з умовними позначеннями кольору, форми та розміру, альбоми 1 (за кількістю дітей), кольорові олівці, м'який м'яч середнього розміру, магнітно-маркерна дошка.

Хід заняття

На початку заняття логопед прикріплює на дошку картинки-підказки із зображеннями овочів: помідор, капусту, огірок, ріпу, буряк, моркву.

Логопед.Хлопці, давайте згадаємо, якого кольору та форми бувають овочі, і пограємо в гру з м'ячем«Згадай і назви».Встаньте переді мною півколом. Я називатиму овочі і кидатиму вам м'яч. Той, хто спіймав м'яч, має згадати і назвати колір і форму цього овоча, а потім повернути мені м'яч. Наприклад, я називаю слово – «капуста».

Той, хто спіймав м'яч, дає свою відповідь – «Капуста зелена кругла» – і повертає м'яч. Картинки-підказки на дошці.

Основна частина заняття

1. Введення у тему заняття

Логопед.Сьогодні на занятті ми будемо вчитися «читати» і відгадувати загадки про овочі за картками з умовними позначеннями та предметними картинками. Але спершу проведемо розминку.

2. Пальчикова гімнастика та вправи на розвиток мовного видиху

Вправи«Зашеїнивушка»і«Здуємо пушинки»(опис див. у занятті 17).

3. Робота в альбомах з розвитку зв'язного мовлення. «Читання» та відгадування загадок за картками з умовними позначеннями та предметними картинками

Логопед.А зараз ми з вами навчимося визначати розмір овочів. Відкрийте ваші альбоми з розвитку мови(альбом 1, с. 11).Розгляньте картинки та умовне позначення розміру (три м'ячики). Овочі бувають великі (великий м'ячик), середні (середній м'ячик) і дрібні (маленький м'ячик). Давайте виконаємо завдання по порядку.

Діти виконують запропоновані завдання та складають пропозиції про розмір овочів.

Логопед.А тепер переверніть сторінку альбому(альбом 1, с. 12).Давайте «прочитаємо» і відгадаємо загадки, які вам приготувала мама-зайчиха.

Розгляньте маму-зайчиху. Вона прийшла до нас із лісу і принесла із собою загадки про овочі. Загадки знаходяться на картках. Спробуймо їх «прочитати».

Розгляньте першу картку. Вона складається із трьох частин. Ми з вами вже знайомі з деякими умовними позначеннями. Скажіть, хлопці, що може означати ляпку, яка знаходиться в першій частині картки-загадки?(Колір овочів.)А що може означати геометрична фігура?(Форму овочів.)А хто згадає, що означає зображення м'ячиків?(Розмір овочів.)Так, хлопці, ви правильно назвали умовні позначення. А тепер давайте прочитаємо першу загадку мами-зайчихи цілком.

Приклад:«Цей овоч помаранчевого кольору, трикутний за формою та середнього розміру».

Атепер розгляньте зображення овочів під картками-загадками і здогадайтеся, про який овочі склала мама-зайчиха першу загадку?(Про моркву.)Як ви здогадалися?(Діти відповідають.)Правильно,хлопці. Візьміть до рук олівець такого ж кольору, як морквина, і з'єднайте першу загадку з картинкою-відгадкою.

Діти виконують завдання. З другою карткою проводиться аналогічна робота. Фізкультхвилинка. На розсуд логопеда.

Логопед.Мама-зайчиха дуже задоволена, що ви вже багато знаєте про овочі і змогли відгадати її загадки. А хто з вас може скласти загадку про овоч, що залишився?

За бажанням хтось із дітей складає загадку. Після виконання завдань логопед дякує всім дітям за старання, виставляє оцінки за заняття в альбоми.

III. Підбиття підсумків заняття

Логопед підбиває підсумки, оцінює роботу дітей на занятті, відзначає найактивніших.

Заняття 19. Як виростили картопля

Мета: складання переказу за текстом та серією сюжетних картин.

- активізувати словник на тему «Овочі»;

- вчити дітей правильно відповідати на запитання щодо тексту;

- вчити дітей складати переказ за текстом та серією сюжетних картин;

- розвивати довільну увагу, зорову та словесно-логічну пам'ять, логічне мислення дітей.

Обладнання: альбоми 1 (за кількістю дітей) м'який м'яч середнього розміру.

Хід заняття

Логопед.Хлопці, давайте пограємо в гру з м'ячем«Вірки та коріння».Вершки та коріння - народні назви їстівних частин овочів. Вершки – це плоди, що ростуть над землею (помідори, огірки), а коріння – це плоди, що ростуть під землею, або коренеплоди (морква, буряк, картопля).

Встаньте переді мною півколом. Я називатиму овочі і кидатиму вам м'яч. Той, хто спіймав м'яч, повинен згадати і назвати, що їстівне у цього овочу – вершки чи коріння – і повернути мені м'яч. Наприклад, я називаю слово – «огірок».Той, хто спіймає м'яч, дає свою відповідь - «У огірка їдять вершки» - і повертає м'яч.

П. Основна частина заняття

1. Введення у тему заняття

Логопед.Сьогодні ми будемо вчитися складати переказ «Як виростили картоплю» за текстом та серією сюжетних картин. Але спершу проведемо розминку.