Конспект уроку Класифікація тварин

Дата: Урок № Клас:

Тема уроку : Класифікація тварин. Основні систематичні групи. Вплив людини на тварин.

Мета уроку : Вивчити класифікацію тварин та основні систематичні групи, а також розглянути вплив людини на тварин.

Завдання уроку :

Учні повинні знати:

Який вплив має людина на тварин;

Основні заповідники України та РК.

розвиток інтересу до біологічних знань;

розвиток умінь та навичок учнів;

сформувати природничо світогляд і розуміння необхідності дбайливого ставлення до природи;

Тип уроку : словесний та наочний;

Обладнання : комп'ютер, мультимедіа;

План уроку :

Вивчення основного матеріалу

Висновки з уроку

Хід уроку:

Організаційний момент (вітання, перевірка відсутніх). Перевірка домашнього завдання.

Вивчення нового матеріалу.

Відкриваємо зошити та записуємо тему сьогоднішнього уроку «Класифікація тварин. Основні систематичні групи. Вплив людини на тварин».

-Як ви вже знаєте, на Землі мешкає безліч різних видів тварин, і щороку вчені відкривають нові види.

- щоб орієнтуватися у тому різноманітті, існує наука систематика. Її мета – розподіл тварин за групами, тобто. класифікації. Щойно відкривається новий вигляд, його відразу об'єднують у групи – одиниці класифікації. Центральним поняттям класифікації тварин та рослин є – вид.

-вид- це сукупність особин, подібних за будовою, що населяють певну територію, вільно схрещуютьсяміж собою і дає плідне потомство. Вигляд складається з популяцій.

-популяція- сукупність особин даного виду, що займають певну ділянку території всередині ареалу (місце поширення виду) виду, що вільно схрещуються між собою і частково або повністю ізольованих від інших популяцій.

- у XVIII столітті шведський вчений Карл Лінней запровадив бінарну номенклатуру для позначення видів. Тобто він запропонував присвоювати кожному виду тварин латинську назву, що складається з двох слів. Перше слово означає приналежність тварини до певного роду, друге слово – до певного виду.

- близькі види поєднують в один рід, наприклад: ворона, галка та грак належать роду Ворон. Близькі пологи - до сімейства, наприклад: рід сорока, рід сойка, рід кедрівка - до сімейства Вранові. Близькі сімейства – у загони, наприклад: сімейства Вранові, Синицеві, Ластівкові – об'єднують у загін Горобцеподібні. Далі, загони становлять клас, наприклад: загони Горобцеподібні, Совоподібні та Гусеподібні належать класу Птаха. Близькі класи, такі як, Птахи, Амфібії, Ссавці входять у тип Хордові. Нині виділяють до 25 типів тварин. Усі типи тварин об'єднуються у Царство Тварини.

- об'єднання у різні систематичні групи виробляється з урахуванням детального вивчення будови тварини, її фізіології, генетики, поведінки та багатьох інших чинників.

- Сучасна класифікація тварин - природна. Вона відбиває еволюційні, споріднені відносини з-поміж них. Типи тварин розташовані від найпростіших (нижчих) до більш складних (вищих) за всіма ознаками.

- Тепер поговоримо про вплив людини на тварин. Вирубування лісів, оранка земель, застосування добрив та отрутохімікатів погіршують умови проживання.тварин. Так людину надає тварин непрямий вплив.

- Приклади прямого впливу: надмірне полювання призвело до зникнення багатьох видів тварин. Усього за 27 років було знищено стеллерову корову. До середини XVIII століття зникли великі голуби - дронти (масою до 20кг).

- таким чином, розуміючи, що зникнення будь-якого виду тварин - непоправна втрата, люди стали охороняти рідкісні види. Так у 1966 р. Світовим союзом охорони природи та природних ресурсів було видано Червону книгу, що містить список рідкісних та зникаючих видів тварин.

- для збереження рідкісних тварин, довкілля та всього природного комплексу створені біосферні, державні, республіканські заповідники.

- Так в Україні, в дельті Волги, з 1919 р. існує Астраханський заповідник з охорони гніздування рідкісних водних і навколоводних птахів.

- біля нашої республіки 7 заповідників.

Висновки з уроку

- а також розглянули вплив людини на тварин та способи їхньої охорони.