Як відбувається передача повідомлення в мистецтві
Презентація до уроку
Мета:Вчити розуміти та інтерпретувати мову мистецтва.
Завдання:
- Систематизувати знання про мову мистецтва.
- Узагальнити знання про засоби виразності різних видів мистецтва.
- Розвивати комунікативну культуру учнів.
Зоровий ряд:електронна презентація “Як відбувається передача повідомлення у мистецтві”.
Устаткування для вчителя:проектор, екран, комп'ютер чи ноутбук, роздатковий матеріал.
| № п/п | Етап уроку | Зміст | час |
| 1 | Організаційний | Підготовка до уроку, настроювання на роботу | 1 хвилина |
| 2 | Повідомлення теми уроку | Повідомлення теми уроку, початок демонстрації презентації (слайд №1). | 3 хвилини |
| 3 | Пояснення нового матеріалу | Демонстрація презентації (слайди № 2-9), пояснення вчителя, бесіда з учнями | 32 хвилини |
| 4 | Закріплення | Демонстрація презентації (слайд № 10), опитування учнів | 4 хвилини |
| 5 | Пояснення домашнього завдання | Пояснення вчителя | 4 хвилини |
| 6 | Організаційний | Прибирання робочого місця | 1 хвилина |
1. Організаційний момент
Підготовка матеріалів та інструментів до уроку, настроювання на роботу.
2. Повідомлення теми уроку.
Учитель :
- Сьогодні ми почнемо наш урок із загадки:
Там, де коло перехрестя, шість подруг танцювали. Три - з плоті, три - з плотісталі. 20 Давні сни їх шукали, але обіймав їх яро золотий Поліфем.(Гітара)
Гітара – один із найпоширеніших у світі струнних музичних інструментів. Історія гітари перегукується з глибокої давнини. Її колискою були країни Близького та Середнього Сходу, де вона з'явилася кілька тисячоліть тому.
Але її появі у традиційному вигляді передував довгий шлях розвитку. На думку ряду дослідників, цибуля первісного мисливця могла використовуватися не тільки як зброя, але і як музичний інструмент. Так, якщо на цибулю натягнути не одну тятиву, а кілька, то в силу їх різної довжини, сили натягу і товщини змінюється висота звуку, що видається. Ймовірно, саме такий вигляд мав музичний інструмент, що став прототипом ассиро-вавилонської та єгипетської кіфари. Своєю чергою, давні кіфари стали "предками" гітари.
У Месопотамії та Єгипті деякі різновиди кіфар (у тому числі єгипетська набла та арабський ель-ауд) отримали подальший конструктивний розвиток і поширилися по всьому середземноморському узбережжю вже в ІІІ – ІІ тисячоліттях до нової ери.
У перших століттях нової ери в середземноморських країнах Європи була поширена латинська гітара, споріднена з грецькою. Була відома й найближча родичка гітари – лютня. Сама назва "лютня" походить від арабського слова "ель-ауд", що означає "дерев'яний" або "благозвучний". Є припущення, що лютню та гітару занесли до Європи араби – через завойовану ними та VIII столітті Іспанію. Скоріш за все, ці інструменти поширилися в Європі через Древню Грецію - завдяки її культурним зв'язкам з країнами Близького і Середнього Сходу.
До XVI століття гітара була три- та чотириструнною. Грали на ній пальцями та плектром (кістяною та черепаховою платівкою).
У XVI столітті в Іспанії з'явилася п'ятиструнна гітара, і з цього часу вона називалася іспанською гітарою. Струни ставилися подвійні, іноді перша струна ("співа") була одинарною. З усіх європейських країн найбільшого поширення гітара набула в Іспанії, де вона стала справді народним інструментом.
У другій половині XVIII століття з'являється шестиструнна гітара (за твердженнями істориків – знову в Іспанії). З появою шостої струни та заміною подвійних струн одинарними починається тріумфальна хода гітари країнами та континентами; у такому вигляді існує досі. Музичні можливості шестиструнної гітари виявилися настільки великими, що вона стає найулюбленішим інструментом. Починається "золоте століття" гітари. У ХХ столітті була винайдена електрична гітара, яка дуже вплинула на розвиток масової культури. У всі часи для гітари складали безліч оригінальних творів М. Паганіні, Е. Віла-Лобос, А, Іванов-Крамської, В. Зінчук та ін. Гітару любили багато музикантів, письменників, живописців, вона природним чином з'являлася і в живописі художників.
Творці різних епох, створюючи свої твори (музичні, мальовничі, поетичні), передають нам, глядачам певні повідомлення. Як відбувається передача повідомлення в мистецтві? Як відправник повідомлення у мистецтві виступають художник, композитор, письменник, а як одержувачів – глядач, слухач, читач. Але письмове чи усне повідомлення доходить до одержувача за допомогою мови, якою спілкуються люди тієї чи іншої національності, а повідомлення, що міститься у творі мистецтва, передається мовою мистецтва, що є міжнародною за своєю природою. Отже,тема нашого уроку: “Як відбувається передача повідомлення мистецтво?”.
3. Пояснення нового матеріалу
Учитель:
– Отже, завдання сьогоднішнього уроку. Ви повинні подивитися презентацію, розглянути картини, послухати музику, що звучить, прочитати довідку про кожну картину і визначити, яке ж повідомлення хотіли донести до нас художники та музиканти. Перекласти це повідомлення з мови мистецтва на зрозумілу нам українську мову. А зробити це вам допоможуть вірші, які лежать перед вами на партах (Додаток №1). Тобто до кожного слайду вам необхідно підібрати вірш, що найбільш повно, на вашу думку, передає враження від картини і музики, що звучить. Свій вибір необхідно аргументувати.
Перегляд слайдів №2-9. Розмова із учнями.
4. Закріплення вивченого.
Учитель :
- Отже, вам вдалося "розшифрувати" повідомлення від художників та музикантів, підібравши до картин та музики віршований текст. А тепер спробуйте дізнатися, як могла б звучати кожна із шести зображених на малюнку гітар, керуючись графічним чином інструментів.
5. Пояснення домашнього завдання
Учитель :
- Не лише гітарі присвячували свої твори художники, а й багатьом іншим музичним інструментам. Вашим домашнім завданням буде створення презентації “Історія музичного інструменту у картинах художників”. Інструмент, якому ви присвятите свою презентацію, може бути будь-яким: скрипка, флейта, орган, фортепіано і т.д.