Ліплення тварин за пам’яттю та уявленням
Презентація до уроку
Способи ліплення: пластичний, конструктивний, комбінований.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма уроку: практична робота
Методична мета: формувати практичні вміння та навички у школярів; навчити ліпити предмети комбінованим способом, поєднуючи конструктивний та пластичний способи ліплення при виготовленні однієї фігури.
Завдання:
- Познайомитись з анімалістичним жанром
- Удосконалювати та закріплювати навички грамотного зображення тварин, їх пропорцій та характеру, просторового положення.
- Розвивати в учнів творчу уяву
Обладнання та матеріали:
- для вчителя:
- таблиці з прийомами та етапами виконання робіт (ліплення);
- малюнки тварин;
- комп'ютер;
- проектор;
- Організаційний момент
- Хто такі анімалісти (розмова)
- Розмова про тварин
- Пояснення конструктивної будови тварин (показ презентації).
- Практична робота
- Рефлексивний аналіз
План уроку:
Вчитель входить у клас, вітає учнів.
Усі учні розсаджуються довільно за групами (як стоять парти)
Учитель: Прошу приготуватися до уроку. Підготувати пластилін, інструменти, дошки для ліплення. Сьогодні у нас тема «Тварини». Ми повинні спробувати по пам'яті та уявленню виліпити деяких з них (кролика, кішку та лисицю)
Зображення тварин та птахів у живописі, скульптурі та графіці отримало назву анімалістичного жанру (записано на дошці). Алюдина (художник), що їх зображає, називається
Анімалістичний жанр поєднує природничо і художні засади і розвиває спостережливість і любов до природи. Художник-анімаліст приділяє основну увагу художньо-подібній характеристиці тварини, її звичок, середовища її проживання. Декоративна виразність фігури, силуету тварини важлива у всіх видах мистецтва – у парковій скульптурі, живописі, дрібній пластиці. Нерідко головним завданням анімаліста стає точність зображення тварини (наприклад, в ілюстраціях до наукової та науково-популярної літератури). Про гостру спостережливість митців-мисливців свідчать зображення звірів та птахів у первісному мистецтві
Яскраво життєві стилізовані фігури тварин у пам'ятниках звіриного стилю (зокрема скіфів). Зображення тварин часто зустрічаються в античній скульптурі, вазописі, мозаїках. У 19 - початку 20 ст. поряд із романтичним захопленням силою та спритністю звіра визначається прагнення до точного вивчення тварин та їх зображення. Творчість анімалістів (живопис, скульптура, естамп, ілюстрації до наукових та дитячих книг тощо) відзначено тонким знанням тваринного світу, поєднанням пізнавальних завдань з гострою характеристикою та декоративною виразністю образів.
Перегляд ілюстрацій
Учитель: Хто може назвати художників чи скульпторів анімалістів?Учні: В. А. Ватагін, Є. І. Чарушин.Учитель: Добре, а також П. К. Клодт, Е. А. Лансере, І. С. Єфімов та ін(Додаток 2 ) – Отже Сьогодні ми з вами говоритимемо про наших сусідів – тварин. - Багато птахів і тварин надають неоціненну допомогу людині. Крім практичної користі, вони мають не менш важливе естетичне значення. Своїм живим івеселою вдачею птахи та тварини домашні чи дикі доставляють людям щиру радість, пробуджують інтерес та любов до природи. У народі образи деяких представників тваринного світу послужили приводом для порівнянь, символів, асоціацією: Наприклад, хоробрих і гордих людей називали - орлами, соколами.
Учитель: Пугач - уособлення чого?Учні: - мудрості.Учитель: - Лисиця?Учні: - хитрощіУчитель: Голуб?Учні: - символ світу.Учитель: А заєць?Учні: - боягузтваУчитель: Ну а кішка?Учні: – незалежностіУчитель: Правильно. У кожної тварини є свої звички, характер і висловити їх можна не лише словами, а й позою, рухом властивими саме цьому тварині (Додаток 2 - характер тварин)Учитель: Тварини живуть у різних місцях - ліс, поле, пустеля. На вигляд і характером вони дуже різні. А ще які відмінності?Учні: Дзьоб, лапи, крила, хвости, розміри, колір.
Показ презентації
Слайди 1-2
Вчитель: Дійсно. Відмінностей багато. Але якщо уважно розглянути форму тіла - тулуба, крил, хвоста, кінцівок, голови, шиї, ми переконуємося, що в їх основі лежать найпростіші геометричні фігури (овал, коло прямокутник і т. д.), якими можна узагальнити складну форму. (Додаток 1 )
Слайд 3
Куля, овал, конус, циліндр, яйце, витягнуте яйце – це основні форми подібні до тих, що можна знайти на контурних ескізах будь-якої тварини. Вони є фундаментальними складовими для скульптури.
Слайд 4
Ліплення крольчонка
Ліплення тулуба : Спочатку з цілого шматка пластиліну ліпиться спина (овоїд). Один крайтулуба злегка витягаємо (це шия). Потім ліпимо голову та лапи.
Слайд 5
Ліпка голови: голова формується у вигляді яйця, що звужується.
- Скачати круглу кульку, а потім, розкочуючи на долоні, надати форму краплі.
- Прикріпити подушечки вусиків (два маленькі диски) по обидва боки голови
- Сформувати маленький циліндр сплющити його і прикріпити по центру голови від потилиці до кінчика мордочки (це ніс), розрівняти стики.
- Дві кульки сплющити і прикріпити з боків голови (це щоки), дві кульки меншого розміру, помістити їх за майданчиками для вусиків і вдавити їх (це очі).
- Тонким стеком видавити на кінчику носа букву «Y», розширити отвір рота.
- Прикріпити голову до судженого кінця тулуба. Користуючись стеками, розрівняти стикові шви.
Слайд 6
Ліплення задніх лап.
Задні лапки ліпляться з двох частин – диска та витягнутого яйця. 1. Формуються два диски у формі краплі. 2. Приєднайте їх так, щоб кінець, що звужується, примикав до задньої частини кролика. 3.Зарівняйте стики в місці з'єднання стегна та тулуба. 4.Сформуйте з пластиліну витягнуте яйце. Потрібно розплющити великий кінець і злегка защепити носок ступні. Зігнути заготовки так, щоб вийшли ліва та права ступні. 5. Використовуючи стек, намітити по чотири пальці на кожній ступні.
Передні кінцівки:
Кожна з передніх лапок виготовляється з тієї ж кульки, що й задня лапка. 1. Кулька витягується в яйце і далі в ковбаску. 2. Намічаються чотири пальці. 3. Верхня частина лапки сплющується в напрямку, перпендикулярному підставі лапки.
Слайд 7
1. Прикріпити задню ступню до основи стегна 2. Передні кінцівки приєднуються дотулубу відразу за головою, змістивши пластилін на спину кролика і тим самим виліпивши плечі.
Слайд 8
Вуха:
1. Зліпити витягнуті яйця, розплющити їх. 2. Посередині між оком та потилицею закріпити вуха і надати їм потрібну форму.
Хвіст:
1. Зліпити яйце і загострити обидва кінці. 2. Приєднати хвіст до основи крижів.
Слайд 9
Зарівняти всі шви за допомогою стеків і нанести довгі гладкі штрихи, що імітують шерсть.
Слайд 10
Кішка
Розглянувши фігурку кішки, бажано визначити, характер рухів (у спокійному стані вона або приготувалася до стрибка), звернути увагу на тулуб формі на кролячі, але трохи ширші, в той час як очі і вуха нагадують частини тіла лисиці. приховані густою вовною, проте загальну форму їх можна побачити, наприклад, коли кішка сидить, задні ноги лише злегка проглядаються. передні та задні ноги (аналогічно частинам тіла кроленя, але зі своїми пропорціями), ще раз перевіряються пропорції тулуба, ніг голови. У роботі використовуються пластичний та конструктивний способи ліплення. Усі частини з'єднуються, шви загладжуються, стекою намічається шерсть.
Слайди 11-12
Лиса
У лисиці маленька кругла головка, загострена до носа, гострі вуха, подовжений тулуб і приблизно такий самий по довжиніхвіст, ноги короткі та тонкі. У лисиці, що біжить, голова, тулуб і хвіст витягнуті в одну лінію, тому ліпити їх краще з одного шматка. Після того як основні частини знайдені за формою і пропорціями проводиться остаточне доведення фігурки і нанесення фактури вовни стекою. Отже, дані фігурки звірів найзручніше ліпити комбінованим способом, поєднуючи пластичний і конструктивний
Практична робота
Учні діляться на 3 групи (за бажанням) і ліплять 3-х звірів: кроленя, лисицю, кішку.
Етапи роботи (показані на дошці):
1. Визначення довжини та товщини тулуба, розміри голови, хвоста, положення лапок. 2. Уточнення характеру всієї форми. 3. Фінішне опрацювання (нанесення фактури)
Бажаю творчих успіхів!
Використана література :
- «Основи образотворчого мистецтва та методика керівництва образотворчою діяльністю дітей» авт. В.Б. Космінська, Н.В.Халезова.
- «Навчитеся ліпити тварин» авт. Кетрін Дьюї.
- «Тварини. Повна енциклопедія » авт.Юлія Школьник
- «Зображення птахів та звірів» авт. Карлов Г.М.