План-конспект уроку технології Розмітка заготівлі на металі

5 клас

Тема.Прийоми розмітки заготовки на листовому металі.

Мета: ознайомити учнів із призначенням та порядком побудови площинної розмітки (когнітивні УУД); навчити прийомів виконання розмітки, визначення припусків на обробку (пізнавальні УУД); формувати вміння економно використовувати матеріал (особисті УУД); виховувати працьовитість та акуратність, повагу до людей праці (комунікативні УУД).

Завдання уроку:

- дати поняття про призначення розмітки та порядок її виконання на тонколистовому металі;

- Навчити прийомів користування різними розмічувальними інструментами;

- Навчити вибирати найбільш раціональний спосіб використання матеріалу, визначати припуски на обробку;

-формувати навички дотримання правил безпечної праці та організації робочого місця

Обладнання та матеріали: плакати щодо прийомів виконання розмітки на жерсті та безпечних прийомів роботи; розмічальні інструменти: лінійка, олівець, косинець, рисарка, кернер, молоток – на кожному робочому місці; крейда, лінійка, трикутник, класна дошка; заготовки із щільного паперу та жерсті, ножиці по паперу; модель совка з картону (збільшена); зразок совка.

Хід уроку

Організаційний момент. (1 хв.)

Перевірка відвідуваності учнів, готовності до уроку.

Призначення чергових з майстерні.

Актуалізація опорних знань.(5 хв.)

1. Поясніть, чому на дерев'яних чи пластмасових лінійках

позначку «нуль» не завдають біля самого краю, як на металевих?

2. Чому вирівнювати бляху та дріт рекомендується киянкою, а не металевим молотком?

3. Розкажіть про прийоми вирівнювання жерсті.

4. З якою точністю вимірюють розміри слюсарною лінійкою?

5. Поясніть, чому під час випрямлення дроту не можна сильно постукувати молотком по вигнутому місцю.

(Підбиваючи підсумки розмови, необхідно помітити, що від якості

правки жерсті залежатиме як естетичний вигляд, так і

правильність майбутньої розмітки виробу. (Відповіді у Додатку 1).

Вивчення нового матеріалу. (21 хв.)

Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та завдань уроку.

Розробка конструкції совка(3 хв.)

На класній дошці на форматі А2 вивішуються чотири варіанти

конструкцій совка, з яких необхідно вибрати один

( Вчитель на дошці записує вимоги, виходячи з яких буде обрано цю конструкцію:

- пристрій має бути простим, нескладним у виготовленні;

- Зручним у користуванні;

- Відповідати вимогам естетичності.

У ході обговорення відкидаються варіанти конструкцій совків, які меншою мірою відповідають запропонованим вимогам.

3. Послідовність виконання розгортки совка.(15 хв.)

Перед початком пояснення вчителем демонструється картонний розбірний макет совка, розмір якого має бути зручним для проведення демонстрації. У ході демонстрації вчитель роз'яснює, яким чином з креслення виходить розгортка та яка послідовність збирання совка.

На другому етапі вчитель приступає до креслення розгортки на дошці, а учні паралельно з поясненням виконують розгортку на аркушах щільного паперу. Робота проводиться поетапно, з поясненням усіх графічних особливостей розгортки (Додаток 3). Необхідно нагадати учням, що розмір по лінійці відраховують від нульового поділу.Звертається увага, що побудова розгортки починається з побудови лінії, званої базової. Від цієї лінії відкладають розміри, необхідні побудови інших ліній розмітки. Базовою може бути рівна сторона заготівлі (контролюється за допомогою програми лінійки на просвіт). Якщо такої сторони немає, то лінію креслять з відривом 10-15 мм від краю (залежить від ступеня нерівності країв заготовки). Потім за допомогою косинця від лівого краю базової лінії відновлюємо перпендикуляр. А від цього перпендикуляра відзначаємо 280мм за базовою лінією і за допомогою косинця будуємо ще один перпендикуляр. Від базової лінії на перпендикулярах відзначаємо по 200мм і будуємо лінію, паралельну до базової. Отримуємо прямокутник 280мм на 200мм. Потім проводимо вертикальну лінію симетрії, яка знадобиться зручності побудови конструктивних елементів совка. В обидві сторони від лінії симетрії на базовій стороні ставимо засічки з відривом 90мм. Від засічок нагору відновлюємо перпендикуляри за допомогою штрихпунктирної лінії до перетину з лінією, паралельною до базової. На бокових сторонах прямокутника від базової сторони ставимо засічки на відстані 30мм і з'єднуємо їх похилими лініями з відповідними перетинами штрихпунктирних ліній з верхньою стороною прямокутника. Лінії контуру деталі наводяться товстою суцільною лінією. Потім учні за допомогою ножиць вирізують розгортку і згинаючи отримують модель совка. У виконання роботи учнями вчитель здійснює контроль і, знаходячи типові помилки, вказує шляхи їх виправлення.

Завдання на розвиток просторового мислення.(3 хв.)

Підберіть до кожної скриньки відповідну розгортку (Додаток 4).

(Завдання лунають кожному на аркушах, відповісти необхідно письмово в зошитах.закінчення роботи одне із учнів зачитує свій варіант відповідей, і обговорення перебуває правильний вариант).

Практична робота«Розмітка заготівлі совка з жерсті».

Інструктаж до виконання роботи.

Помилки при виконанні розмітки можуть призвести до подальшої обробки до порушення розмірів виробу, тобто шлюбу. Розрізняють два види шлюбу: виправний – той, який можна усунути, та невиправний – той, у якому допущені помилки не можна виправити додатковою роботою (демонструються відповідні зразки виробів).

Перш ніж приступати до розмітки, необхідно провести підготовчі роботи:

виміряти заготівлю, переконатися відповідно до розмірів з урахуванням припусків – наявність надлишку матеріалу, що підлягає видаленню;

оглянути заготівлю на придатність (відсутність тріщин, викривлень тощо);

перевірити справність розмічального інструменту.

Порядок виконання розмітки вже обговорювався при кресленні розгортки на папері, але необхідно звернути увагу на такі особливості виконання розгортки по жерсті (на дошці вивішуються плакати з прийомами по жерсті):

лінійка та косинець щільно притискаються до заготівлі;

лінію на металі слід проводити один раз, одним рухом руки з креслилкою, яка трохи відхиляється в бік від лінійки;

кромка лінійки повинна впритул підходити до засічок.

(Пояснення супроводжується демонстрацією перерахованих прийомів роботи).

Інструктаж з техніки безпеки.

(На дошці вивішується плакат із загальними вимогами техніки безпеки у слюсарній майстерні).

При виконанні розмітки необхідно дотримуватись загальних правил безпеки праці, бути уважним, працювати тількисправним інструментом, а на кінці креслень, що не використовуються, надягати запобіжні пробки або ковпачки.

Виконання практичної роботи.

Учні відпрацьовують навички виконання розмітки на жерсті.

Вчитель проводить цільові обходи з метою виявлення типових помилок та контролю за організацією робочого місця. У разі потреби проводить груповий чи індивідуальний інструктаж.

Підведення підсумків уроку.(6 хв.)

Загальна характеристика роботи.

Демонстрація робіт, аналіз допущених помилок та шляхи їх виправлення.

А) Робота з підручником.

Б) Виконати розгорнення одного з совків на вибір (Додаток 5).

(Завдання з кресленнями розгорток видаються на аркушах формату А4).

5. Прибирання робочих місць.

Додаток 1

На відміну від металевих лінійок, краю пластмасових або дерев'яних лінійок в результаті використання з часом закруглюються або сколюються, тому що їх матеріал, на відміну від металевих, менш твердий. Це заважає потім точно проводити виміри або розмітку.

Металевий молоток залишає на жерсті вм'ятини, а киянка, виготовлена ​​з деревини, м'якша порівняно з дротом або жерстю, тому слідів не залишає.

Виправлення жерсті роблять на правильній плиті і кладуть опуклостями вгору. Правку жерсті роблять киянками. Удари завдають, поступово наближаючись до опуклостей із різних боків. Бити прямо за опуклостями не можна, тому що від цього вона ще більше збільшиться. Силу удару необхідно порівнювати з кривизною і зменшувати у міру переходу від більшого прогину до меншого.

Мінімальний поділ слюсарної лінійки дорівнює 1мм, тому і можна вимірювати з точністю до 1мм.

Якщо сильнопостукувати молотком по вигнутому місцю, вирівнюючи дріт, вона розплющиться.