Периметр прямокутника
Мета: ознайомити з прийомом знаходження периметра прямокутника.
Завдання: формувати вміння вирішувати завдання, пов'язані з знаходженням периметра фігур, виробляти вміння креслити геометричні фігури, закріпити вміння обчислювати, застосовуючи з переміщувальною властивістю додавання, розвивати навичку усного рахунку, логічне мислення, виховувати пізнавальну активність і розум колективі.
Обладнання: ІКТ (мультимедійний проектор, презентація до уроку), картинки з геометричними фігурами для фізхвилинки, модель магічного квадрата, учнів – моделі геометричних фігур, маркерні дошки, лінійки, підручники, зошити.
1. Організаційний момент
Перевірка готовності до уроку. Вітання.
Починається урок, Він піде хлопцям про запас. Намагайтеся все зрозуміти - І уважно рахувати.
2. Усний рахунок
– Заповнимо клітини магічного квадрата, назвіть його особливості (сума чисел за горизонталями, вертикалями та діагоналями рівні) та визначте чарівне число. (39)
По ланцюжку діти заповнюють квадрат на дошці та у зошитах.
б) Знайомство із властивостями магічних трикутників. (Додаток 2 )
– Суми чисел у кутах, що утворюють трикутник, рівні. Знайдемо чарівні числа у трикутника. Визнач пропущене число. Познач його на маркерній дошці.
3. Підготовка до вивчення нового матеріалу
4. Вивчення нової теми
– Прочитайте тему нашого уроку: “Периметр прямокутника”. (Додаток 4 ) – Допоможіть знайти периметр цієї фігури, якщо її довжина дорівнює – а, а ширина – ст.
Бажаючі знаходять Р біля дошки. Учні у зошитах записують рішення.
– Як записати це по-іншому?
– Ми отримали формулу знаходження периметра прямокутника. (Додаток 5 )
5. Закріплення
Діти читають і записують умову, питання, креслять фігуру, знаходять Р різними способами, записують відповідь.
6. Фізмінутка. Сигнальні картки
Скільки клітин зелених, Стільки виконаємо нахилів. Стільки разів руками ляснемо. Стільки разів ногами тупнемо. Скільки тут у нас гуртків, Стільки зробимо стрибків. Ми сядемо стільки разів, Стільки підтягнемося зараз.
7. Практична робота
– У Вас на партах лежать у конвертах геометричні фігури. Як ми їх назвемо? - Що таке прямокутники? - Що ви знаєте про протилежні сторони прямокутників? – Виміряйте сторони фігур за варіантами, знайдіть периметр у різний спосіб. - Перевіряємо у сусіда.
– Прочитайте: Як знайшли периметр? Що можна сказати про периметри даних фігур? (Вони рівні). – Накресліть прямокутник з таким самим Р, але іншими сторонами.
Р1 = (2 + 6) х 2 = 16 Р1 = 2 х 2 + 6 х 2 = 16 Р1 = 2 + 2 + 6 + 6 = 16 Р2 = 3 + 3 + 5 + 5 = 16 Р2 = (3 + 5) х 2 = 16 Р3 = 4 + 4 + 4 + 4 = 16 Р4 = 1 + 1 + 7 + 7 = 16
8. Графічний диктант
Зліва 6 клітин. Поставили крапку. Починаємо рух. 2 – вправо, 4 – вправо вниз, 10 – вліво, 4 – вправо вгору. Яка постать? Перетвори її на прямокутник. Добуд. Знайди Р у різний спосіб.
Р = (5 + 2) х 2 = 14. Р = 5 + 5 + 2 + 2 = 14. Р = 5 х 2 + 2 х 2 = 14.
9. Пальчикова гімнастика
Примножували, множили. Дуже, дуже ми втомилися. Наші пальчики сплетемо і з'єднаємо долоні. А потім, як тільки можемо, міцно міцно стиснемо. На дверях висить замок. Хто його відкрити не зміг? Ми замочком постукали, Ми замочок повертали, Мизамочок покрутили та відкрили.
(Слова супроводжуються рухами)
10. Складання та розв'язання задачі за умовою (Додаток 8 )
Довжина прямокутника - 12 дм Ширина - на 3 дм м. Р -? У першій дії знайдемо ширину: 12 - 3 = 9 (дм) - ширина Знаючи довжину і ширину, дізнаємося Р одним із способів. Р = (12 + 9) х 2 = 42 дм
11. Самостійна робота
12. Підсумок уроку
– Чому навчалися. Як знаходили Р прямокутника?
13.Оцінювання
Оцінюються відповіді учнів біля дошки та вибірково у процесі самостійної роботи.