Підвищення навчальної мотивації школярів

Статті на тему

Всім відомо, що успішність навчання дитини в школі залежить від її мотивації, від того, чи намагатиметься вона на уроці, долати труднощі, концентрувати увагу при виконанні нудних завдань, піднімати руку і прагнути відповісти.

Однак і при підготовці до школи, і в перші роки шкільного життя, коли формується позиція учня, дорослі найчастіше не прагнуть усвідомлено підійти до формування навчальної мотивації. Вважається, що автоматично кожна дитина повинна хотіти добре вчитися, «бо в майбутньому це знадобиться», і жодної методики навчальної мотивації не потрібно.

Що потрібно для методики навчальної мотивації?

Створення під час уроків умов прояви в дитини навчальної активності – різними методами, наприклад, використовуючи проблемне навчання. А також спонукання до рефлексії свого навчального процесу: як я навчаюсь, навіщо навчаюсь, як хочу вчитися, що потрібно для цього робити. І якщо урок та його організація знаходяться у віданні вчителя і педагог-психолог далеко не завжди може на нього вплинути, то організувати рефлексивний процес йому цілком під силу. Один із варіантів, який він може використати для цього, – розроблений нами у 2014 р. цикл занять із учнями 2-го та 3-го класів.

Мета - розвиток пізнавальної активності, підвищення навчальної мотивації.

актуалізувати особистий досвід учнів, виявити здібності кожного з них, сформувати вміння уважно ставитися до однокласників, аналізувати власну діяльність, виступати перед аудиторією, не відчуваючи страху.

Цикл включає 11 занять та реалізується відповідно до тематичного плану (таблиця).

Тематичне планування циклу занять для учнів 2–3-х класів, спрямованого на підвищення навчальноїмотивації

Методика навчальної мотивації: подробиці роботи та результати

Робота проводиться лише з тими учнями, у яких вчитель та педагог-психолог спостерігають проблеми: небажання йти до школи, низька активність на уроках, негативні вибори кольору за параметрами «школа», «уроки» у діагностиці «Колірний тест стосунків» (О.М. .Еткінд), формальне виконання домашніх завдань.

Кількість учнів у групі: 8–12.

Тривалість заняття: 45 хв. Заняття до розкладу не включені, проводяться у другій половині дня у позаурочний час.

Результати роботи. Учні з більшим полюванням йдуть до школи, стають активнішими на уроках, частіше піднімають руку, з інтересом ставляться до навчальної діяльності, менше відчувають страх при представленні результатів власної діяльності та діяльності групи, скорочуються проблеми з недовиконанням домашніх завдань, налагоджуються міжособистісні відносини у класі, учні демонструють вміння домовлятися з іншими та планувати власну діяльність. Крім того, під час занять розкривається творчий потенціал дітей, що дає можливість самореалізації – а успіхи в роботі є додатковим стимулом до подальшого розвитку.

Додаток 1

План-конспект заняття 1 «Навіщо ми вчимося?»

Матеріали: презентація з фрагментами мультфільму «У країні невивчених уроків» («Союзмультфільм», 1969 р., режисер Ю. Прітков), робочий аркуш 1 (на кожного учня), аркуші паперу для підбиття підсумків.

1. Організаційний момент

2. Гра-розминка «Я можу»

Учні по черзі називають своє ім'я та кажуть, що вони вміють робити. Починає гру педагог-психолог.

3. Перегляд мультфільму «У країні невивчених уроків»

4. Фізкультхвилинка. Гра«Травоїдний – м'ясоїдний»

Умови гри: педагог-психолог називає якусь м'ясоїдну тварину – учні пересуваються кабінетом, травоїдна – зупиняються і сідають навпочіпки.

Матеріал до завдання. Робочий лист 1. Постав кому правильно!

1) Дорогі батьки свиней, яких ви надіслали вкрали, залишився один кабан ваш син Іван. 2) Вітер схлипував, наче дитя за рогом потемнілого будинку... 3) Гудуть граки, на дереві Грумять вантажівки... 4) Вже тане сніг, біжать струмки у вікно, повіяло навесні.>5) Побігли кошенята, Обшукали, рукавички Сміючись прибігли додому.

6. Підбиття підсумків

Дітям пропонується записати відповіді на запитання (2–3 хв):

Що ви зрозуміли із сьогоднішньої зустрічі? Що б вам хотілося у житті? Про що ви мрієте?

Після закінчення охочі можуть озвучити свої відповіді.

Слово педагога-психолога: Якщо ми просто бажатимемо, мрія здійсниться. А якщо щось робити – мрія здійсниться? Отже, на звороті листочків продовжіть пропозицію: «Я робитиму…»

Додаток 2

План-конспект заняття 7 «Навіщо потрібна музика?»

Матеріали: презентація з інтерактивним блоком, фільм «Бабки Ёжки» (створений учнями 3-го класу), аркуші паперу А4, олівці.

Музичний супровід: запальна музика, "Вальс квітів" з балету П.І. Чайковського «Лускунчик».

1. Організаційний момент

Зустріч учнів. Визначення теми заняття та відповідь на запитання «Навіщо нам потрібна музика?».

2. Гра-розминка «Снігова куля»

Перший учень називає свій улюблений навчальний предмет, наступний його називає спочатку його предмет, потім свій тощо. буд. Завершує гру педагог-психолог.

3. Гра «Вгадай інструмент»

На цьому етапі учнямможна запропонувати або відгадати загадки про музичні інструменти або відгадати інструмент за звучанням (використовується презентація з інтерактивним блоком).

4. Гра «Знайди ноту»

На слайді презентації демонструються досі лофон, валторна, тре кутник, гітара, барабан, рояль, труба, балалайка, кларнет. Усі зображення з підписами. Завдання учнів – знайти слова, у яких «заховалися» ноти. Якщо вони знаходять слово, то при натисканні на картинку лунають оплески. У цих словах на наступному слайді учні шукають інші слова. Наприклад, у слові ксилофон «сховалося» слово тло.

Вільний танець під запальну музику.

6. Фантазії під музику

Учні відповідають питанням «Що можна робити під музику?». Вислухавши відповіді, педагог-психолог пропонує пофантазувати під музику та намалювати все, що хочеться (звучить «Вальс квітів»). Далі педагог-психолог розповідає про фільм «Бабки Ёжки», який створили учні 3-го класу, та пропонує його подивитися.

Фільм «Бабки Ёжки» – результат реалізації проекту «Давайте створимо кліп!», спрямованого на згуртування колективу, розвиток уяви в рамках ранньої профорієнтації (професії актора, сценариста, поета, режисера, монтажера, оператора). Етапи роботи над проектом: 1) формулювання ідеї кліпу; 2) підбір музики (в даному випадку - мінусування пісні Бабок Їжачок з мультфільму "Летючий корабель"); 3) твір слів пісні; 4) зйомка кліпу (учні самі виконували ролі Бабок Їжачок та Василиси Премудрої); 5) монтування кліпу; 6) запис аудіотреку та зведення його з кліпом.

7. Підбиття підсумків

Учням пропонується висловитись про заняття, відзначити, що їм сподобалося, що хотілося б змінити.

навчальної

Пройдіть підвищення кваліфікації в«Школі менеджера освіти»

Курс «Організація та контроль якості в ГО» – це ефективне планування освітньої діяльності, контроль якості освіти, адаптовані програми без порушень законодавства та зайвих витрат.

Дистанційно! Ви самі вибираєте зручний час для навчання!