Дитяча експериментально-дослідницька діяльність
Галина Євгенівна ТюрінаДитяча експериментально-дослідницька діяльність. Конспект НОД «Про тремтіння і пищалка».
Мета : формувати у дітей навички пошуково-пізнавальної діяльності, виявити особливості освіти звуку та передачі його.

Завдання:
• Формувати навички дослідницької діяльності.
• Знайомити дітей із елементарними поняттями «звук».
• Розвивати логічне мислення, допитливість та кмітливість.
• Вдосконалити комунікативні навички людей.
• Стимулювати пізнавальні здібності за допомогою експериментів.
• Створювати сприятливі умови у розвиток позитивної самооцінки дітей.
• Заохочувати прагнення дітей вирішувати пізнавальні завдання та робити висновки.
Використані матеріали.
• Сірникові коробки 2 штуки.
• Нитки, 2 тонкі палички.
• 2 паперові рупори.
• Келих на ніжці з тонкого скла.
• Зображення (бегемот, тигр, птахи, миша, ведмідь).
• Алгоритм роботи зі склом.
Хід заходу.
Сьогодні ми говоритимемо про звук. Послухайте вірш Дж. Рівза «Шумний Ба-Бах»
У дуже гучних чоботях
Ходить лісом ба-бах.
І почувши цей звук.
У гілках сховався тук-тук,
На сосну вбіг цок-цок,
У хащі кинувся стриб-скок,
Чик-чирушка в листі – порх!
Шебуршонок у нірку – шорх!
Тихо-тихо всі сидять.
І, хихикаючи, стежать.
Як шумить у лісі Ба-бах
У дуже гучних чоботях.
Про які звуки поет написав у цьому вірші?
Скажіть, що таке звук?
Це те, що ми чуємо.
Як записати звук на папері?
Люди вигадали літери.
Як утворюється звук?
Досвід із лінійкою.
Лінійку покласти на стіл так, щоб один кінець звісився зі столу і смикнути за нього - лінійка захитається. Зробити кінець коротше і знову смикнути - лінійка затремтить швидше і видасть певний звук (загуділа). Тремтить, значить гуде. Якщо кінчик лінійки короткий, лінійка тремтить швидко і гуде тонким голосом, а якщо довгий – гуде сердитим.
Виходить, чим коротший кінець лінійки, тим тонший звук, а чим довший, тим звук сердитий?

А ще ось що можна вигадати. Взяти тонку тяганину зачепити один кінець за щось і злегка натягнути. Після цього смикнути тяганину посередині - тяганина загуде. Якщо натягнути сильніше і смикнути, вона пискне тоненько. Натягуючи її, то сильніше, то слабше тяганина пищатиме то тонким, то сердитим голосом.

А тепер тихенько доторкніться до свого шийки і назвіть своє ім'я. Відчуваєте, шийка тремтить. Значить, звучать лише тремтячі предмети. Подивіться картинки тварин. Густі сердиті голоси називаються низькими (ведмідь, бегемот, тигр). Найнижчий чоловічий голос називається – бас, а жіночий – контральто.
Тоненькі голоси називаються високими. Високі голоси птахів, мишей.
Найвищий жіночий голос – сопрано, чоловічий – тенор.
Як передається звук?
Робити його дуже просто. Взяти 2 сірникові коробки, голку з ниткою, проткнути денця обох коробок голкою, після цього висмикнути нитку з голки, а щоб кінчик нитки не вискочив з коробки прив'язати сірник.

Тепер натягнемо нитку між коробками і розмовлятимемо. Доторкніться до ниточки, вона тремтить, тому що по нійбіжить звук, коли ми говоримо в коробочку, тремтить денце, від нього тремтить нитка, тремтіння біжить по нитці на другу коробочку і змушує денце теж тремтіти, і від цього виходить звук.
Фізкультхвилинка:
Крапля перша впала, кап,
І друга пробігла, кап,
Ми на небо подивилися,
Краплинки кап, кап заспівали
Намочилися наші обличчя,
Ніжки подивіться мокрими стали,
Ми плечима поведемо
І всі крапельки струсимо.
А тепер подивіться, як утвориться звук у порожньому келиху. Спочатку я хочу звернути вашу увагу на те, з чого зроблено келих (зі скла).
І я хочу нагадати вам про безпеку роботи зі склом:
Зі склом будь обережний
Адже воно може розбитися,
А розбилося не біда,
Адже є вірні друзі:
Жвавий віник, брат совок
І для сміття бачок-
У мить уламки зберуть
Наші руки збережуть
Показати алгоритм роботи зі склом.
Досвід:
Взяти тонкостінний келих, поставити на стіл, лівою рукою тримати за ніжку, а правою злегка помочивши пальці водою, середнім або вказівним пальцем почнемо водити по краю келиха. З'являється мелодійний звук. Тремтить скло келиха, повітря всередині вагається і утворює звук.
Звук добре поширяться не тільки у повітрі, а й у воді, а також у металах.
З усього сказаного слід дійти невтішного висновку. Все, що "тремтить" або "пищить" видає звук. Звук поширюється хвилями, тому ми його й чуємо.
Сьогодні ми з вами «винайдемо» нову «тремтіння». Це гребінець. Подивіться, смикнеш за зубчик і вона пискне, тільки аж надто тихо. Ось якщо я піднесу до вуха гребінець, тоді добре і голосно чути, біда тільки в тому, що ви погано чуєте. Ось піднесу до чола мені чути, а вампогано, а ось я до столу піднесу, смикну, гребінець брязне голосно. І завжди, якщо прикласти гребінець до твердого предмета, вона пищить голосно, а в повітрі – слабко. А ось візьму рупор піднесу до нього гребінець, як вона пискнула? Так, голосно. То чому з рупором голосніше виходить? Коли зубчик тремтить у повітрі один, він повітря навколо себе колишить, але зубчик маленький, він мало повітря колише, ось звук виходить тихий. А от коли гребінець поставимо до рупора, він теж затремтить, а тому що він великий, то і повітря коливає більше, от і виходить звук голосніше.
А що ж виходить зі столом, дверима?

А тепер зробимо досвід.
Ось уявіть, ви опинилися з рупором у лісі, пішов дощ, а вам дуже захотілося пити. Як вийти з цього положення та вгамувати спрагу? За допомогою рупору можна напитися, повернути широким кінцем догори, а вузький до якогось посуду. У широкий кінець рупора потрапить відразу багато крапель і вони стікають у вузький. От і біжить вода з рупора, як із водопроводу. А тепер, хлопці, хто зрозумів, чому в рупор краще чути? У рупора один кінець широкий, звуку в нього попадає багато і весь він збирається у вусі, як у вирві.

Значить у зайця вуха теж два рупори. Йому потрібні такі вуха, щоб добре чути у лісі.
Сьогодні ми з вами дізналися, як зробити звук голоснішим і чому у зайця довгі вуха.
А зараз ми з вами повернемося у весняний ліс і послухаємо звуки весняного лісу (комп'ютерний запис).
«Наш город». Спостереження за зростанням та розвитком рослин Представлено презентацію на тему "Наш город" з циклу "Город на вікні" у старшій логопедичній групі (від 6 до 7 років). "Біля воріт шумить.