Байдек Олена, Галактіонова Олена, Хозова Ольга, Чиндяєва Галина, Ліс – це цілий світ, Журнал
Ліс – це цілий світ
«Ліс – природна спільнота» – одна з тем, з якою школяр знайомиться у програмі курсу «Навколишній світ». Відвідавши кілька занять з цієї теми, можна побачити, що кожен педагог вибудовує урок по-своєму. Сьогодні у вас з'явилася можливість порівняти три уроки різних вчителів, присвячені цій темі.
Тема.«Ліс – природне співтовариство».
Цілі.Ознайомити учнів із поняттями «природне співтовариство», «ярусність лісу»; показати взаємозв'язок між усіма компонентами природного співтовариства лісу; формувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання.Магнітний плакат з набором карток; фонограма голосів птахів; таблиця із зашифрованими назвами чагарників; листочки з двома кросвордами для кожної дитини.
I. Організаційний момент
ІІ. Вступна розмова
Учитель.Хлопці, відгадайте загадку.
Весною веселить, Влітку холодить, Грибами, ягодами обдаровує, Восени вмирає, Навесні знову оживає.
У.Ми вже вивчали ліс як природну зону. А сьогодні вивчатимемо ліс більш детально, ніби розглядаючи його під мікроскопом. То що таке ліс?
– Я хочу, щоб ви познайомилися з уривком із розповіді Юрія Дмитрієва про ліс.
Учень читає текст.
«Один художник вирішив намалювати ліс. - Що таке ліс? – міркував він. – Звісно, дерева! Намалював берези, ялини, сосни та осики, дуби та липи. Та якими схожими на справжні вони вийшли – ось-ось гілки закачаються. А в кутку, як і належить, намалював дідка-лісовичка. Повісив картину, а за деякий час побачив на ній сухі стволи. - Це не ліс! – почувся голос дідка-лісовика з кута картини. - Безквітів, без трав – не ліс! Намалював художник траву та квіти, але ліс знову засох. - А комах намалював? – знову почувся голос лісовичка. Намалював художник комах, але вони обліпили всі дерева. — Потрібні птахи, а ще — кущі та ягоди, — не вгавав старий лісовичок. Дорисував і їхній художник, але ліс все одно чахне. – Намалюй жабу та ящірку! Погодився художник і ще домалював багато різних звірів. Було темно, і художник вирішив запалити світло, але раптом почулися тріск сучків і чиєсь пирхання. - Ось це ліс! – сказав дідок-лісовичок і зник. А може, й не зник, а причаївся за кущем чи деревом. Адже ховаються ж у ньому тисячі мешканців. І всі разом вони є ліс.»
У.Отже, що ж таке ліс?
Д.Ліс - цілий світ. – У ньому мешкають безліч рослин та тварин, життя яких тісно взаємопов'язане. Багато ми бачимо, але ще більше приховано від наших очей. – Ліс називають природним співтовариством.
У.Як ви це розумієте? Що таке співтовариство?
Діти відповідають, шукають визначення у словнику Ожегова.
- На яке слово воно схоже?
У.Як утворено словоспільнота?
У.Давайте запишемо тему уроку в зошит так само, як на дошці.
Учитель відкриває запис:
Ліс – природне співтовариство.
ІІІ. Знайомство з новим матеріалом
У.Ліс – будинок для рослин та тварин, як для нас – наші квартири. І цей будинок, як і наші будинки, теж багатоповерховий. Лише у лісі поверхи називаються ярусами. Що це за поверхи-яруси, ми зараз дізнаємось. Запишіть у зошиту підзаголовок: «Яруси лісу».
- Як ви самі думаєте, що це таке?
– Який ярус найвищий?
У.Поставте цифру 1 і запишіть у зошит.
На дошцізаготівля: "Яруси лісу". Картки з назвами ярусів прикріплюються поступово біля кожної сходинки під час уроку; над кожною сходинкою кріпляться магнітні картки із зображеннями представників ярусу:
- У лісі багато дерев, ви всі їх знаєте. Я пропоную вам відгадати кросворд 1, у першій частині якого відгадками є назви дерев. Я загадую загадки, а ви вписуєте в кросворд відгадки. У нас має вийти ключове слово.
Кожна дитина отримує листок із заготовками двох кросвордів. (1 – рослини лісу, 2 – тваринні ліси; ключові фрази не вписані, але потрібні клітини виділено.) Перша частина кросворду 1 розгадується щодо ярусу дерев (загадки 1–8), друга – щодо ярусу трав (загадки 9 -12); кросворд 2 - домашнє завдання.
Загадки до кросворду 1(перша частина)
1.Клейкі бруньки, зелені листочки. З білою корою росте під горою. (Береза)
2.З моєї квітки бере Бджілка найсмачніший мед. (Липа)
3.Що за дерево стоїть - Вітра немає, а лист тремтить? (Осіна)
4.Влітку з нього сніг - Просто сміх! Сніг містом літає, Чому ж він не тане? (Тополь)
5.Взимку та влітку одним кольором. (Ялина)
6.У мене довша голка, ніж у ялинки. Дуже прямо я зростаю у висоту. (Сосна)
7.Є у родички ялинки Неколючі голки, Але на відміну від ялинки Опадають ті голки. (Монтарка)
8.У сіножатіт - гірка, А в мороз - солодка. Що за ягідка? (Горобина)
У процесі розгадування на магнітний плакат кріпляться картки із зображеннями відповідних дерев.
– Яке отримали ключове слово?
У.Які вивченісловникові слова зустрілися вам?
Д.Береза, осика, горобина, рослини.
У.Є й друга частина кросворда 1, але ми до неї повернемося пізніше.
- Який ярус слідує за деревами і знаходиться нижче?
Діти роблять запис у зошиті під цифрою 2.
Вчитель кріпить на дошку магнітну картку.
У.Назви представників цього ярусу зашифровані на дошці в таблиці. Використовуючи ключі, запишіть їх у зошит через кому.