План-конспект уроку з навколишнього світу (2 клас) на тему Конспект уроку з навколишнього світу, 2

Даний конспект складено з предмету навколишній світ, УМК "Початкова школа 21 століття" на тему "Сонячна сім'я", 2 клас. Коспект із презентацією.

Вкладення Розмір
konspekt_moy_uroka_soln_sis.docx37.46 КБ
презентація.pptx1.35 МБ

Конспект уроку з навколишнього світу

(УМК "Початкова школа 21 століття").

Тема. Перше знайомство із зірками. Сонячна «родина».

Мета: формувати уявлення дітей про зірки, про Сонце, про сонячну систему, про Землю та інші планети СС.

  1. розвивати вміння порівнювати за характерними ознаками зірку та планету;
  2. розширювати знання про планету Земля, про її місце в СС, про особливості та відмінності її від інших планет СС;
  3. виховувати емоційне ставлення до краси навколишнього світу.

Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, мультимедіа проектор, аркуш паперу із зображенням орбіт, набір планет і сонце, підручник, клей-олівець, картки для складання кластера, телурій, телескоп, кольорові олівці.

1. Організаційний момент.

- Відомий письменник - фантаст Герберт Уеллс сказав:

«Жодна тварина не буде дивитися на вгору, на небо ... Тільки це безглузде створення-людина-витрачає час даремно, дивлячись на зірки»

2.Вступна бесіда. (Вступ до теми)

-Чому люди дивляться на зірки? (Відповіді дітей)

-Які різні цілі.

-Відповідь це питання ми знайдемо у підручнику на с.6.

(Слухаємо читання тексту)

- Навіть вірші писали про зірки!

(Підготовлений учень читає)

Ніч прийшла і на небі розкинула буси із зірок Ірозсипалися зірки на тисячі верст Як манять вони і звуть за собою Що ось ти готовий вже йти за зіркою. От якби в нас були свої крила, Ми теж відірвалися б від землі. Як все ж таки прекрасна наша Земля.

- Чому ж люди дивляться на зірки? (Відповіді за текстом підручника)

-У перекладі з грецької мови означає «астрон» - зірка, «номос» - закон, значить це астрономія ..... Правильно, закон про зірки або наука про зірки.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

-Наука розвивалася і багато таємниць Всесвіту, які вона зберігала, розгадані. А чи хотіли б ви сьогодні побути астрономами та відкрити таємниці та закони Всесвіту? Відразу всі таємниці не встигнемо за урок.

-Яка у нас тема уроку?

-Отже, що нам, астрономам, доведеться досліджувати?

1. Познайомитися з космічними тілами: зірками та планетами.

2.Дізнатися таке «Сонячна сім'я»? Як вона влаштована? Які космічні тіла її наповнюють?

-Кожен з вас дивився на небо, а що ви бачили там неозброєним поглядом, тобто. без спеціальних приладів та техніки?

-Сонце, Місяць, зірки - це небесні тіла.

-Астрономи для власних відкриттів використовують телескопи. (Слайд)

-Це основний спостережний прилад за зірками та небом. Його винайшов 400 років тому англієць Вільям Гершель. З його допомогою відкрили багато нових космічних тіл.

-Нині сучасні телескопи зовсім не схожі на той перший телескоп. (Слайд)

4. Спільне відкриття. Робота з вивчення нового матеріалу.

-У нас теж є телескопи. Налаштуйте їх і наведіть на нічне небо.

(Слайд "нічне небо")

-Уважно розгляньте небесні тіла у свої телескопи.

Пофарбований космос у чорний колір,

Ні ночі немає, ні дня,

Тут немає земної блакити,

Тут види дивні та чудові,

І зірки відразу всі видно,

І Сонце, і Місяць.

-Що побачили у телескопи? (Зірки)

-У який час доби їх добре видно? (Вночі)

Настане вечір, темніє небо і наче дорогоцінне каміння сяє безліч маленьких вогників. Це зірки. Але це письменник пише, а ми-науковці.

-Чи однакові всі зірки? Чим різняться? (Відповіді дітей)

- Вивчимо зірки з погляду астрономів.

-Розібратися у зірках допоможе текст підручника «Зірки мають різний колір» с.7.

-Зробимо висновок. (Складання кластера)

-Там, у темному космосі є небесні тіла. (Прикріплюю табличку "небесні тіла")

-Які ми спостерігали з вами? (Зірки) Що про них дізналися?

-За розміром які бувають? (Великани та ліліпути)

-Отже, ми, вчені-астрономи, спостерігаючи в телескопи, і, вивчаючи наукові тексти, зробили відкриття для себе.

(Оповідання дітей за кластером)

Загальна кількість зірок людям невідома, навіть у телескоп неможливо побачити всі зірки у безкрайньому космічному просторі.

-А ви знаєте яка зірка найближче до нас, до нашої планети? (Сонце) (Слайд)

-Ми працюємо над темою «Сонячна родина».

-Як ви думаєте, яку роль відіграє Сонце в сім'ї? (Головну)

-А, що за сім'я у Сонця? (Припущення дітей)

-Ми познайомимося з усіма членами цієї сім'ї, але почнемо із Сонця.

- Що таке Сонце?

-Відповідь це питання міститься у перших трьох рядках тексту «Сонячна сім'я» с.7.

-Що особливого у Сонці?

-Скільки приказок існує в народі про Сонце!Ось деякі з них, прочитайте та поясніть.

Сонце встає, і день настає.

Сонце встало – всім принесло радість.

Сонце, як рідна матінка, ніколи не скривдить.

-За що ми любимо сонечко? (Відповіді дітей)

-Сонце-монетка, - жадібна скаже.

– Ні – сковорідка! - Ненажера скрикне.

- Ні - коровай, - хлібопек сказав.

- Компас, - переконаний матрос.

Тепле серце, - кошеня сказала.

А що астрономи скажуть?

- Кожна людина, будь-яка професія, може розповісти щось про Сонце.

-Припустимо лікар і мандрівник. Чим вони займаються?

-Вони хочуть поділитися своїми спостереженнями про Сонце.

-Вони не назвуть своїх професій, ви спробуйте самі здогадатися і довести свій вибір.

«Як приємно полежати влітку на пляжі, купуватися у воді, а потім знову валяться до заходу сонця… Найдобріші промені в травні, коли сонце ще не так пече. Ось у цей час найбільше відчувається користь сонця. Під дією сонячних променів у нашому організмі утворюється вітамін Д, який сприяє зміцненню кісток. Також сонячні промені покращують міцність кісток, розвивають витривалість організму, підвищується стійкість до хвороб. Однак це лише за правильної засмаги. Лікарі рекомендують перебувати на сонці не більше 40-50 хвилин на день. Дітям рекомендується не засмагати в період з 11.00 до 16.00, оскільки у них дуже чутлива шкіра. Або їм слід сидіти в тіні».

-Яку ж професію представили? Доведіть.

(Наступний учень розповідає)

-Хоч би де виявилася людина в результаті подорожі (на суші або в океані, в джунглях чи в пустелі), чи вирішила залишитися на місці або вирушити в дорогу, вона в першу чергу повинна зорієнтуватися, визначити своє місцезнаходження. Можна вдатися до допомоги сонця. Напрямок на північ у північній півкулі визначають, ставши опівдні спиною до сонця. Тінь, відкинута тілом, наче стрілка, вкаже на північ. При цьому захід буде по ліву руку, а схід по праву. У південній півкулі все навпаки: тінь ляже на південь, а захід і схід виявляться відповідно праворуч і ліворуч.

Опівдні (на території України це 13 годин за зимовим часом і 14 годин — за літнім) Сонце знаходиться у напрямку півдня. У цей час предмети відкидають найкоротшу тінь, причет вона лягає у бік північ.

-Кого вам представили? Доведіть.

-Так, Сонце допомагає мандрівникам знайти правильний шлях, не заблукає, а вночі – зірки.

Над Землею пізньої ночі, Тільки руку простягни, Ти вхопишся за зірки: Поруч здаються вони. Можна взяти перо Павлина, Торнути стрілки на Годинниках, Покататися на Дельфіні, Похитатися на Терезах. Над Землею вночі пізньої, Якщо кинути в небо погляд, Ти побачиш, як грона, Там сузір'я висять.

Руки вгору, в сторони вниз потягнулися руки вгору руки в кулачки стискати Руки перед очима ноги разом, руки вгору, похитуватися нахил вниз, руки махають тик-так присісти руки вперед Ноги на ширині плечей, руки в сторони похитуватися руки вниз, підняти голову вгору

потягнулися вгору, руки вгору Руками беремо сузір'я

-Ми вислухали лікаря та мандрівника, а що астрономи розкажуть про Сонце?

-Звернемося до наукової літератури. (Підручник с.8 з третього абзацу -9)

-Що нового дізналися про зірку на ім'я Сонце?

-Тут розповіли і про сім'ю Сонця. Як вона називається? (СС)

-Значить, крім зірок є й інші небесні тіла-планети. ( Додавання слова планета в кластер)

-Чимзірка відрізняється від планети?

(Зірка світиться сама і освітлює планети, а планета – ні)

-Зірка світиться, а планета тільки відбиває сонячне світло.

-Скільки планет у Сонячній системі? (9)

-Наша Земля, яка за рахунком?

-Хто головний у СС?

Як справжні вчені ми повинні вивчити і праці вчених, які жили давним-давно.

Зіставлення древніх та сучасних уявлень про СС.

(Зображення Птолемея та його Всесвіт та Н.Коперник та його уявлення про Всесвіт)

- У далекі часи люди, малюючи Всесвіт, поміщали планету Земля у центрі.

-Це вчений Птолемей і його схема розташування планет. (Два клацання по слайду)

- А пізніше, Микола Коперник, який народився в 15 столітті, зобразив Всесвіт ось так.

-Хто з них мав рацію?

-Відповідь на запитання вам може підкаже підручник.

-Прочитаємо текст підручника (Підручник с.10-11)

- Хто ж вірніше зобразив Всесвіт?

-А Чи все вірно у Коперника? (Не вистачає планет).

-Не знали люди ще про те, що в СС 9 планет. Не все ще були відчинені.

-Доповнимо нашу схему. І так є ще планети, крім зірок.

Подивіться на екран, я покажу вам усі планети, у тій послідовності, в якій вони розташовані, починаючи від Сонця. Знайомство починається. Взяли телескопи.