Конспект уроку з пізнання світу Вода
Тема: «Вода»
Мета: «Розширити знання дітей про воду».
Завдання: 1.Освітня: розширити уявлення про властивості її як природного тіла; сприяти формуванню знань учнів про склад води;
2.Розвиваюча: з'ясувати причину утворення хмар, дізнатися, як утворюються опади;
3.Воспитательная:виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: підручник, вода ілюстрації, хмари, опади.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
Продзвенів дзвінок для нас.
Усі зайшли спокійно до класу.
Встали всі у парт красиво,
Тихо сіли, спинки прямо.
Бачу, наш клас хоч куди.
Ми почнемо урок, друзі.
Відповідатимемо активно,
Добре поводитися,
Щоб гості дорогі.
Захотіли знову прийти!
Аналіз погоди.
1. Яке сьогодні число?
3. Який він по порядку?
5.Яка температура повітря?
6. Чи були опади, які?
7. Який напрямок вітру?
8. Який лід на річках та озерах?
Прочитайте весь запис.
2. Повторення теоретичного матеріалу.
1. Що називається погодою?
2.Хто спостерігає за пересуванням повітря?
3.Де розташовані метеорологічні станції?
4.Які відомості збирають у метеоцентрах?
5. Що таке прогноз погоди?
2. Які води називають підземними.
3.Початкова мотивація навчальної діяльності.
Я і хмара і туман,
І струмок та океан,
Нерухомою бути можу
Я і крижинка блакитна,
Я і крапля дощова,
І сніжинка вирізна,
Ви дізналися легко
Називаюся я ……(вода)
4.Повідомлення теми та метиуроку.
Ми розмовлятимемо про основні властивості води, її місцезнаходження, значення для природи і людини, а значить, і для нас.
5.Актуалізація опорних знань.
-Згадайте, діти, у якому стані зустрічається вода у природі? (Твердом, рідкому, газоподібному)
- Де можна побачити ці стани води?
(Лід на річці, пара з чайника, струмінь, що ллється, з крана.)
На що перетворюється вода за зміни температури повітря? У різні опади.
(Сніг, дощ, град, іній, паморозь, роса.)
6.Пояснення нової теми.
А тепер я пропоную вам прочитати вірш "Звідки прийшла вода" і знайти слова, що позначають різні стани води.
Запитай днями малюк-сусід
У струмка, що ллється з крана:
Здалеку! З океану!
Потім малюк гуляв у лісі.
Росою іскрилася вся галявина.
Звідки ти? - Запитав росу.
Повір – і я з океану!
Ти, газоване, що шипиш?
І з вируючої склянки
І я прийшла із океану!
а поле ліг туман сивий.
Малюк спитав і біля туману:
Звідки ти? Ти хто такий?
І я, друже, з океану!
Дивно, чи не так?
У супі, у чаї, у кожній краплі,
У дзвінкій крижинці,
І в сльозинці, і в дощі,
Нам завжди відгукнеться Океанська вода!
(Роса, газування, туман, крижинка, крапля, сльозинка, дощ.)
Звідки вони з'явилися? (ізокеана.)
Що таке океан? (Це велика природна водойма.)
Які водоймища ви ще знаєте? (Джерело, струмок, річка, море, озеро, ставок.)
Хлопці, назвіть таке водоймище, яке з усіх боків оточене сушею. (Це озеро.)
Яке найглибше озеро на Землі? (Озеро Байкал.)
Де воно?Покажіть на глобусі. (В Україні. Учень показує.)
Повідомлення - Озеро Байкал блакитна чаша Сибіру. Байкалом ходять білі кораблі з вантажем і пасажирами. У його водах мешкають відомі усьому світу цінні риби: омуль, сиг, осетр. А ще тут мешкають нерпи (тюлені), але вчені досі не знають, як вони там з'явилися. (Є. Барас.)
Воду можна назвати найціннішим мінералом нашої планети. український народ говорив за старих часів: "Мати -водиця - всьому цариця!". Що означає цей вираз?
(Обговорення значення води для природи та людини.)
Робота із схемою.
Будь-яка річка має джерело, тобто. місце, де вона починається.Витоком річки може бути джерело, що б'є з-під землі, або болото, або озеро. У високих горах річки, як правило, починаються з льодовиків.
Химерно звиваючись, несе свої води річка, приймаючи притоки, і від цього вона стає повноводнішою і ширшою. Якщо плисти течією, то праворуч буде правий берег, а ліворуч – лівий.
На судноплавних річках встановлюються бакени, забарвлені у червоний чи білий колір. Червоні бакени показують мілини та підводні перешкоди біля правого берега, а білі – біля лівого.
Місце впадання річки в іншу річку, озеро чи море називаютьустям.
Неважко помітити, що всяка річка тече в зниженні, яке тягнеться від витоку річки до гирла, - це річкова долина. Поглиблення в річковій долині, яким води річки течуть постійно, називають руслом річки.
Під час розливу, найчастіше навесні, коли тане сніг, річка виходить із берегів і затоплює знижену частину річкової долини –заплаву.
Будь-яка річка маєпритоки. Вони зазвичай коротші за головну річку. Притоки, які впадають у головну річку праворуч за течією, називаються правими притоками, ліворуч – лівими. Так, унайбільшої річки Європи – Волги – правий приплив Ока, лівий – Кама. Річка з усіма своїми притоками (включаючи річки, що впадають у притоки) називається річковою системою.
Понад тисячу річок, річок, струмків несуть свої води у Велику Волгу. У ці річки та струмки стікають дощові, талі та підземні води з величезної території. Місцевість, з якою річка зі своїми притоками збирає води, називається водозбірним басейном. Кожна річка має власний басейн. Кордон між басейнами рік називається вододілом.
Підземні води.
Не вся вода випаровується та зберігається на поверхні землі. Дуже багато води трапляється глибоко під землею. Вода, що знаходиться на землі, називається поверхневими водами. А вода, що знаходиться під землею, називають ґрунтовими чи підземними водами. Підземні води дуже важливі для Казахстану, оскільки дуже велика територія розташована у пустельних та напівпустельних зонах.
Основне джерело підземних вод – це опади, тобто дощ та сніг. Дощова або тала вода спочатку проходить через верхні шари ґрунту. Частина води використовують рослини для свого зростання, а інша частина проникає у нижні шари ґрунту. Вона легко проходить через водопроникні шари гальки та піску. Накопичується вода над водотривкими шарами, які воду не пропускають (глина, граніт). Рівень підземних вод буває різним.
-Як можна використовувати підземну воду? Мешканці Казахстану риють колодязі, оскільки кринична вода чиста, прозора та холодна. В даний час насосами качають воду і подають водню. Нею напувають худобу, використовують для поливу та побутових потреб.
Фізкультхвилинка.
Тихо плескає вода. Тихо плескає вода, Ми пливемо по теплій річці. (Плавальні рухи руками.) У небі хмарки, як овечки, Розбіглися, хто куди. (Потягування – рукивгору і в сторони.) Ми з річки вилазимо, Щоб обсохнути, погуляємо. (Ходьба на місці.) А тепер глибокий вдих. І сідаємо на пісок. (Діти сідають.)
7. Робота з підручником.
1) Читання тексту з позначками.
2) Діти працюють у парах, обмінюються думками, готують питання.
Задай своє запитання за текстом своїм друзям.
Що нового ти довідався з тексту? Що ще хочеш дізнатися?
Які ти знаєш хмари? Що можуть зображати хмари? А як ти думаєш, чому рухаються хмари?
Якщо учень зможе відповісти, нехай знайде відповідь у тексті.)
Складання кластера:
Що нового дізналися сьогодні на уроці? Що було цікаво?
Домашнє завдання: знати та вміти розповісти про воду. Для цього необхідно прочитати текст на сторінці та відповісти на запитання.