Епічний герой у повісті Н

Презентація до уроку

Мета уроку:

  • поглибити поняття про епічного героя, про історичну основу повісті “Тарас Бульба”;
  • розвиток уміння аналізувати художній текст, уміння характеристики літературного героя, порівняльну характеристику; вміння зіставляти епічні твори різних епох; співвідносити ознаки романтизму та реалізму з досліджуваним твором;
  • виховання поваги до історичного минулого Батьківщини, почуття патріотизму та національної гордості; виховання толерантного ставлення до чужої думки під час дискусії; формування уявлення про систему цінностей людини у військовий та у мирний час; розвиток уміння здійснювати моральний вибір під час вирішення проблемної завдання під час уроку.

Це був один з тих характерів, які могли виникнути тільки у важкий XV століття. Це незвичайне явище української сили: його вибило з народних грудей кресало бід. Н.В.Гоголь

Хід уроку

1. Слово вчителя:

Вже на початку свого твору Гоголь пише: “Це був один із тих характерів, які могли виникнути лише у важке 15 століття на куті Європи, що напівкочує, коли вся південна первісна Україна, залишена своїми князями, була спустошена, випалена вщент. Це було, напевно, незвичайне явище української сили: його вибило з народних грудей кресало бід”. Про яку історичну епоху йдеться?

2. Виступ учня:

3. Робота з груп.

Завдання для 1 групи:

- Які життєві цінності стверджує Бульба у своїх настановах під час зустрічі з синами? (“нікому не спускай”, “басурманів били, турків били, татарву, ляхів теж били”, “не слухай, синку, матері,шабля – ось ваша мати”, “ваша ніжність – чисте поле та добрий кінь”)

- Яким є ставлення Бульби до цінностей мирного життя, до сімейного життя? Чому? (“козак не те що, щоб возитися з бабами”)

- Яким бачить Тарас майбутнє своїх синів? З якою метою щастить їх у Запорізьку Січ? ("книжки, букварі, філософія - начхати на все це! Відправлю на Запоріжжя, ось де наука так наука! Там вам школа, там тільки наберетеся розуму")

- Що для Тараса означає товариство, братерство? (“Немає уз святіше товариства!”, “Ні, братці, так любити, як українська душа, - любити не те щоб розумом чи чим іншим, а всім, чим дав Бог, що не є в тобі. Ні, так любити ніхто не може!”)

- Які особистісні якості має Тарас Бульба? (цінності військового життя)ВИСНОВОК:

1) піднесена, безкорислива любов до Батьківщини,

2) військова доблесть та відвага, готовність до подвигу,

3) почуття товариства, братства,

4) незвичайна фізична сила,

5) сила духу, величезна воля,

6) нехтування цінностями мирного життя, оскільки обов'язок стає важливішим від почуттів людини.

Завдання для 2 групи:

Повість Н.В.Гоголя часто зіставляють із епічними творами – українськими билинами, “Словом про похід Ігорів”, “Іліадою” Гомера. Порівняйте ці твори, знайдіть ознаки, що їх об'єднують.

Учням пропонуються уривки:

- з "Іліади" ("Зроблю справу велику, щоб знали про нього і нащадки!")

- зі “Слова” (“Ярий тур Всеволод”, “Клікнула, стукнула земля.”)

- з билини "Ілля Муромець і Калин-цар" ("Нехай сідав Ілля на добра коня").

ВИСНОВОК: Загальне є в описі епічних героїв, гіперболізації їх образів:

Ахіл : “богоподібний”, обладунки сяють,як “паляче багаття або промені вранішнього сонця”, вістря піку сяє, як “зірки серед мороку”.

Ігор : "Соколом летить", "вовком біжить".

Всеволод : "прищі на воїнів стрілами", "куди поскаче, там лежать погані голови половецькі".

Ілля Муромець: “став бити ту силу велику, немов траву косить”.

Тарас Бульба: “ кінь його відсахнувся, відчувши на собі 20-пудовий тягар, тому що Тарас був надзвичайно важкий і товстий”, його “шаровари шириною з Чорне море”, “похмурі блискучі брови, подібні до кущів , що виросли по високому темряві гори”, “впав, як підрубаний дуб”, “30 чоловік зависло в нього по руках і по ногах”.

Образи епічних героїв поєднують спільні риси: це цілісні та шляхетні натури, що уособлюють собою військову звитягу; обов'язок, любов до Батьківщини для них понад усе; це гіперболічно сильні герої, повні величі та відваги. Це збиральні образи захисників української землі.

Завдання для 3 групи:

"Тарас Бульба" - романтичний чи реалістичний твір? Доведіть.

Риси романтизму

Риси реалізмуУ центрі оповідання – виняткова, сильна особистість,

Зображено виняткові обставини (війна),

Відсутність правильно і точно позначеного часу розповіді,

Ідея "двомирства" - культ боротьби за свободу.В основі повісті – реальні історичні факти,

Сильна особистість не протистоїть суспільству, а пов'язано з ним "вузами братства",

Типізація характеру головного героя,

ВИСНОВОК: Автору було важливо не так точне відтворення історичних фактів, як зображення епічної особистості, героя, здатного захистити свою Батьківщину в хвилину небезпеки.

  • Героїчний епос - героїчне оповідання, що становить цілісну картину народного життя, що оспівує героїв-богатирів.
  • Епічний герой – головна дійова особа героїчного епосу, збірний образ захисника “землі української”.

4. Слово вчителя:

У зображенні епічної особистості втілилася мрія Гоголя про “прекрасну людину”. Це народний захисник, сповнений доблесті та відваги. В.Г.Бєлінський писав: “Чита повість про Тараса, ви дивуєтесь йому, і жахаєтесь. ”. Що може жахати у особистості головного героя, не дозволяючи повноправно вважати його “прекрасною людиною?

5. Запитання для дискусії:

Як в одній сім'ї сформувалися два абсолютно протилежні характери - Остап та Андрій?

Чому Тарас убиває свого сина Андрія?

На вашу думку, це вчинок чи злочин?

Як би ви вчинили на місці полковника Бульби?

ВИСНОВОК: Тарас – носій цінностей воєнного часу, а Андрій – мирного.

Цінності мирного життя (за образом Андрія):

  • любов, повага до матері, жінки,
  • співчуття та милосердя до оточуючих,
  • сприйнятливість до краси навколишнього світу,
  • мужність, сміливість, відвага,
  • гаряче почуття, уява.

Таблиця 2. (цінності військового та мирного життя)

Але Гоголь приводить Андрія до зради, і Тарас як епічний герой було поступити інакше.

6. Слово вчителя:

По-справжньому негативний герой у повісті один – це жахлива, що знецінює життя війна людини з людиною, яка одного робить зрадником, а іншого синовбивцею. Геніальна заслуга одного з найтаємничіших українських письменників перед сучасним читачем – порушити питання, що породжують безліч суперечок:

- Щоє Батьківщина? Дім, вулиця, мама, кохана?

- Що для Вас означає любити Батьківщину?

- Любов до Батьківщини та любов до людини. Чи не виключає одне поняття інше?

- Чи можна, на Вашу думку, виправдати зраду любов'ю?

– Андрій вижив. (Для д/з) (Продовжте пропозицію.)

Кожен відповість на ці питання собі сам.

7. Домашнє завдання : Твір на вибір за запропонованими наприкінці уроку темами.