ЛЮДИНА ТРУДОЛЮБИВОЇ ДУШІ - інше, уроки

Тематика уроку самопізнання включає широкий діапазон відомостей про людину та навколишній світ не тільки пізнавального, а й проблемного характеру, що актуалізує дослідницький пошук учнів, їх творчий підхід до осмислення питань, що розглядаються на конкретному уроці. Найважливішою особливістю підліткового віку є яскраво виражена потреба у самоутвірі. Тема орієнтована на розвиток в учнів розуміння справжньої людської природи, людської гідності, стимулювання потреби у самопізнанні та самоудосконаленні.

Перегляд вмісту документа «ЛЮДИНА ТРУДОЛЮБИВОЇ ДУШІ»

Розділ I БУТИ ЛЮДИНОЮ Дата___________ Урок 1. ЛЮДИНА ТРУДОЛЮБИВОЇ ДУШІ

Цілі:розширення уявлень учнів про духовний світ людини через поняття «праця душі». сприяти вдосконаленню духовного світу; Розвинути ціннісні орієнтації та переконання через осмислення поняття «праця душі»; Виховувати прагнення збагачувати, розвивати свій духовний світ.Ресурси:Портрети, висловлювання, робочі зошити, підручники.

IОрганізаційний момент

Коло від серця до серця

Перевірка готовності учнів до уроку. Привітання учнів.

Людина працьовитої душі.

Чому має вчитися людина?

Що є головним у людині?

Чого ви прагнете?

Що наповнює ваше життя змістом?

Перше питання розмови безпосередньо пов'язане з віршем Абая, в якому є рядки: Щоб людиною ти був І нарівні з віком ти був. Ідея, укладена у цих рядках, - треба бути людиною! - нагадує про добре відому кожному, хто вивчає предмет самопізнання істині. Важливо, щоб вона вже на початку навчальногороку задала тон усьому курсу. Розмірковуючи над другим питанням, учні висловлять свою позицію про те, що означає для них бути людиною, а відповідаючи на друге та третє питання, звернуться до свого життєвого досвіду.

Що розуміння сутності людини, розуміння себе і оточуючого відбувається все життя і є сенсом існування людини на Землі.

(Уривок) Кіра Канаєва – Людина працьовитої душі.

Аналіз проводиться у питанні. • Як ви розумієте вираз «людина працьовитої душі»?

Прочитайте висловлювання відомого письменника, актора та режисера XX століття Василя Шукшина. Чи згодні ви з його думкою? Чи допомагає вам школа бути і освіченою, і доброю? Розкажіть про це.

Якщо ми в чомусь сильні і по-справжньому розумні, то це в доброму вчинку. Освіченість, виховання, начитаність – це справи наживні, як то кажуть. Я уявляю суспільство, де всі грамотні, всі дуже багато знають і всі виснажливо чемні. Це добре. Але суспільство, де всі добрі одне до одного, – це чудово. Ще прекрасніше, напевно, коли всі добрі, і освічені. Але це – попереду.

Вчення - це засвоєння предметних знань, а й виховання себе, вибудовування відносин із оточуючими людьми.

Перед вами список моральних цінностей людини. Чи є серед них такі, без яких, на вашу думку, ви могли б обійтися в житті? Обґрунтуйте відповідь. Доповніть цей перелік найважливішими для вас цінностями, які не увійшли до нього.Здоров'я, мир, сім'я, знання, дружба, добро, праця, мистецтво, Батьківщина, діти, природа, краса, творчість.

Бути людиною — це бути особистістю, яка дбає про розвиток своїх духовних сил та творчих здібностей. Але є глибинний, найчастіше прихований від зовнішнього погляду,"Праця душі". Це зв'язок людини зі світом, оточуючими людьми, тобто активне, зацікавлене ставлення до того, що відбувається довкола, прагнення покращити дійсність. З приходом кожної людини світ змінюється, важливо, щоб ця зміна вбирала талант, добру працю людини та її прагнення виконати своє високе призначення.

Розповідь Алібека Аскарова "Монна Ліза".

Аналіз проводиться з питань - Чи можна сказати, що Толеужан - людина працьовитої душі? Чому? Чи є серед ваших знайомих схожі на Толеужана люди? Розкажіть про них. -Як потреба у пізнанні впливає на людину?

Прагнення знанням, що перевищує обсяг обов'язкової навчальної програми, відкриває людині нові горизонти діяльності, окрилює нові звершення.

Лише знанням жива людина,Лише знанням рухається вік.Лише знання - світоч сердець.

Істини відкриваються людині через прагнення дізнатися більше, відчути глибше, спробувати нове самому.

1. Як ви розумієте слова Абая». і нарівні з віком ти був. »? Перерахуйте вимоги, які, на вашу думку, пред'являє до людини XXI століття.

2. Прочитайте та дайте відповідь на запитання. Завдання 2 у робочому зошиті.

Вчитель підбиває підсумок уроку.

Вірш Олени Лаврентьєвої.

Ну що ти не даєшся?

Адже ти зародилася в мені!

Знову вислизаєш і в'єшся

І чуєшся десь ззовні.

І знову повертаєшся в душу,

Де тісно тобі і темно.

Так птах у жорстоку холоднечу

Стукає зовні у вікно.

Ти - звук, що буває до слова,

Ти - стукіт, що до ритму виник.

Ти - почуття, яке нове,

І цього почуття двійник.

Ніяк мені з тобою не порозумітися,

Ніяк тебе в плоть не вдягнути.

Ти - думка невимовна,

так хвилюється мова.

Вчитель читає вірш. Діти слухають.