Порівняння натуральних чисел - математика, уроки

_____________ Урок_______ Математика 5 клас

Тема: Порівняння натуральних чисел.

Мета уроку: формування в учнів поняття порівняння натуральних чисел.

- розвиваючі: розвивати пізнавальний інтерес та вміння розмірковувати, робити висновки; удосконалювати усні та письмові обчислювальні навички

- Виховні: формування правильної математичної мови; формування навичок самостійної роботи;

Тип уроку : урок пояснення нового матеріалу та первинного закріплення знань.

Методи: пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий.

Ресурси: - книги: підручник «Математика» 5 клас (А. Т. Алдамуратова)

Обладнання: Комп'ютер, мультимедійна дошка Interwhite DualBoard.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель: Сьогодні математика продовжує ставити перед вами важкі завдання, на які ви постараєтеся знайти відповіді, розмірковуючи і роблячи висновки. Ви знаєте, що математику легше вивчати через цікаві завдання та ігри.

- Сьогодні я вам пропоную провести черговий тур гри "Що? Де? Коли?" в 5 класі. У цьому турі ви відповідаєте на запитання знавців 5 класу. Для проведення гри, яка складається з чотирьох раундів, вам необхідно розділитись по групах-командах.

Вчитель: - Спочатку переконаємось, що ви готові до випробувань. Для цього проведемо розминку у формі тестування.

Назвіть варіант відповіді, у якому цифра 5 стоїть у розряді десятків:

Визначте правильний запис числа шість тисяч дев'ять:

Назвіть правильний запис числа 975 у вигляді суми розрядних доданків:

Назвіть ті вирази, значення яких містять тридцять десятків (пропонуєтьсяробота в чернетках):

(фронтальна перевірка тестів – через мультимедіа)

Вчитель: - Хлопці, ви вдало провели розминку, розпочинаємо гру.

– З якими числами ви працювали? (Відповіді учнів);

– Сьогодні ми продовжимо роботу з натуральними числами.

  1. РОБОТА НАД НОВОЮ ТЕМОЮ

Вчитель: - Увага на екрані. Сьогодні завдання вам пропонують знавці 5 класу.

"Знайти закономірність, заповнити "віконця" у таблиці та відповісти на запитання"

Робота у групах

109, 706, 581, 863

  1. У чому виражена закономірність?
  2. Яке найменше число? Найбільше число?
  3. Які дії ви знаєте та вмієте виконувати з натуральними числами?
  4. Яку операцію можна провести з цими багатозначними числами?
  5. Як ви вважаєте, як звучатиме тема уроку?
  6. ПОРІВНЯННЯ Багатозначних чисел

(запис на мультимедіа)

Вчитель: - Навіщо треба вміти порівнювати багатозначні числа? (Відповіді учнів)

- Мета нашого уроку: Вивести правило порівняння чисел та навчитися його застосовувати.

(ЗАПИС у зошиті числа, теми уроку)

Складання 1 алгоритму порівняння чисел

Вчитель: – У нас є перші фіналісти за підсумками першого раунду. Це команда: Продовжуємо гру. Подивіться на дошку та визначте яке завдання вам пропонується виконати

– Яким способом можна порівнювати числа?

– На які знання ви спиралися при порівнянні чисел? (Відповіді учнів)

Вчитель: - я пропоную вам вивести алгоритм порівняння чисел.

Складання 1 алгоритму

- Щоб порівняти два числа, ми повинні зробити перший крок:

(запис на мультимедіа)

Вчитель: - Хлопці, наступні кроки, ви дізнаєтесь, зігравши в гру "Продовжи фразу:"

1) - Число 45 в порівнянні з числом 90 буде розташовуватися раніше чи пізніше? (Відповіді учнів)

- Чи справді раніше? (відповіді учнів - Так)

- Чи означає воно порівняно з числом 90 буде більше чи менше? (Відповіді учнів)

2) - А в порівнянні з числом 17 воно буде розташовуватися раніше чи пізніше? (Відповіді учнів)

- Значить воно буде більше чи менше? (Відповіді учнів)

3) - Число 100 в порівнянні з числом 75 буде розташовуватися раніше чи пізніше? (Відповіді учнів)

- Точно пізніше? (відповіді учнів - так)

- Значить, воно буде більше чи менше? (Відповіді учнів)

4) – А в порівнянні з числом 170 воно буде пізніше? (Відповіді учнів)

- Значить, воно буде більше чи менше? (Відповіді учнів)

Висновок: ви проговорили правило порівняння натуральних чисел за допомогою алгоритму. Надалі ви ще не раз складатимете алгоритми.

Вчитель: - Прочитаємо це правило у підручнику на стор.28.

- Для закріплення правила вам пропонується порівняти числа

Закріплення застосування 1 алгоритму.

(запис на мультимедіа)

Взаємоперевірка у парах, порівняння з правильними відповідями.

  1. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Закрили очі. Вдихнули глибоко. Затримали подих, видихнули. (повторюється 3 рази). Підняли руки нагору, потяглися. Опустили руки на парти.

Зафіксували погляд на тренажері та повторили вправи для очей. (3 рази)

4) Складання 2 алгоритму порівняння чисел

Вчитель: - За підсумками 2-х раундів найбільшу кількість балів набирає команда: Починаємо 3-й раунд.

Вчитель: - У закодованих числах знавці 5 класу поставили такі знаки.

Відповідають питання, становлять слово сума.

З якими числами випрацювали на попередніх уроках?

То що ми сьогодні робитимемо на уроці?

Запишіть тему сьогоднішнього уроку:Складання натуральних чисел та його властивості.

Хлопці, як ви вважаєте, а навіщо нам треба вміти складати натуральні числа?

Може це вам якось у нагоді в житті?

Складати натуральні числа.

3.Постановка цілей, завдань уроку, мотиваційна діяльність учнів.

1.Трохи з історії

В історії математики відомий такий випадок. Одного разу, а було це в Німеччині, наприкінці 18 століття, щоб примусити учнів попрацювати, вчитель дав їм завдання підрахувати суму всіх натуральних чисел від 1 до 100. Яке ж було його здивування, коли вже через кілька хвилин один учень сказав йому відповідь . Цей учень Карл Фрідріх Гаус, а йому було тоді 10 років, став одним із великих математиків світу. Як ви вважаєте, як маленькому Гауссу вдалося швидко підрахувати суму?

Запишіть у зошиті: Карл Гаусс, 18 століття, Німеччина.

Проблема: як знайти суму натуральних чисел від 1 до 100?

Як ви думаєте чим ми займатимемося сьогодні на уроці?

Яка мета нашого уроку?

Мета уроку: навчитися складати натуральні числа, застосовуючи властивості складання

IV. Первинне засвоєння нових знань.

1. Робота за підручником. Стр.33-34

-Яке число слід додати до натурального числа, щоб отримати наступне за рахунку?

- Як називаються компоненти дії додавання?

563; 300; 3; 312; 464.

- З двох чисел складіть такий приклад, щоб сума була чотиризначним числом

-Сума 563 і 464 дорівнює 1000;

-563 додати 464 одно1000;

- 563 плюс 464 і 1000.

Сума двох доданків 563 та 464 дорівнює 1000.

- Хлопці, додавання чисел можна зобразити на координатному промені. Для цього відзначимо перший доданок на координатному промені. Це точка з координатою 2.

- Що означає додати 4?

- У який бік слід відкласти чотири поодинокі відрізки?

- Визначаємо координату точки, в яку ми потрапили. Назвіть результат.

- Зобразіть на координатному промені суму 4+2.

- Що вийшло? Який висновок можна зробити? Як називається ця властивість?

- Зобразіть додавання на одному координатному промені

Скільки чисел ми додали до 1.

Як цю суму записати інакше?

Ми бачимо, що 1 + (2 + 4) = (1 + 2) + 4

- Який можна зробити висновок?

- Це означає до 1 чотири рази додати 1.

- У правий бік.

- Сума чисел не змінюється при перестановці доданків.

- Переміщувальна властивість додавання.

- Як називається ця властивість?

-Знайдіть результат додавання 9 + 0;

- Який висновок можна зробити?

- Хлопці навіщо нам треба знати властивості додавання? Де вони знадобляться нам на уроках у житті?

- Властивості потрібно знати, щоб простіше вважати 15

4.Первинне засвоєння нових знань.

Розв'яжіть самостійно завдання за варіантами. Спрямовує роботу учнів.

- Щоб додати суму двох чисел, можна спочатку додати перший доданок, а потім до отриманої суми - другий доданок.

- Сполучна властивість складання.

- Якщо додати до нуль, то вийде це число.

1. Як називається результат додавання?

1. Як називаються числа, що складають?

4. Обчисліть суму, вибираючи зручний порядок виконання дій 385+548+615

4. Обчисліть суму, вибираючи зручний порядок виконання дій 221+427+373