Клоун - тростинна лялька. Спільне заняття з дітьми та їх батьками.
Олена Михайлівна АлахвердієваКлоун - тростьова лялька. Спільне заняття з дітьми та їх батьками.
























Тема: "Диво театр на дачі"
Мета: На базіспільної діяльності дітей та їхбатьків створити театральнуляльку "Клоун ".
Завдання: Дати зрозумітибатькам, що дитині просто необхідні теплі сімейні стосунки.
Сприяти зародженню традиціїспільної діяльності батьків та дітей, що автоматично сприятливо позначається на психологічній атмосфері в сім'ї.
Дати практичні знання та вміння з виготовлення найпростішої театральноїляльки.
Заохочувати ініціативу у пошуку прийомів роботи з непридатним та природним матеріалом.
Розвивати у дітей та їх батьків уяву, фантазію, художній смак, бажання приходити на виручку один до одного.
Матеріально-технічнеоснащення:
На кожну пару учасників необхіднопідготувати: палицю довжиною приблизно 30 - 40 см, в діаметрі 1,5 - 3 см, 2 пробки, 2 великі дерев'яні шпажки для шашлику, 1 бобіна скотчу шириною 1 - 1,5 см , 1 кольоровий клапоть тканини розміром 50 х 50, 1 клапоть тканини білого кольору розміром 50 х 50, вата - упаковка, фломастери спиртові - 1упаковка, клубок кольорової пряжі, тасьма - 50 см, ножиці, дуже міцні нитки, клей ПВА, салфе .
Зразки ляльок (Петрушкова "Маринка", маріонетка "Чурбачок", зразоктростьовий "Клоун ", кошик, музичні записи, поетапна презентація виготовлення найпростішоїтростинної ляльки, мультимедійне обладнання, ширма, костюмклоуна дляпедагога.
Хід заняття
Звучить весела музика.
Під музику до зали входить педагог у костюміклоуна з кошиком з ляльками. Діти,батьки встають, утворюючи коло.
Педагог: Привіт яклоун – Бантик.
Щасливий випадок нас зібрав
Ось у ці стіни, у цей зал.
Нас сонця промінь смішить і дражнить,
Нам сьогодні весело з ранку.
Собі ми самі даруємо свято,
Народженняляльки та гра.
1. Друзі! Всі в дитинстві грають у ляльки і дівчатка і хлопчики. Але коли вони виростають, про ляльок забувають. Але є у нас у місті одне чарівне місце, де з ляльками грають тільки дорослі.
Ви відгадали, про яке чарівне місце я говорю? Я більше, ніж впевнена, там ви не раз бували.
У ляльковому театрі живе величезна родина різних ляльок. Ви вдома граєте ігровими ляльками, а в театрі працюють з ляльками 32. Сама назва підказує, що ляльки в театрі як би самі грають. Театральні ляльки поділяються на верхові та низові. Петрушка (показляльки«Маринка»)лялька – це верхова лялька, тому, щоляльковод ховається за ширмою внизу, алялька працює над ширмою вгорі.
Маріонетка (показляльки«Чурбачок») - низовалялька. Як ви вважаєте чому?
Робота майстра з ляльок важка, але дуже цікава, творча. Щоб зробити ляльку майстру доводиться багато чого вивчати: костюми різних епох, зовнішність людей різних країн, флору і фауну всього світу, зброю, історію всіх часів і народів. А ще він має вміти користуватися інструментами художника, скульптора, кравця, шевця, столяра, зварювальника і не тільки. Коженматеріал сам підкаже, яке ремесло нагоді у виготовленніляльки.
З яких матеріалів можна зробити театральну ляльку?
(Папір, тканина, дерево, пінопласт, пакети, овочі тощо)
Можна дійти висновку, що театральну ляльку , можливо, зробити з будь-якого матеріалу. Головне, щоб у майстра був час та бажання її зробити.
Я вас запрошую до себе на дачу. Дача - скарбниця для лялькаря. У мене на дачі є все, щоб зробити театральну ляльку. Цілий склад палиць, гілок, і газет, є ганчір'я і сукні, що вийшли з моди, мотузки, використані пакети. Багатств таких не порахувати.
Усі учасники майстер-класу займають свої робочі місця.
Давайте спробуємо створити своїми руками ось таку ляльку (показляльки«Клоун »). Целялька тростова, верхова.
2. Друзі! В основуляльки ми візьмемо палицю. Лялькарі її називають гапітом. На ціпок прикрутимо голівку. Як ви думаєте, чим можна набити головку ляльки?(трава, газети, ганчір'я, вата, куточок і т. д.)
Сьогодні в ролі набивання використовуємо вату. Вату сформую навколо кінця палиці у формі кулі. На кулю накину білий клапоть тканини, розрівняю його, щоб личко було гладке без зморшок і міцно - міцно примотаю кінці тканини ниткою до ціпка. Голова готова.
Сукня дляляльки зробимо з кольорового клаптя тканини. Посередині для горловини ножицями зробимо невеликі надрізи хрест на хрест. Заготівлю сукні одягнемо знизу на ціпок, і куточки горловини дуже міцно примотаємо ниткою. Тут буде потрібна допомога один одному.
Долоні рук спорудимо з пробок. І прикрутимо їх ниткою до протилежних кутів заготівлі сукні.
Тесьмою бажано задекорувати шийку та зап'ястяляльки.
Наша театральна лялька – тростина і тростини ми зробимо зі шпажок для шашлику. Щоб дітям було безпечно гратись. Кінці у шпажок з одного боку обмотаємо скотчем кілька шарів. А гострі кінці шпажки акуратно вкрутимо внизу долонь.
Лялька тростова в принципі готова. Але щоб уляльки з'явився характер, їй треба намалювати обличчя. Для цього у нас виготовлені фломастери.
Зачіску можна зробити з пряжі або просто намалювати фломастерами. Зачіска з пряжі робиться разом із батьками.Батько тримає долоні на потрібній відстані один від одного, а дитина накручує пряжу на 20 - 30 витків навколо них. Потім пряжа закріплюється ниткою посередині і перерізається із двох сторін і приклеюється на головку клеєм.
Поки ви дружно працювали, я дивилася, як здорово, та як злагоджено у вас усе сперечається. Давайте все встанемо в коло і подивимося, які чудовіляльки у вас вийшли.
Ось мама з донькою постаралися - характерна лялька вийшла. Ви придумали ім'я своєїляльці ?
А в цій ляльці відчувається чоловіча рука, тут синочок постарався. Кого ви зобразили?
А ось лялечка подружка – говорушка. Як її, величають? Ах, яка красуня, у вас вийшла! І у вас чудова робота! Це просто шедевр! А целялька найсмішніша ! А ось – дуже серйозна дама! Я навіть виділити не можу в когось краще! Ось що означає дружно працювали! Тепер ви зможете зробити цілий ляльковий театр на дачі, або вдома та радувати себе та своїх друзів!
Звучить весела музика. Усі танцюють і намагаються керуватитростинними ляльками.
Пора йти. Менеляльки в дорогу звуть. А вам, дорогі друзі, бажаю провести чудові миті другз другом і з вашоюлялькою ! Приємної гри! До побачення!
Звучить мелодійна музика педагог -клоун йде, діти ібатьки залишаються грати, або забирають гру додому.
• Борис Голдовський«Музей театральних ляльок». Вид. "Бук Хаус". 2005 р. Москва.
• Галина та Марина Дайн«українська ганчірковалялька ». Видавництво«Традиції та культура»2007 Москва.
