Конспект відкритого заходу"Що означають наші імена"

світла лКонспект відкритого заходу «Що означають наші імена»

Конспект відкритого заходу«Щоозначають наші імена »

Мета: допомогти дітям упізнанні свого імені. Закріпити з дітьми право на ім'я та історією виникнення прізвищ таімен.

1. Закріпити знання про Конвенцію, права дитини, довести досвідомості дітей, що кожна людина має право на ім'я. Дати уявлення про походження та різноманітність жіночих та чоловічихімен. Продовжуватиме знайомити з історією виникнення прізвищ.

2. Вправляти в словотворі з прикладу добору ласкавої формиімені.

3. Розвивати вміння співвідносити правничий та правила, вміння розмірковувати, робити висновки, співпереживати.

4. Виховувати почуття самоповаги та поваги до інших людей, уміння виявляти допомогу нужденним.

Обладнання: аудіозапис, магнітофон, 3 ключі, замок, малюнок з тінню одного ключа, сонечко сумне та веселе, промені з початковою літероюімені, символ “право на ім'я”, клубочок, лялька Правик, книжки – казки, картка, де написаніімена, конверти із завданнями.

Попередня робота: прикраса початкової літериімені, розмова розмова “Навіщо людині ім'я”, “Щопозначають наші імена”, виготовлення«Квіткаімені ».

Словарна робота: "Конвенція", "Право", "Право на ім'я".

Хід заняття.

«Скринька добрих слів»

Звучить гарна, спокійна музика.(Діти стоять у колі)

– Я знаю слово. Від якого світ навколо стає прекраснішим. Це слово – «7» «усмішка»! Ось і ви посміхнулись. А ви знаєте чудові добрі слова? Ану додайте їх у мою скриньку.(Діти передають скриньку один одному іназивають слова). Багато набралося. Нехай же розлетяться ці чудові слова по нашому дитячому садку і по всьому світу і принесуть лише добро людям.

* Основна частина(розмова).

- А на землі живе дуже багато людей – мільярди. Всі люди схожі, але кожна людина неповторна. Як ви вважаєте, чим люди відрізняються один від одного?(відповіді дітей).

- Люди відрізняються один від одного зростанням, кольором шкіри (африканці, волосся і очей, формою носа і рота, характером, ходою .... І ще у кожного є щось таке, чого не можна побачити, але що відрізняє його від інших. Щоб дізнатися Про що я кажу, відгадайте загадку.

Щоб його впізнати, треба назвати вголос.

– А у вас є ім'я?

– Хто дав вам ім'я?(батьки)

Дитині ім'я обирають усією родиною. Допомагають і бабусі, і дідусі.

- А звідки береться по батькові?(переходить від батька).

– А коли дають дитині ім'я?(коли народжується)

– Кожна дитина з дня свого народження одразу отримує права, які її захищають.

Лише з'явиться дитина

І дихати почне ледве

У нього вже з пелюшок

- Яке у вас право?(право на ім'я). Про це написано у цій книзі. - Як вона називається?(“Конвенція про права дитини”). Це дуже важливий документ. Тутзаписано: ст. 7 Дитина реєструється відразу після народження і з народження має право на ім'я.

– А який документ підтверджує ваше ім'я?(Свідоцтво про народження)

– Сьогодні ми поговоримо про право на ім'я. А допоможе мені наш Правик. А де він? Куди міг піти?

“Ха-ха-ха! Втратили Правика? Чи не вшанували свого вірного друга? То вам і треба! Вирішили дізнатися про свої права? Намагаєтеся виконувати всі правила, перестали битися, дражнитися. Однідобрі справи робите. Мені це не подобається, тому вашого друга я зачинила до спальні. Нехай там сидить, може, без нього, ви знову станете поганими, як я! Ну, а якщо таки він вам потрібен, то пройдіть випробування на моїх галявинах. Якщо мені сподобаються ваші відповіді, то отримайте ключі. Зберіть 3 ключі. Один із них підійде до замку. Поки що, поки що Шапокляк”.

– Діти, ви зрозуміли, де наш Правик?(висловлювання дітей)

– Що ж робитимемо?(рятувати Правика)

– Ви запам'ятали, що потрібно зробити, щоб врятувати Правика?(діти відтворюють почуте).

– Тоді вперед!(ідемо з піснею “Якщо з другом вийшов шлях”)

– А ось і перша галявина. Сідайте. Що ж приготувала нам Шапокляк?(відкриваю конверт і читаю питання)

1.«Назвіть своє маленьке ім'я». Діти, поім'я ми можемо визначити маленька це дитина або вже доросла людина. Згадаймо, коли ви були маленькими як вас називали. (Діти, сидячи у колі, передають м'яч один одному і називають своє маленьке ім'я).

2.«Назвіть своє повне ім'я та по батькові»Коли ви підростете і підете до школи, вашіімена підростуть разом з вами і стануть повними. Коли станете дорослими, то вас величатимуть поімені-по батькові.

(Діти стоячи передають м'яч один одному і називають своє ім'я по батькові)

Ім'я нам дає втіху,

Дарує щастя та удачу.

Тому дізнатися б треба,

Що ж ваше ім'я означає.

Багатоімена прийшли до нас із Греції та Риму. Кожне ім'я має свою таємницю, підкреслюючи різні якості людини. А що означають ваші імена і звідки вони прийшли?

(Діти називають значення свогоімені ).

Молодці, як ви вважаєте, ми заробили перший ключик?(так)

Тоді далі в дорогу.

– Ось ми дійшли до другої галявини. На цій галявині Шапокляк приготувала два завдання.

- Що є в людини крімімені та по-батькові ?(прізвище)

Вона переходить до нас від дідів та прадідів.

-Як ви думаєте. Навіщо потрібне прізвище? Правильно. Щоб розрізняти людей з однаковимиіменами.

- Як раніше вигадували прізвища?(за місцем, де жила людина, за професією)

Наприклад: ковалю давали прізвище Ковалів, а конюху - Конюхов. Я пропоную вам також вигадати прізвища.

Діти по черзі кидають кубик і примовляють: крутись, крутись, на бочок лягай. Кубик лягає, а діти з предмета, що випав, вигадують прізвище.

• 2. Відгадайте, чому так називають героїв казок«Вгадай, чому їх так назвали?»

• Хлопчик з пальчик,

Молодці, і з цим завданням упоралися, отримуйте другий ключ.

– А щоб дістатися до 3 галявини, нам необхідно пройти через перешкоду – широкий рів. Як нам це краще зробити, адже не всі діти зможуть перестрибнути через рів?(вирішення проблемної ситуації)(Одна дитина перестрибує через рів, кладе через нього дошку, яка лежить на іншому березі, і всі діти переходять по дошці на інший бік). Молодці, які ви дружні діти!

- Подивіться, на галявину заглянуло сонечко, але воно дуже сумне. Як ви думаєте, чому?(відповіді-припущення дітей)

- Сонечко сказало мені, що воно не може запам'ятатиімена дітей з нашої групи, тому воно сумне, а якби у мене були промінчики з вашою буквоюімені, то стало б веселіше.

- А ви хочете, щоб воно завжди було веселе? Давайте подаруємо сонечку промінчики з початковою буквою нашогоімені.(викладають промені до сонечка, перевертаюсонечко з веселим обличчям).

- Яке стало сонечко?(діти називають прикметники)

- Тепер сонечко до нас заглядатиме частіше, воно дуже зраділо і подарувало вам такий золотий клубочок. Він відкриє вам одну важливу таємницю: кожна людина любить, щоб до неї зверталися по ім'я ніжно, ласкаво, красиво. Він одразу розквітає. А ви б хотіли, щоб вас називали ласкаво?(так)

Діти передають один одному клубочок і називають себе лагіднимім'ям

Сонячний клубок ми розмотали,

Тягнеться до нас сонячна нитка.

Добре, що можна,

Добре, що можна

Кожному по сонцю подарувати!

Кожному по сонцю подарувати!

– Подивіться, яке павутиння лагіднихімен у нас вийшло. У вас є право на ім'я, а чого не можна робити, щоб не порушувати це право?

• Не вигадувати прізвиська;

• Звертатися один до одного ввічливо, лагідно;

• До дорослих звертатися поімені, по батькові;

• Якщо порушив правило, то обов'язково вибачитись і вибачитися. Молодці, отримуйте ще ключик.

– Скільки ключів зібрали? Скільки треба було? Щоб швидшевідкрити замок, у вас є підказка - тінь ключа, який підійде до замку. (діти знаходять по тіні ключ івідчиняють замок, знаходять Правика)

- Яке право є у вас?

- Як називається книга, де записано ваші права?

Правик приготував конверт. Хочете подивитись, що там?(дивляться)у конверті лежать картинки з квітами.

Кожномуімені підходить певна квітка. Бажаєте дізнатися, які квіти підходять до вашогоімені ? Про це поговоримо на наступному занятті.

Загадки для дітей проімена з відповідями.