Царівна-жаба - казка про мудрість та красу - література, уроки
Урок літератури проводився перед Олімпійськими іграми Сочі. У ході уроку повторювалися основні літературознавчі поняття, проводилася лексична робота, зверталася увага учнів на зв'язок української народної казки та християнської релігії, складався план казки, звучало виразне читання тексту, зверталися до репродукцій картин В.М. Васнєцова та І.Я. Білібіна.
Особливу увагу учнів було спрямовано аналіз епізоду - стрілянина братів із лука. Вчитель дав учням інформацію про історію стрільби з лука як олімпійський вид спорту.
Перегляд вмісту документа «"Царівна-жаба" - казка про мудрість та красу »
Урок літератури в 5 «Б» класі на тему: «Казка як особливий жанр фольклору». «Царівна-жаба» - казка про мудрість та красу»
Мета: формування духовної культури особистості, залучення до загальнолюдських цінностей, оволодіння національною культурною спадщиною.
- Виявлення основної ідеї казки;
- формування навички роботи з ілюстраціями та лексичної роботи, виразного читання, читання з ролей та художнього переказу;
- Виховання інтересу до творів усної народної творчості;
- познайомити учнів з олімпійським та першим паралімпійським видом спорту – стріляниною з лука.
Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
Перевірка домашнього завдання (Розмова з питань до статті «Українські казки»):
– Що таке казка?
- Для чого потрібні дива у казках?
– Які види казок нам відомі?
- Розкажіть про особливу побудову казок.
– Що таке епітет, гіпербола?
- Які звернення, повтори, постійні епітети, гіперболи, що зустрічаються у казках, вамвідомі?
– Назвіть улюблених героїв українських казок.
Лексична робота.Поясніть значення слів:литати, катувати, журитися, тужити, мудрий, мовити, дивуватися, спорядитися.
Литати -ухилятися від справи, бігати роботи
Намагатися –(застаріле значення слова) перевіряти чиїсь якості
Кручинитися -сумувати, засмучуватися
Тудити -сумувати, сумувати, сумувати
Мудрий -загадковий, незрозумілий, важкий, хитромудрий
Мовчити -говорити, казати
Дивитися –дивуватися, вражати будь-чого
Спорядитися -запастися всім необхідним при відправленні кудись
- Про що ця казка? Назвіть її героїв.
- Хто з героїв сподобався вам найбільше і чому?
- Що ви знаєте про цих героїв? Що можете про них розповісти?
Іван-царевич– один із головних персонажів українського фольклору, бореться зі злом, допомагає скривдженим чи слабким. Як казковий персонаж він народився наприкінці 18 – початку 19 в. Головна дійова особа у багатьох казкових сюжетах.
Василіса Премудра– персонаж українських народних чарівних казок. У більшості з них Василина Премудра – дочка морського царя, наділена мудрістю та здатністю перетворення. Той самий жіночий образ виступає під ім'ям Мар'ї Морівни, Олени Прекрасної.
- Чому героїня в казці перетворена саме на жабу?
Індивідуальне повідомлення учня.
Згідно з повір'ями, жаба – місячна тварина, яка приносить дощ. Символ родючості, плодючості. Означає оновлення життя та воскресіння.
У християнстві вона символізує і позитивні якості (зв'язок із родючістю, продуктивною силою, відродженням), танегативні (зв'язок із темним світом, хворобою, смертю). Чудо, яке творить на царському бенкеті Царівна-жаба, за всієї своєї чарівно-казкової традиційності, носить християнський характер. Адже в танці Василіси, яка сховала в рукав недоїдки, відбувається не просто творіння світу, але саме пожвавлення, воскресіння: лебедів – з кісточок, озера – з решток випитого.
- До якого виду казок належить казка «Царівна-жаба»
Заповнення таблиці, план казки
- Які пункти плану відповідають експозиції, зав'язці, розвитку сюжету, кульмінації, розв'язці?
Композиція чарівної казки
Причини, що породили зав'язку
Сватання, накази царя
Головний герой чи героїня виявляють втрату чи нестачу
«Василіса Премудра обернулася білою лебеддю і полетіла у вікно»
Пошук втраченого чи недостатнього
Іван-царевич вирушає на пошуки і зустрічається з ведмедем, зайцем, качкою, селезнем, щукою
Головний герой чи героїня борються з протиборчою силою і завжди перемагають її чи розгадують важкі загадки
Іван-царевич вбиває Кащея
Подолання втрати чи недостачі
Іван-царевич повертається до палацу з Василисою Прекрасною
Розмова з питань
– Чому цар обрав такий дивний спосіб вибору наречених для своїх синів?
Кожна казка має свої «умови». Якби їх не було, то й казки не було б. Незвичайні ситуації та положення – особливі прикмети будь-якої казки.
Аналізуючи разом із учнями казку, буде цікаво зупинитися на епізоді, коли три брати – царевича стріляють із лука. Вчитель дає учням інформацію про стрілянину з лука, яка була популярна на Русі в середні віки. Мистецтві стрільби з лука вчили дітей із ранньоговіку. Стріла летіла на відстань 300 кроків. Цікаво буде дізнатися, що сила цибулі дорослого чоловіка була близько 80 кг (для порівняння: сила сучасної спортивної цибулі – 20 кг). Стрілянина з лука стала олімпійським видом спорту з 1900 року. З 1960-х років цей вид спорту став популярним у СРСР. На Олімпійських іграх у Москві (1980) Кетеван Лосаберідзе стала чемпіонкою в особистій першості.
У фольклорі північних народів часто зустрічається образ героя-мисливця, прекрасного лижника та стрільця з лука. У сучасних олімпіадах є відлуння фольклорних мотивів снігових країв землі.
- Де знайшли наречених старші брати?
- Чому Іван-царевич спочатку хотів «відступитись від своєї знахідки», «бігти»?
- Чому брати сміються з Івана-царевича?
- Чому цар не став чинити опір цьому шлюбу?
Виразне читання епізоду казки
- Епізод «Перший наказ царя» від слів «Вклонилися царевичі батькові і пішли…» до слів «Ось цей хліб тільки у великі свята є». Що ми можемо сказати про героїн?
- Коли у казці вперше з'являється ім'я царівни? Чому?
Ім'я виникає тоді, коли героїня починає працювати. Казка оцінює майстерність як мудрість. Вміння майстерно працювати підкреслюється висока перевага і цінність людини.
- Що нагадують ці рядки: «Взяла вона часті решета, дрібні сита, просіяла борошно пшеничне, замісила тісто біле, спекла коровай пухкий та м'який». «Де кольне голкою раз – квітка зацвіте, де кольне інший раз – хитрі візерунки йдуть, де кольне третій – птахи летять»?
Ці рядки звучать як вірш. Селянській роботі властива ритмічність та строга послідовність. У казці дано реальний опис праці, характерної для українського народу тайого побуту.
- Як оцінює цар роботу невісток? Чому казка перебільшує недоліки роботи інших невісток?
Цим перебільшенням підкреслюється мистецтво Василиси Премудрою, яке дивує царевича і заслуговує на високу оцінку царя. Вказівка на перевагу жаби над невісками вкрай необхідна: висміяна Іванова «нерівня» виявляється гіднішою, розумнішою за боярину і купецьку дочку.
- У чому справжня краса героїні казки?
- Як царевич оцінює роботу Василіси?
У першому випадку царевич «диву давався», у другому випадку килим вийшов такий, «що ні надумати, ні згадати, хіба в казці сказати», і царевич ахнув. Тут відзначається як майстерність царівни, а й уміння Івана-царевича оцінити цю майстерність.
Виразне читання епізоду казки
Епізод від слів «Василиса Премудра з кубка п'є – і не допиває…» до слів «А як вона перестала танцювати, все зникло: і озеро, і лебеді…»
- Чому цар тричі відчуває невісток? У чому сенс повтору?
Повтори у казках мають традиційний характер. Зазвичай триразове повторення епізоду із нарощенням ефекту. У перших двох випадках мистецтву Василіси дивуються цар та його наближені, втретє весь народ отримує можливість оцінити майстерність героїні.
Також варто відзначити кількість «3» у християнському світі. Селяни – люди, глибоко віруючі, пам'ятають у тому, що у церкві треба хреститися тричі, віддавати земний уклін тричі тощо.
Звернення до репродукцій картин В.М.Васнєцова та І.Я.Білібіна «Царівна-жаба».
- Якою ви уявляли героїню?
- Кому з художників вдалося краще передати ваші уявлення про Василя Премудру?
- Чому Іван-царевич спалив шкіру жаби?
Засмучений глузуваннямибратів і невісток, Іван побачивши красу дружини зважився на фатальний собі вчинок – захотів назавжди зберегти їй образ красуні. Із самого початку Іван не може подолати в собі почуття сорому перед людьми за те, що йому попалася незграбна дружина. Він завжди сумний і гірко йому вислуховувати глузливі мови братів. Побачивши дружину у всьому образі краси, Іван вирішив, що настав час покласти край мукам. У його вчинку, зрозуміло, висловилися і замилування, і гордість. Не оцінивши внутрішніх переваг дружини, засмучений її неподобством, тим, що вона нерівня йому, Іван всією силою душі побажав мати дружину-красуню. Він міг полюбити лише її зовнішню красу.
- Чи гідний Іван-царевич Василини Премудрий?
Герой переконаний, що зовнішня краса привабливіша за внутрішні гідності. Це уявлення казка неспроможна залишити без спростування. Герой повинен викупити свою провину перед дружиною, якої він ще не вартий.
- Як Василина Премудра поставилася до вчинку Івана-царевича?
- Чому Іван-царевич вирушив на пошуки Василини Премудрої?
- Про що свідчить гіпербола ".. дві пари залізних чобіт протер, два залізні хліби згладав ..."?
- Що розповів Івану-царевичу дідок?
Індивідуальне повідомлення учня.
Кащій Безсмертний – негативний персонаж українських казок. Цар, іноді вершник на чарівному коні. Часто виступає у ролі викрадача нареченої головного героя. Зображується у вигляді худого високого старого, часто представляється скнаром і скупцем. Вода повідомляє Кащею надприродну силу.
- Хто підказав Івану-царевичу, як розправитися з Кащеєм?
Індивідуальне повідомлення учня.
Баба Яга – персонаж східних тазахідних слов'ян, стара, наділена магічною силою, відання. Живе в лісі, у хатинці на курячих ніжках, іноді оточеній частоколом із людських кісток, літає у ступі. Часто в її будинку знаходиться Кіт, який є охоронцем та порадником, або Миша. Баба Яга - негативна героїня, але іноді допомагає головному герою здолати свого супротивника.
- Чому тільки після смерті Кащея герої можуть стати щасливими?
- Хлопці, то про що казка «Царівна-жаба»?
Казка говорить про щастя справжніх відносин між людьми, не затьмарені помислами про знатність та багатство. У ній втілена мрія про життя, гідне внутрішніх якостей людини. Ця мрія – основа ідейно-мистецького цілого. Казка висловлює також мрію про торжество справедливості, якої реальний світ не знає.
- Чому казка називається «Царівна-жаба»?
В образі жаби знайшла відображення мрія народу про ідеальну героїню, розумну, скромну, працьовиту, здатну перемогти сили зла, створити новий щасливий і справедливий світ.