Конспект уроку-факультативу - Самовдосконалення особистості
Мета заняття: ознайомити учнів із основами самопрезентації.
Завдання:
- Дати поняття: "самопрезентація"; "резюме";
- Ознайомити із правилами складання резюме;
- Ознайомити із основами самопрезентації;
- Розглянути поняття іміджу та визначити з яких складових складається це поняття.
Обладнання: інтерактивна дошка, маркери, папір.
Хід уроку.
1. Введення в тему уроку та визначення завдань уроку.
Вправа «Самопрезентація, чи хто я?»
За 5 хвилин необхідно скласти 10 слів або речень, які відповіли б на запитання «Хто я?». Вчитель показує приклад на інтерактивній дошці. Учні виконують роботу на заготовлених картках. Наприкінці вправи учням пропонується вибрати 3 найкращі самопрезентації.
Вчитель: Ви зараз виконали вправу«Хто я?» або інакше представили свою самопрезентацію. «Навички самопрезентації» - це тема нашого уроку. На цьому уроці ми маємо познайомитися з поняттям самопрезентації, з основами самопрезентації, визначити поняття іміджу. (План на дошці) Додаток 1.
1.1. Робота над поняттям «самопрезентація».
1.2 Вправа "Моя візитна картка"
За 3 хвилини пропонується виготовити свою візитну картку. Що ви вкажете в ній і яким чином оформите – це ваша справа. Пам'ятайте: діловій людині візитна картка необхідна для продовження контакту, і це можливість заявити про себе як індивідуальність. (Приклад показується на дошці). Рисунок 1. Виберіть три найкращі візитні картки. ВиНаразі представили ще одну з форм самопрезентації.
2.Вивчення нової теми.
За цю частину уроку ви двічі мали змогу самопрезентувати себе.
– Що таке самопрезентація?
- У яких життєвих ситуаціях ми найчастіше вдаються до самопрезентації?
САМОПРЕЗЕНТАЦІЯ- це піднесення себе, це вміння людини подати себе з кращого боку, справити сприятливе враження на оточуючих і зберігати його. (Напис на дошці). Додаток 1.
Самопрезентація відбувається незалежно від наших бажань. У будь-якому випадку ми справляємо якесь враження на оточуючих, хочемо ми цього чи ні. Але цими враженнями можна керувати свідомо.
Недостатньо, якось увійшовши до кімнати, доброзичливо посміхнутися і подумати, що вам забезпечений імідж чарівної людини. Самопрезентація — величина нестатична, вона піддається коригуванню і схильна до змін, як у позитивний, так і в негативний бік.
Чим же має людина при спілкуванні з людьми, від чого залежить враження, яке вона справляє? (Опитування учнів) (Заповнюється таблиця на слайді)
Це погляд, жест, міміка, посмішка, рухи тіла (атрибути невербальної поведінки); інтонація, темп промови (атрибути вербальної поведінки); одяг.
Основою позитивної самопрезентації є гармонія цих трьох величин у контексті впевненості та доброзичливості. Психологами встановлено, що у людей з позитивною самопрезентацією оточуючі припускають наявність різноманітних достоїнств; вони привабливіші як у професійній кар'єрі, і у особистому житті.
Важливість самопрезентації розуміли ще наші предки.
2.1 Згадайте прислів'я та приказки на цю тему:
«Зустрічають по одязі – проводжають за розумом». «По одязі простягай ніжки». «По Сеньці шапка». «Не в свої сани не сідай» і т. д.
Як ви розумієте ці прислів'я?
2.2. Колективне складання резюме.
Гра - розподіл на групи. Для цього нам потрібно поділитися на групи. Підніміть руки ті з вас, хто вважає себе лідером (ведучий залишає 4 лідерів, решта займає свої місця). Зараз кожен лідер по черзі вибиратиме собі в групу по одній людині, доки всі учасники гри не розподіляться по групах.
- Ви вже не раз чули таке поняття резюме, хтось пробував його скласти.
Зараз ми маємо познайомитися з поняттям резюме.
Колективна робота. Клас розбивається на 4 групи. Необхідно за 10 хвилин вивчити теоретичний матеріал та подати його в цікавій формі.
1 група: Поняття резюме. Ціль резюме. Форми резюме. 2 група. Основні блоки резюме. 3 група. Вимоги до резюме. 4 група. Про що не треба писати у резюме?
2.3 Подання теоретичного матеріалу групами.
2.4 Складання резюме уявної людини. Зараз до вашої уваги буде запропонована схема-шаблон резюме. Ви повинні працюючи в групі заповнити схему на вигадану людину. Додаток 2
2.5. Гра «Напиши своє ім'я»
Будь ласка, встаньте так, щоб у вас був вільний простір. Одну хвилину зачекайте, повністю випроставшись, відчуйте своє тіло. Топніть кожною ногою по підлозі. Тепер ви готові.
Візьміть себе за лікоть і напишіть у повітрі своє прізвище. Ті, хто це зробив, подайте мені знак: підніміть руку високо над головою і покажіть пальцями букву V-знак перемоги.
Наступне завданняважче - сконцентруйтеся на правому стегні і напишіть і повітрям ім'я вашого кращого друга. Тепер перейдіть на ліве стегно і напишіть їм ім'я людини, якою ви захоплюєтеся. Той, хто виконає це завдання, має знову подати мені знак. На закінчення ви повинні спробувати писати головою. Напишіть у повітрі дату народження. Той, хто впорався, повинні подати знак двома руками.
Вам зараз була дана можливість відпочити та самопрезентувати себе. Жести грають чималу у цьому роль.
2.6. Знайомство з імідж концепції.
У розмові з учнями обговорюється, що таке імідж, із яких складових складається це поняття.
Ведучий. Вважається, що люди судять про нас із зовнішнього враження, яке ми виробляємо в перші хвилини знайомства та розмови. Саме такі якості особистості, як зовнішність, голос та вміння вести діалог, можуть відіграти вирішальну роль і у вашій кар'єрі, і у всьому житті.
Якщо ваш зовнішній вигляд не вселяє довіри і ваша манера триматися залишає бажати кращого, то оточуючі просто відключаються від вас. Щоб створити свій імідж, не обов'язково бути природою привабливою людиною, необхідно вміло використовувати те, що у вас є.
Учні знайомляться з порадами психологів щодо таких складових іміджу, як одяг та оптимальний вибір її кольору. Додаток 3
Вчитель. Жінкам у діловому одязі можна дотримуватися класичного поєднання «чорний низ – білий верх», тобто. одягнути білу блузку, довгу (або трохи нижче коліна) чорну спідницю або штани та чорні туфлі на низьких підборах. Але, можливо, це зовсім не ваш стиль ділового костюма. У такому випадку варто відійти від класичного поєднання, і додати трохи оригінальних деталей та кольорів. Чоловікам у діловому одязі стоїтьзупинити вибір на елегантному пуловері або светрі поверх білої сорочки з коміром та класичних штанах. Якщо вам цей варіант ділового одягу неприйнятний, зверніть увагу на традиційну сорочку в тонку смужку в поєднанні з однотонною краваткою і брюками чорного кольору або кольору хакі. Зі взуття добре підійдуть шкіряні або лаковані туфлі. Безперечно, діловий одяг дуже важливий, проте при цьому не забувайте про деталі.
Давайте визначимо: від чого залежить вибір кольору нашого одягу?
По-перше, ВІД ЧАСУ РОКУ: темне можна носити цілий рік, світле - тільки в теплу пору року. По-друге, враховуйте іміджеву мету: яку думку про себе ви хочете створити в оточуючих, на яке враження ви розраховуєте (чи то кидатися в очі, чи здаватися нейтральною, "як усі", чи то епатувати і т.д.)
Але колір не буде працювати на ваш імідж, якщо ви не врахуєте своїх індивідуальних особливостей, і, обраний вами, він не допоможе підкреслити вашу власну колірну гаму.
Не можна в офіційній обстановці ділових зустрічей з партнерами бути в костюмі брюки. Це не лише неписане правило ділового світу. Дослідження психологів показують, що такий костюм не сприяє діловому успіху.
Ділове жіноче вбрання має бути довшим, ніж вимагає смілива мода. "Міні" все ще асоціюється з найдавнішою професією, і коли серйозні люди говорять про "міні", то мають на увазі виключно "італійський варіант" - спідниця до колін!
Сукня чи костюм? Сукня - це внутрішньофірмовий одяг, воно доречне, якщо ви знаходитесь в оточенні тільки своїх співробітників.
Тому для роботи я пропоную як основний одяг костюм… Дуже підходить для ділового одягу сукня з жакетом у тон. Тембр голосу та інтонація, пози тажести. Обговорюються інші аспекти проблеми створення власного неповторного іміджу.
3. Практична робота.
(лунають буклети з рекомендаціями щодо ділового одягу). Додаток 4
Використовуючи отримані знання, члени групи створюють «імідж-картинку» — кольоровий малюнок, колаж тощо, що відображає їх уявлення про свій образ, який вважають оптимальним для важливої ділової зустрічі (співбесіди при прийомі на роботу).
4. Підведення підсумків.
Назвіть головний висновок, який ви зробили на нашому уроці.