Бурятська казка «Сніг та заєць» - література, уроки

Мета: запровадити поняття «стрічка часу»; розповісти про розвиток казки про тварин у часі; вивчати аналізувати тексти двох різних казок; удосконалювати вміння визначення казки (казка про тварин, чарівна), орієнтуватися на «стрічці часу», доводити свою відповідь.

Перегляд вмісту документа «Бурятська казка «Сніг та заєць»»

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Тема уроку:Бурятська казка «Сніг та заєць»

Мета:запровадити поняття «стрічка часу»; розповісти про розвиток казки про тварин у часі; вивчати аналізувати тексти двох різних казок; удосконалювати вміння визначення казки (казка про тварин, чарівна), орієнтуватися на «стрічці часу», доводити свою відповідь.

Устаткування:Дошка, підручники, методичний матеріал, ілюстрації.

Організаційний момент. (1 -2 хв)

Мовленнєва розминка. (1-2 хв)

Вивчення нового матеріалу. (15-20 хв)

Продовження вивчення (12 хв)

Підсумок уроку. (3 хв)

1 Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок,

Сядьте тихо та нечутно,

І скоріше почнемо урок.

Будемо ми писати, працювати,

Адже завдання нелегкі.

Нам, друзі, не можна лінуватися,

Бо ми учні.

Уважно подивіться, чи все готове у вас до уроку? Підручники, зошити, ручки?

Прочитайте скоромовку на дошці спочатку повільно, чітко вимовляючи слова, потім нарощуючи темп:

Бику букет буде… на обід.

Фігура Глафіри кругла від фігури

2. Вивчення нового матеріалу.

Назвіть казки про тварин.( Діти перераховують)

– Сьогодні продовжимо знайомство з народними казками про тварин. Сьогодні ми познайомимосяз бурятською казкою «Сніг та заєць»

- Зараз я розповім вам трохи про бурятський народ.

Буряти - народ в Україні, Монголії та Китаї. Буряти розмовляють бурятською мовою монгольської групи алтайської мовної сім'ї. У свою чергу, бурятська мова складається з 15 діалектів, деякі з яких відрізняються досить істотно.

Буряти поділялися на осілих та кочових, керувалися степовими думами та інородницькими управами. Основу господарства бурятів становило скотарство, напівкочове у західних та кочове у східних племен; були поширені традиційні промисли - полювання та рибальство.

Присутність української матеріальної та духовної культури вплинула на бурятську культуру.

Здавна в їжі бурятів велике місце займали м'ясні страви, а також страви з молока та молочних продуктів. Про запас заготовлялося кисле молоко, сушена спресована сирна маса.

Подібно до монголів, буряти пили зелений чай, в який наливали молоко, клали сіль, масло або сало.

Бурятський фольклор складається з міфів, улігерів, шаманських покликань, легенд, культових гімнів, казок, прислів'їв, приказок, загадок. Казки тричленні — три сини, три завдання і т. д. Сюжет казок з градацією: кожен противник сильніший за колишній, кожна задача складніша за попередню.

- Давайте прочитаємо казку «Сніг та Заєць»( Діти читають казку по ланцюжку)

-Назвіть головних героїв казки.(Сніг та Заєць)

- Це казка про тварин чи чарівна?( Це казка про тварин)

-Знайдіть місце цієї казки в «стрічці часу».

Риси якої казки в ній найпомітніше?( У казці «Сніг і заєць» пояснюється причина певного явища: чому заєць змінює колір шкірки в залежності від пори року. Значить це найдавнішаказка)

– На які дві частини можна поділити казку?

( Казку можна розділити на дві частини: перша- про те, як заєць просив господаря лісу захистити сніг, а в друга - про те, як господар лісу дав зайцю інший колір шубки)

Мураха не відпочиває.

За день багато встигає:

Пробігти і повернутись,

Перелізти і розвернутися,

Проповзти і ухилитися,

Щоб дома не спіткнутися.

Так цілий день. Назад вперед

І зовсім не втомлюється.

5. Продовження вивчення матеріалу.

- А зараз діти я хочу вам прочитати розповідь про те, як важливо зайцю міняти своє забарвлення з настанням зими чи весни.

Тієї зими сніг довго не випадав. Річки та озера давно кригою вкрилися, а снігу все немає і немає.

Зимовий ліс без снігу здавався похмурим, похмурим. Все листя з дерев давно опало, перельотні птахи полетіли на південь, ніде не пискне жодна пташка; тільки холодний вітер посвистує серед голих обледенілих сучків.

Ішов я якось із хлопцями лісом, поверталися ми з сусіднього села. Вийшли на лісову галявину. Раптом бачимо — посеред галявини над великим кущем круки кружляють. Каркають, літають довкола нього, то вгору злетять, то на землю сядуть. Мабуть, вони там якусь їжу собі знайшли.

Почали ближче підходити. Помітили нас ворони — одні вбік відлетіли, по деревах розсілися, а інші й відлітати не хочуть, то над головою кружляють.

Підійшли ми до куща, дивимося щось під ним біліє, а що крізь часті гілки і не розберемо.

Розсунув я гілки, дивлюся — заєць, білий-білий, як сніг. Забився під самий кущ, притулився до землі, лежить не ворухнеться. Навколо все сіре і земля і опале листя, а заєць серед них так і біліє.

Ось чому він воронам на очі попався - одягнувся вбілу шубку, а снігу немає, значить, і сховатися йому, білому, ніде. Дай спробуємо його живцем спіймати!

Просунув я руку під гілку, тихенько, обережно, та одразу цоп його за вуха — і витяг з-під куща!

Б'ється заєць у руках, хоче вирватися. Тільки дивимося — одна ніжка в нього якось дивно бовтається. Торкнули її, а вона переламана! Значить, сильно його ворони пошматували. Не прийди ми вчасно, мабуть, і зовсім забили б.

Я приніс зайця додому. Тато дістав з аптечки бинт, вату, забинтував зайця зламану ніжку і посадив у ящик. Мама поклала туди сіно, моркви, миску з водою поставила. Так у нас зайчик і залишився жити. Цілий місяць прожив. Ніжка в нього зовсім зросла, він навіть з шухляди вискакувати почав і мене зовсім не боявся. Вискочить, побігає по кімнаті, а як зайде до мене хтось із хлопців, під ліжко сховається.

Поки заєць у нас вдома жив, і сніг випав, білий, пухнастий, як зайчин шубка. У ньому зайцю легко ховатися. У снігу не скоро його помітиш.

— Ну, тепер можна його й назад у ліс випустити,— сказав нам одного разу тато.

Так ми й зробили — занесли зайця в найближчий лісок, попрощалися з ним та й випустили на волю.

Ранок був тихий, напередодні вночі насипало багато снігу. Ліс став білий, волохатий.

В одну мить наш зайчик у засніжених кущах зник. Ось коли йому біла шубка знадобилася!

- Чи правильно вчинив головний герой, рятуючи зайця?

- Як би вчинили ви?

- Чи були у вас такі ситуації, коли ви допомагали тваринам?

– А зараз ми з вами розгадаємо загадки. Чи приготувалися? Почнемо.

Будинок з усіх боків відкритий

Він різьбленим дахом критий.

Заходь у зелений будинок.

Чудеса побачиш у ньому.

А взимку - роздягнений.

На землі лежало

Він любитель гризти моркву,

Є капусту дуже спритно,

Скаче він то тут, то там,

По полях та по лісах

Сірий, білий і косий,

Хто, скажіть, він такий?

6. Підсумок уроку. Рефлексія.

З яким твір познайомились? Казка якого народу?

Чи вам все сподобалося? Який у вас настрій?