Конспект уроку р - Совість - початкові класи, уроки
Конспект уроку з літературного читання А. Гайдар «Совість» розроблений для учнів 2 класу УМК «Гармонія» відповідно до ФГОС НГО. Матеріал уроку сприяє формуванню ставлення до совісті, мотивації до усвідомленому моральному поведінці дітей через знайомство з поняттями «совість», «каяття». Діти вчаться оформлювати діалогічне висловлювання відповідно до вимог мовного етикету.
Перегляд вмісту документа Гайдар Совість

Вчитель початкових класів: Завертайло О.О.
Тема уроку: А. П. Гайдар «Совість».
Мета:познайомити учнів з оповіданням А.П. Гайдара «Совість», формування вміння аналізувати вчинки героїв, почуття та стану людської душі, пояснити сенс слів «совість», «сором», розвивати вміння висловлювати свої думки до того, що відбувається, розвивати навички виразного усвідомленого читання, сприяти моральному вихованню.
- Висловлювати припущення, обговорюючи проблемні питання, обґрунтовуючи свій вибір;
- аналізувати власну роботу, коригувати виконання завдання;
- оформляти діалогічне висловлювання відповідно до вимог мовного етикету, співпрацювати у групі.
Особистісні результати:розвиток совісті як моральної самосвідомості особистості, здатності формулювати власні моральні зобов'язання, здійснювати моральний самоконтроль, вимагати від себе виконання моральних норм, давати моральну самооцінку своїм вчинкам.
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми уроку.
Вам про щось говорить прізвище Гайдар?
Вільні висловлювання учнів.
Знайомство збіографією письменника.
Гайдар Аркадій Петрович - відомий радянський письменник.
Справжнє його прізвище – Голіков. У 14 років хлопчиськом він пішов на фронт, точилася громадянська війна. Закінчив командирські курси та у 16 років командував полком. Поранення підірвало його здоров'я, залишитися в армії йому не дозволили.
У 20 років він був звільнений у запас.
Коли почалася Велика Вітчизняна війна, Гайдар пішов на фронт військовим кореспондентом.
У своїх книгах він розповів про такі якості, як дружба, чуйність, чесність, честь.
Улюблений жанр письменника – фейлетон.
Прочитайте питання на дошці та визначте, на які з них ви можете відповісти, користуючись текстом.
Як звати відомого радянського письменника?
Яке його справжнє прізвище?
Скільки війн пройшов письменник?
Улюблений жанр письменника.
Що означає його псевдонім Гайдар?
-Правильно, на останнє запитання немає відповіді у тексті.
Я вам розповім. Гайдаром називали в монгольській кінноті вершника, висланого на дозор, вперед. Він захоплювався книгами про шляхетних лицарів, хотів, щоб усі люди були чесними та благородними, як вони.
-Скажіть, будь ласка, чи чули ви колись від людей такі слова «Зовсім совість втратив»?
-Про кого так кажуть?
Яку людину вважають безсовісною? А сумлінним?
Словарна робота. Відпрацювання навичок читання.
Нам зустрінуться довгі та важкі слова. Щоб їх безпомилково прочитати, давайте потренуємось.
Читай плавно, за складами, потім цілими словами.
Читай цілими словами
3.З яких слів складається слово ДОБРОДУШНИЙ? Що воно означає?
Робота над твором.
Прийом антиципації (прогнозуваннятексту)
Твір називається "Совість".
Як ви вважаєте, про що воно?
Вільні висловлювання учнів.
Читання оповідання вголос «Гонка за лідером» за допомогою вказівки.
Перевірка первинного сприйняття тексту.
А) за змістом:
- Чому Ніна не пішла до школи?
- На кого вона натрапила?
- Як виявився хлопчик у гаю?
- Що зробила Ніна?
- Що трапилося з її зв'язкою книг та сніданком?
- Чому Ніна заплакала?
- де відбувається дія?
- коли відбувається дія?
Яким ви уявляєте собі дитину?
Що можете сказати про його совісті?
На кого б вам хотілося бути схожим, на малюка чи Ніну?
Аналіз вчинків героїв твору.
Що ви можете сказати про Ніну? Ви її засуджуєте чи шкодуєте?
А чому вона плакала, як ви вважаєте?
Порівняйте дві пропозиції:
Занадто добре співали птахи над головою.
Дуже важко було на її серці.
- Чому птахи співали так добре?
- Чому на її серці було тяжко? ( Її серце гризла нещадна совість)
Знайдіть і прочитайте у яких рядках міститься основна думка оповідання? (І дуже важко було на її серці, яке гризло нещадна совість).
- Як ви вважаєте, чи усвідомила свій вчинок Ніна? (Від цього вчинку їй було соромно).
Чи можна слова совість та сором назвати близькими за своїм значенням?
А тепер дайте відповідь, що таке совість, що таке сором?
За словником Ожегова «Совість - це почуття моральної відповідальності за свої вчинки», «Сором - почуття зніяковілості, каяття від свідомості завзятості вчинку».
- Чи було тобі колись соромно за свої вчинки?
- Чи завждиу цьому випадку ти правильно вчинив?
Тема:Аркадій Петрович Гайдар
1.Вибери правильну відповідь і познач його знаком «+».
3.Виберіть прислів'я, яке підходить до оповідання.
А) Поспішаєш – людей насмішиш.
Б) Семеро одного не чекають.
В) На обмані далеко не поїдеш.
4.Чи згоден ти з виразом: "Щасливий той, у кого совість спокійна".
Як ви розумієте вираз із розповіді?
І дуже важко було на її серці, яке гризло нещадна совість. Чи траплялося так, що у вас було тяжко на серці? Хто у цьому винен? Треба прагнути бути в житті сумлінною людиною, порядною та правдивою.