Подорож до лісу Дерева Дитячий садок

Екологічні проблеми, що наростають у світі, спонукають нас до більш інтенсивного пошуку способів осмислення цінностей природи, засобів розвитку екологічної свідомості дітей і дорослих. Під екологічним вихованням дітей мається на увазі насамперед виховання людяності, тобто. доброти, відповідального ставлення до природи. Екологічне виховання має вчити дітей розуміти і себе, і все, що відбувається довкола. Потрібно вчити дітей правильно поводитися в природі та серед людей. Часто через відсутність екологічних знань вони можуть вибрати правильну лінію поведінки. Мета екологічної освіти - формування людини нового типу з новим екологічним мисленням, здатного усвідомити наслідки своїх дій по відношенню до навколишнього середовища та вміє жити у відносній гармонії з природою.

Цілі:

  • закріпити знання дітей про листяні та хвойні дерева восени, познайомити з деревом липа;
  • вчити розповідати про дерево за схемою;
  • збагачувати та розвивати словниковий запас слів;
  • виховувати в дітей віком емоційну чуйність стосовно природі.

Обладнання: дерева на фланелеграф: сосна, ялина, модрина, береза, липа, осика, горобина; Листя дерев для гри: березові, осинові, горобинні, липові; Схеми 6 шт., липовий колір кошик з горіхами, дідок-лісовичок.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

діти входять, вітаються

II. Ігрова мотивація.

- Діти, подивіться, хто до нас прийшов!

- Так, це дідок-лісовичок.

Лісом він ходить. За порядком стежить Деревам допомагає Птахів звірів охороняє.

– Дідок-лісовичок запрошує вас усіх у гості до лісу.

У ліс вирушимогуляти (діти марширують) Будемо весело крокувати По стежці підемо (ходять змійкою) Друг за другою гуськом На шкарпетки встали. І до лісу побігли(біжать на носочках) Наги вище піднімаємо (з високим підйомом колін) І знову по доріжці ми Весело крокуємо (крокують).

III. Мовна гімнастика.

– Хлопці, а в лісі гуляє вітер.

- А як вітер свистить? (ССС)

- Подивіться, губки у мене розтягнуті.

- Зубки в ..., язичок внизу.

- Давайте скажемо голосно, як сильно вітер свистить (сссс - голосно вимовляють)

– А тепер вітер стихає (ссс – тихо)

- А тепер з маленького і до великого (тихо-голосно і навпаки)

- Хлопці, а яка пора року зараз у нас? (осінь)

– А що відбувається у лісі восени з листочками? (Вони опадають і шарудять під ногами)

- Давайте пройшли як листочки, звуком «ш»,

- Подивіться, губи у мене круглі, язичок вгорі: Ш - тихо, Ш - голосно і навпаки

IV. Розглядання хвойних дерев.

Хлопці, дідок-лісовичок приготував вам кілька загадок про його лісових мешканців: давайте відгадаємо:

Взимку та влітку зелена У лісі живе вона На ній голки короткі та колки?

  • Як виглядає ялина? (ялина – це високе дерево)
  • Що є у ялинки? (Стовбур, гілки, хвоя)
  • Які гілки у ялинки? (волохаті до самої землі)

В-ль: Ялина наша новорічна гостя, а в лісі до ялинки заглядають поласувати звірі та птахи, її ялиновими шишками.

А ось друга загадка:

Вони до небес хочуть дорости Небо гілками хочуть підмістити Щоб протягом року Ясна погода

  • Як виглядає сосна? (красива, струнка дерево)
  • Який ствол у сосни? (внизу соснова кора груба і шорстка, сіро-коричнева, а нагорі топка, золото-оранжева)
  • Що в сосни? (Гілки, хвойники, шишки)

В-ль: у сосни довгі і вузькі хвойники, на гілках вони розташовані парами

  • А сосновою шишкою люблять поласувати і ведмідь, і білка, і дятел, і бурундук.

А ще одне дуже цікаве дерево. Є у родички їли не колючі голки, але, на відміну від ялинки, опадають ті голки. Це модрина. Ми з вами її розглядали екологічною стежкою. Хлопці назвіть дерева, які ми з вами розглядали? (ялина, сосна, модрина) Як називаються ці дерева? (Хвойні) А чому? (замість листя у них хвоя)

V. Розгляд листяних дерев.

- Хлопці, є ще багато загадок і про різні дерева. Ось загадка про інше дерево:

Стоять стовпчики вибілені На них шапочки зелені (береза)

  • Який ствол біля берези? (Стовбур унизу темний, покритий товстою грубою зморшкуватою корою, а вгорі світліший).
  • Що у берізки є на стволі? (На білій бересті чітко виділяються темні рисочки, смужки, через які береза ​​дихає. А в спеку вони відкриваються, пропускають повітря до коріння дерева).
  • Якої форми листя у берези? (Трикутної форми).
  • Чим щовесни береза ​​нас пригощає?

В-ль: є прикмета, якщо у берези навесні багато соку тече, то літо буде дощовим.

  • Що відбувається восени з березовими листочками? (восени листочки на березі починають жовтіти, і вітер зриває їх і вони немов золоті монетки падають на землю). А з березових бруньок та берести готують ліки.

А ось інше дерево:

Якщо дуне вітерець, затремтить її листок Вітерець зовсім не сильний Але тремтить листок чий? (Осин).

  • Який ствол біля осики?(внизу темно-синій, а вгорі сріблясто-зелений)
  • Якої форми лист у осики? (круглий)

В-ль: листя у осики особливе, при найменшому подуві вітру вони тремтять і колишуться.

  • Якого кольору восени у осики листя? (осіннє листя осики: то рожеве, то вогненно-червоне, то лілове з богрянцою).
  • Осика – теж корисне дерево. З нирок та листя виготовляють цілющі ліки та настої. Чим люблять поласувати зайчики біля осики? (корою)

А ось ще одна загадка:

Прилітають у гості до неї зграйка червоних снігурів. По гілках вони снують, червоні ягідки клюють (горобина)

  • А який ствол біля горобини? (струнке високе дерево)
  • А якої форми стовбур у горобини? (овальне)
  • Чим пригощає нас горобина?
  • Що можна зробити з ягід?
  • А хто ще любить горобину?
  • З ягід горобини варять варення, означає яке воно? (горобинове)

А ще рій бджіл весело гудуть біля горобини збирають ароматний горобиновий мед, запашний та корисний.

VI. Новий матеріал Липа.

- Хлопці, давайте назвемо всі дерева, про які ми розповіли (береза, осика, горобина, липа). Як вони звуться? (листяні) Чому?

- Давайте відпочинемо! Фізхвилинка:

Вітер лісом літав, вітер листочки рахував. От горобиновий різьблений, ось липовий... Ось із берізки золотий, ось останній лист з осинки Вітер кинув на стежку.

Всі разом ще раз, і наприкінці роздають їм листочки, вони кидають.

VII. Д/І "З якого дерева лист".

– А тепер давайте, збираємо листочки, пограємось у гру. Діти збирають по парах певне листя, засуджуємо правильно чи ні.

Су-су-су – я листочки несу Шу-шу-шу – я листочками шаруджу Ша-ша-ша – як ти липка гарна Са-СА-СА –а ти ялинка краса.

VIII. Гра "Четвертий зайвий".

- Виділіть зайве слово, поясніть вітер (клен, горобина, ялина, тюльпан, береза, дуб, шипшина, липа, осика, горобина, малина, верба, липа).

Складання оповідань за схемами. На фланелеграф виставляю схеми. Діти розповідають про будь-яке дерево оповідання.

– Хлопці закінчується наша подорож. Як добре в лісі будь-якої пори року, і ліс треба берегти і охороняти щоб він нас завжди радував своїми лісовими жителями. А дідок-лісовичок ще нас чекатиме в гості. Він вас пригощає своїми лісовими дарами - кедровими шишками.