Програми, статті Регіональна програма Безстрашне дитинство
Конспект заняття на тему: «Скажи алкоголю – НІ!»
Мета: сприяти формуванню у н/літніх негативного ставлення до вживання алкоголю.
Завдання:
- Знайомство вихованців із наслідками негативного впливу алкоголю на організм людини;
- Навчання вихованців методам відмови у ситуації вибору;
- Розвиток у н/літніх відповідального підходу до збереження свого здоров'я.
Хід заняття
Привітання. Вправа «Подаруй посмішку».
Вихователь: Кожен із нас може легко подарувати посмішку. Посмішка нічого не варта, але багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, не збіднюючи при цьому тих, хто її обдаровує. Вона триває мить, а пам'яті залишається часом назавжди. Вона створює щастя в будинку, породжує атмосферу доброзичливості та служить паролем для друзів. У вас на столі лежать гарні посмішки. А тепер подаруйте свою посмішку. Зробимо ми це по ланцюжку, а почну я.
- Даруйте один одному посмішку. Посміхайтеся, і ви подобатиметеся людям.
– Ось у такій доброзичливій атмосфері ми перейдемо до теми нашого заняття.
Повідомлення теми заняття:
- Тема нашого заняття сьогодні «Скажи алкоголю – НІ!» (слайд 1)
Наше заняття допоможе підвищити рівень знань про наслідки вживання алкоголю. Я познайомлю вас із способами протистояння цій шкідливій звичці.
Вступна бесіда.
– Зловживання алкоголем є однією з актуальних проблем нашого часу. Алкоголь – це спиртовмісна рідина. Дедалі більше представників молодого покоління потрапляють під згубну залежність. Надмірне вживання алкоголю спричиняє алкоголізм (Слайд 2).
Алкоголізм - це пристрасть до вживання алкоголю,викликане психічною та фізичною залежністю, що завдає шкоди здоров'ю.
Про те, що алкоголь згубно впливає на організм людини, люди помітили ще з давніх-давен. Що відображено в народній мудрості – прислів'ях та приказках. За словами Даля, прислів'я і приказки - «ходячий розум народний».
Володимир Іванович Даль – український вчений, письменник та лексикограф, упорядник «Тлумачного словника живої великоукраїнської мови».
А тепер давайте звернемося до народної мудрості.
- Давайте прочитаємо1 прислів'я:
З горілкою дружити – здоров'я прожити.
-Як ви розумієте сенс цього прислів'я? (Відповідь дітей: алкоголь завдає шкоди нашому здоров'ю).
- Шкідливий вплив алкоголю позначається на всіх органах та системах людського організму (нервовий, кровоносний, травний, репродуктивний, дихальний). (Слайди 3-7)
Слайд 8. Негативний вплив надає алкоголь на шлунок та кишечник.
У слизовій оболонці шлунка виявляються крововиливи, у хворих на алкоголізм виявляються гастрит, виразкові хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.
Якщо ми з вами заговорили про шлунок, дайте мені відповідь на запитання, для чого ми приймаємо ту чи іншу їжу? Відповідь: для отримання організмом корисних речовин – білків, жирів та вуглеводів. Тепер я пропоную вам подивитися, як взаємодіє алкоголь із продуктами харчування, зокрема з молоком.
Досвід.
Візьмемо 2 судини з рідинами - водою і рідиною, що містить спирт. Додамо в кожну посудину трохи молока. Що ми бачимо?
Ми бачимо, як по-різному воно поводиться. Як ви вважаєте, в якому з цих стаканчиків, спиртовмісна рідина.
Потрапивши у воду, молоко змішується з ним, перетворюючись на однорідну білу рідину. Подивіться, якабурхлива реакція відбувається при змішуванні молока та рідини, що містить спирт - молоко згортається, перетворюється на пластівці та осідає на дні судини. А як ви вважаєте, чи втрачає їжа свої поживні властивості при взаємодії з алкоголем?
Давайте уявімо, що ці судини – наші шлунки і зрозуміємо, у якому разі відбувається повноцінне засвоєння білків, жирів, вуглеводів, а в якому їхнє руйнування.
- А ще на чому я хотіла б загострити вашу увагу – це вплив алкоголю на потомство.
Ось зараз ми з вами подивилися, які страшні наслідки трапляються після вживання алкоголю. А як ви вважаєте пиво – це алкогольний напій? Чи може пиво викликати залежність? Відповіді дітей.
– Все починається з однієї двох банок пива. Декілька місяців щоденного вживання цього напою – і у дітей відбуваються тяжкі органічні ураження внутрішніх органів та головного мозку. Минає півроку і формується залежність. Визначити ту межу, коли просте вживання перейде у залежність неможливо.
(Слайд 12) Головний санлікар Укаїни Г.Оніщенко в "Учительській газеті" говорить про таке:
-Із чотирьох тисяч опитаних осіб віком від 7 до 20 років, серед першокласників виявилося 48% тих, хто вживав алкогольні напої.
-З 5 тисяч школярів (12-17 років)80% вживають пиво.
-Багато із сучасних 16-17 літніх підлітків випивають більшетрьох літрів пива на день.
Реклама стверджує, що з ним треба частіше зустрічатись.
Рекламні ролики обіцяють, що його золотий смак зробить із самого боязкого і непоказного справжнього чоловіка.
Лікарі ж називають пиво «чумою ХХI століття»
Пиво – це алкоголь.
Пиво – це наркотик.
Пиво – це знаряддя масового знищення молоді.
Відпива алкоголіками стають у 3-4 рази швидше, ніж від горілки.
2 прислів'я:П'яниця в народі, що бур'ян на городі.
Людина, яка страждає на алкогольну залежність, втрачає нормальний людський образ, піддаються засудженню з боку суспільства, вони стають йому не потрібні.
- У хронічного алкоголіка руки, що тремтять, і безладна мова, слабке здоров'я - проблеми з працевлаштуванням.
- Нарколог забороняє отримувати права водія хронічному алкоголіку.
- Людина, яка стоїть на обліку у нарколога, не отримує медичної довідки для вступу до ВНЗ.
- Батьків, які зловживають алкоголем, позбавляють батьківських прав.
- Багато хто втрачає житло.
Вихователь: А яким ви уявляєте зовнішній вигляд алкоголіка?
Вихователь: Зараз я пропоную вам намалювати його на цьому чистому аркуші портрет людини, яка страждає на алкоголізм.
На чистому аркуші ватману у порядку черги діти малюють загальний портрет алкоголіка, причому кожен учасник малює по одному елементу, творчо розвиваючи елемент попереднього, продовжуючи тим самим малюнок.
Вихователь: Ну що ж, хлопці, зараз я поставлю вам дуже серйозне питання. Хто хоче бути схожим на нього? Діти відповідають
3 прислів'я:Де сп'яніння, там і злочин.
4 прислів'я:П'яне море по коліна, а калюжа по вуха. Відповідь: П'яній людині здається, що вона може все, а насправді навіть з калюжі вибратися не може
- Звичайно - це лише дуже мала частина прислів'їв, складених народом.
- Хлопці, а хто з вас знає, що таке казка. Відповідь: Повчання у прикладі.
- Погляньмо з вами притчу і подумаємо, про що вона говорить. (Інсценування притчі)
Вихованець: Жив-пив Федот, і іноді, коли йому було дужепогано, він розмірковував, а чи не хворий? Але закінчувати пити та змінювати життя він не збирався. І пішов він по людях, яких він точно вважав за алкоголіків запитати, як вони до такого життя докотилися. Першим зустрівся йому Вася, про якого Федот думав, що він наче алкоголік, бо іноді спав у під'їзді, і на вулиці поп лавочкою. І Федот думав, що коли він докотиться до такого, йому треба обов'язково буде зав'язувати. Він запитав його: «Привіт Васюку, як же ти Вася Алкоголик докотився до життя такого?»
Вася: «А я і не алкоголік, та й що, що я в під'їзді іноді сплю, ноги до дому не доводять. Ось Іван із сусіднього будинку точно алкоголік, бо раз на квартал у психлікарні лежить. Другий місяць лежить, ніхто не приходить, дружина з дітьми до іншого пішла, порожня квартира, все пропив. Коли я до цього дійду, то треба буде обов'язково зав'язувати. Давай сходимо до нього в лікарню і спитаємо, як він до такого життя докотився?
Прийшли вони до наркологічного відділення, знайшли Івана і запитують: «Ти, Ваня, алкоголіку, як докотився до такого життя?».
Ваня:« Та ніякий я вам не алкоголік, просто нерви з таким життям пошаливают, просто отруївся трохи. Ось був у мене друг Гриня - ось той алкоголік, все пропив меблі, батареї, двері, а потім і саму квартиру тепер бомж. Коли я до цього дійду, то треба обов'язково буде зав'язувати».
Вихователь: Пішли шукати Гриню. Знайшли його в підвалі, лежить, тремтить, ледве дихає. Вони його питають: «Ти, Гриню, алкоголіку, як докотився до життя такого?». А він трохи чутно, пошепки їм відповідає: «Та ніякий я вам не алкоголік, просто…». Хотів ще щось сказати, та захрипів і помер. Так вони і не знайшли алкоголіка і не впізнали, як можна докотитися до такого життя.
Відповідь: Справжні алкоголіки ніколи не визнають своєї залежності.Неможливо визначити ту межу, коли вживання алкоголю переходить у залежність.
Тому давайте одразу скажемо алкоголю тверде НІ!
(Слайд 21). Вмій сказати «Ні».
Серед традицій найрізноманітніших
Є нелегка одна.
Якщо зустріч, якщо свято,
Значить, пий і пий до дна!
Пий одну, і пий іншу,
І сьому, і восьму,—
Просять, тиснуть, тиснуть «Друзі»!
Ну, а якщо не можу я,
Ну а якщо мені не можна?
Ну а якщо є причина
Завтра вранці у формі бути?
Значить, я не чоловік?
Хоч давись, але мушу пити!
Чи траплялося вам чути в компанії ваших однолітків такі слова: Ти з нами чи проти нас? Чи піддавалися ви ці слова, чи змінювали свою думку?
Всі ці слова не що інше, як спосіб психологічного тиску на людину.
Типи тиску та способи відмови (Слайди 23-27):
- По-дружньому. Проста пропозиція, подана в доброзичливій манері: «Ти не хочеш пива?», «Ходімо, покуримо?». Твоя реакція – просто скажи «Ні, дякую», дружнім тоном.
- Кидати виклик. Тип тиску, коли з вас жартують, якщо ви кажете «Ні» - «Що, слабко?». Твоя реакція - просто скажи "Ні", або "Мене це не цікавить". Якщо тиск триває, піди після повторної відмови.
- Сильне тиск. Може включати погрози: "Я думав, ти мій найкращий друг", "Якщо ти відмовишся, від тебе все відвернутися". Твоя реакція – пам'ятай, що сила у кількості. Проводь час у компанії, де є друзі, які не вживають алкоголю. Коли ти один тиск набагато сильніший. Будь твердим і говори впевнено.
- Чи не прямий тиск. Без прямого запрошення, випити чи використовувати наркотики. Тебе запросили на вечірку, де майже кожен питиме.Ніхто не запрошує тебе випити, але ти відчуваєш, що маєш випити, щоб бути як усі. Уникай подібних ситуацій! Твоя реакція: якщо ти наперед знаєш, що планується випивка та застосування наркотичних речовин – не ходи туди. Якщо трапилося, що ти опинився у такій ситуації випадково, ти маєш повне право піти.
Ти маєш право сказати «ні»! У тебе завжди є право піти! Немає необхідності пояснювати, чому ти ухвалив таке рішення. Щоб ви добре запам'ятали ці правила, я зробила вам пам'ятки (роздає дітям).
Типи тиску
Способи відмови
По-дружньому «Ходімо, вип'ємо»
Відразу твердо скажи «НІ»
Кину виклик «Що слабко?»
«НІ» «Мені це не цікаво» Якщо тиск триває, піди після повторної відмови.
Сильний тиск Ти, що мені не друг?
Друг! Але те, що ти пропонуєш, мені не потрібне. Дай зрозуміти другові, що ти хотів би бути з ним (нею), але тільки не в небезпечних пригодах. Давай краще.
Непрямий тиск: Тебе запросили на вечірку, де майже кожен випиватиме. Ніхто не запрошує тебе випити, але ти відчуваєш, що мусиш бути як усі.
Уникай подібних ситуацій! Якщо ти заздалегідь знаєш, що планується випивка – не ходи туди.
Для того щоб закріпити способи відмови, ми зараз виконаємо рольову гру «Відмова». Зараз кожен з вас витягне листочки, на яких написані проблемні ситуації. Я гратиму роль «умовляючого», а ви – «що відмовляється». Найголовніше у небезпечній ситуації навчитися говорити немає.
1.Приятель умовляє скуштувати спиртні напої за компанію.
- Це допоможе тобі зняти напругу,
- Це зовсім нешкідливо.
2.Знайомі пропонують тобі закурити.
- хто курить, тойвиглядає дорослішим,
- Це допоможе тобі зняти напругу,
3.Приятелі пропонують спробувати наркотик.
- ти відразу ж позбавишся всіх проблем,
- наркотики долають будь-які життєві труднощі,
4. Однокласник просить дозволу приготувати наркотик у тебе вдома.
- У тебе все одно немає нікого вдома,
- я і тебе навчу його готувати,
– я тобі теж дам спробувати.
5. Однокласник просить купити йому наркотик.
- це дуже безпечно,
- гроші поділимо навпіл,
- все одно ніхто нічого не впізнає.
Тепер ви дізналися, як сказати «Ні»
Висновок
Вихователь: Дякую вам, дорогі хлопці, за активну участь у нашому занятті. Ви багато чого дізналися, багато чого навчилися, а головне ви тепер умієте сказати алкоголю «Ні!». Тепер я пропоную вам закінчити нашу зустріч на світлій та веселій ноті.
Гра «Хай живе життя!»
Учасникам лунають ромашки зі словами «Я ніколи не буду таким, бо…». Кожному пропонується заклеїти своєю ромашкою, намальований раніше портрет і продовжити фразу.
Вихователь: І що ж у нас вийшло, дорогі хлопці? Це загрозливий громадянин зник під нашими ромашками, які символізують життя! Я дякую вам за плідну роботу! Мені було дуже приємно працювати з такими відповідальними та цікавими людьми! Дякую за увагу!