Камеральна перевірка ПФР розрахунку РСВ-1 ПФР (Заріпова М

рсв-1

Методичні рекомендації щодо перевірки розрахунку нарахованих та сплачених страхових внесків на обов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та на обов'язкове медичне страхування до Федерального фонду обов'язкового медичного страхування платниками страхових внесків, що здійснюють виплати та інші винагороди фізичним особам (форма РСВ-1) до ПФР починаючи з I кварталу 2014 року.

Що стає об'єктом камеральної перевірки?

Основним документом, що регулює відносини між платниками та контрольними органами щодо сплати, нарахування та контролю страхових внесків, є Федеральний закон N 212-ФЗ .

Зазначимо, що у новій формі звітності відображаються відомості щодо розрахунку бази, нарахування та сплати страхових внесків єдиним платіжним документом, що дозволяє контрольному органу (ПФР) відстежувати донарахування та сплату страхових внесків за минулі розрахункові періоди. З іншого боку, оскільки ст. 15 Федерального закону N 212-ФЗ зобов'язує разом з розрахунком за нарахованими та сплаченими страховими внесками подавати персоніфіковану звітність щодо кожного працівника, то до складу розрахунку РСВ-1 ПФР включені форми індивідуальних відомостей. У розділах форми враховано особливості сплати страхових внесків за додатковими тарифами.

З огляду на ст. 34 Федерального закону N 212-ФЗ ПФР здійснює камеральну перевірку розрахунків РСВ-1 ПФР. Контрольна процедура проводиться уповноваженими посадовими особами ПФР відповідно до їх службових обов'язків. При цьому якогось спеціального рішення керівника органу не потрібно. Перевірка проводиться протягом трьох місяців із дня подання платником страхових внесків розрахунку РСВ-1 ПФР.

Яка структура нового розрахунку РСВ-1 ПФР?

Перед тим як безпосередньо перейти до контрольних процедур щодо перевірки розрахунку РСВ-1 ПФР, розглянемо його структуру. До складу нової форми включено титульний лист і шість розділів.

Найменування розділу розрахунку РСВ-1 ПФР

Найменування підрозділу розрахунку РСВ-1 ПФР

Розділ 1. Розрахунок за нарахованими та сплаченими страховими внесками

Розділ 2. Розрахунок страхових внесків за тарифом та за додатковим тарифом

2.1. Розрахунок страхових внесків за тарифом

2.5. Відомості про пачки документів, які містять розрахунок суми нарахованих страхових внесків щодо застрахованих осіб

Розділ 3. Розрахунок відповідності умов на право застосування зниженого тарифу для сплати страхових внесків

3.1. Розрахунок відповідності умов на право застосування зниженого тарифу для сплати страхових внесків платниками страхових внесків – громадськими організаціями інвалідів, зазначеними у п. 3 ч. 1 ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ

3.2. Розрахунок відповідності умов на право застосування зниженого тарифу на сплату страхових внесків платниками страхових внесків, зазначеними у п. 3 ч. 1 ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ

3.3. Розрахунок відповідності умов щодо права застосування зниженого тарифу для сплати страхових внесків платниками страхових внесків, зазначеними у п. 6 ч. 1 ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ

3.4. Розрахунок відповідності умов на право застосування зниженого тарифу на сплату страхових внесків платниками страхових внесків, зазначеними у п. 7 ч. 1 ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ

3.5. Розрахунок відповідності умов на право застосування зниженого тарифу для сплати страхових внесків платниками страхових внесків, зазначеними у п. 8 ч. 1 ст. 58Федерального закону N 212-ФЗ

3.6. Розрахунок відповідності умов щодо права застосування зниженого тарифу для сплати страхових внесків платниками страхових внесків, зазначеними у п. 11 ч. 1 ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ

Розділ 4. Суми донарахованих страхових внесків з початку розрахункового періоду

Розділ 5. Відомості, які необхідні для застосування положень п. 1 ч. 3 ст. 9 Федерального закону N 212-ФЗ організаціями, які здійснюють виплати та інші винагороди на користь учнів у професійних освітніх організаціях, освітніх організаціях вищої освіти за очною формою навчання за діяльність, що здійснюється у студентському загоні (включеному до федерального або регіонального реєстру молодіжних та дитячих об'єднань, що користуються державною підтримкою) за трудовими договорами або за цивільно-правовими договорами, предметом яких є виконання робіт та (або) надання послуг

Розділ 6. Відомості про суму виплат та інших винагород та страховий стаж застрахованої особи

6.1. Відомості про застраховану особу

6.2. Звітний період

6.3. Тип коригування відомостей

6.4. Відомості про суму виплат та інших винагород, нарахованих на користь фізичної особи

6.5. Відомості про нараховані страхові внески

6.6. Інформація про коректуючі відомості

6.8. Період роботи за останні три місяці звітного періоду

Титульний лист, розд. 1, 2 розрахунку РСВ-1 ПФР заповнюються і подаються всіма платниками, які перебувають на реєстраційному обліку в територіальному органі ПФР. Якщо протягом звітного періоду застосовувалося більше одного тарифу, то до розрахунку РСВ-1 ПФР включається стільки сторінок розд. 2, скільки тарифів застосовувалося протягом звітного періоду (незалежно відзастосування знижених тарифів, встановлених для виплат та інших винагород, нарахованих щодо окремих працівників).

Розділ 6 розрахунку РСВ-1 ПФР являє собою відомості персоніфікованої звітності на кожну застраховану особу, щодо якої платником страхових внесків здійснювалися виплати за трудовими та цивільно-правовими договорами. Таким чином, кількість сторінок цього розділу визначатиметься кількістю застрахованих осіб у всій організації.

Далі зазначимо, що розд. 3 - 5 РСВ-1 ПФР заповнюються лише тими платниками страхових внесків, які мали для цього підстави.

Зокрема,розд. 3 РСВ-1 ПФР заповнюється організаціями, що застосовують знижені тарифи відповідно до ст. 58 Федерального закону N 212-ФЗ.

Розділ 4 розрахунку РСВ-1 ПФР заповнюється та подається установами, що заповнили рядок 120 розд. 1 цього розрахунку, тобто тими організаціями, які провадили донарахування страхових внесків з початку звітного періоду.

Розділ 5 розрахунку РСВ-1 ПФР заповнюється та подається організаціями, які здійснюють виплати на користь студентів, які навчаються за очною формою, за діяльність, що здійснюється у студентських загонах.

Допущені помилки виправляються суворо у встановленому порядку: перекреслити неправильне значення показника, вписати правильне значення показника та поставити підпис страхувальника або його представника під виправленням із зазначенням дати виправлення. Усі виправлення засвідчуються печаткою організації. Не допускається виправлення помилок за допомогою коригувального чи іншого аналогічного засобу.

Нагадуємо, що подати розрахунок РСВ-1 ПФР на паперовому носії мають право установи, у яких середньооблікова чисельність працівників запопередній розрахунковий період трохи більше 50 людина (п. 10 ст. 15 Федерального закону N 212-ФЗ).

Як здійснюватиметься внутрішній контроль РСВ-1 ПФР?

Камеральна перевірка розрахунку територіальним органом ПФР здійснюватиметься відповідно до Методичних рекомендацій. Зазначимо, що документ дуже великий і містить три Програми. У Додатку 1 наведено рекомендації щодо перевірки розрахунків РСВ-1 ПФР, що подаються на паперовому носії, Додаток 2 містить рекомендації щодо перевірки звітних форм, що подаються в електронному вигляді.

Ми акцентуємо увагу до Додатку 1. Вся інформація, наведена у цій частині документа, розбита структурою розрахунку РСВ-1 ПФР, тобто контрольні співвідношення логічного контролю наведено за показниками кожного з розділів.

Розділ 1 розрахунку РСВ-1 ПФР

Так, при заповненні розд. 1 розрахунку РСВ-1 ПФР врахуйте наступні нюанси, які наведені у п. 2 Додатка 1 до Методичних рекомендацій.

По-перше, весь розділ має бути заповнений у рублях та копійках.

По-друге, з 2014 р. внески до ПФР обчислюються та сплачуються одним платежем, на відміну від попередніх періодів. Тому для періодів із 2010 по 2013 роки. відведено дві окремі графи (4 та 5), де вказується лише заборгованість окремо по страховій та накопичувальній частині.

Під час камеральної перевірки до ПФР звірятимуть дані форм РСВ-1 ПФР за різні періоди. Тому дані про заборгованість окремо за страховою та накопичувальною частинами за періоди до 2014 р. (графи 4 та 5 рядка 100 нової форми) мають дорівнювати даним у графах 3 та 4 рядка 150 старої форми.

Значення залишку страхових внесків на початок розрахункового періоду 2014 р., нарахованих раніше за додатковими тарифами(графи 6 та 7 рядка 100 нової форми), має дорівнювати значенням відповідно у графах 5 та 6 рядка 150 старої форми.

Підрозділ 2.4 розд. 2 розрахунку РСВ-1 ПФР

Особливий інтерес викликають нові розділи та підрозділи розрахунку РСВ-1 ПФР.

Платники страхових внесків, які застосовують додаткові тарифи, названі у ч. 2.1 ст. 58.3 Федерального закону N 212-ФЗ, зіткнуться із заповненням підрозд. 2.4 розд. 2 розрахунку РСВ-1 ПФР .

В силу п. 3.4 Додатка 1 до Методичних рекомендацій під час проведення камеральної перевірки буде звернено увагу на заповнення поля "Код основи". У ньому має бути код "1" чи "2".

"1" зазначається щодо виплат та інших винагород на користь фізичних осіб, зайнятих на відповідних видах робіт, відображених у пп. 1 п. 1 ст. 27 Федерального закону N 173-ФЗ.

"2" - щодо виплат та інших винагород на користь фізичних осіб, зайнятих на відповідних видах робіт, відображених у пп. 2 – 18 п. 1 ст. 27 цього Закону.

Обов'язкова вимога цього підрозділу для платника страхових внесків – пояснити, на підставі чого заповнюється підрозділ. У відповідному полі шляхом проставлення символу "Х" слід зазначити, що стало підставою для відображення в ньому даних:

- "Результати атестації робочих місць";

- "Результати спецоцінки та результати атестації робочих місць".

Нижче в таблиці наведемо співвідношення логічного контролю із заповнення рядка 244 по кожній із граф 3 - 6.