Розмова «Про цінності людського життя» - інше, інше
Бесіда «Про цінності людського життя»
Мета: формування ціннісного ставлення учнів до життя.
Завдання: - познайомити з поняттям «Життєві цінності»;
- організувати роботу у групах для набуття навичок відстоювання своєї точки зору;
- Сформувати відповідальне ставлення до власного життя.
Хід заняття
Організаційний момент.
Цінність – що це таке? Як ви розумієте?
- Приблизні відповіді (цінні речі, гроші, коштовності, золото, срібло, квартира, дорогі речі, машина, здоров'я, батьки, діти)
(Але найважливіше, найцінніше для людини що це?)
Чого бажають люди один одному завжди? (Щастя, довгого і щасливого життя, щастя в житті і т.д.) Саме ці побажання ми пишемо на вітальних листівках, скільки б років не виповнилося - 10 або 50, всім бажають щастя і довгого - довгого життя.
Тема життя була актуальною завжди, і наша розмова підесьогодні про цінності життя.
Життя! Яка вона може бути? Спробуємо «побачити» її.
1. Для цього ми зараз проведемо тренінг.
Спробуємо описати її.
Вона яка може бути? Як вона виглядає? (Щаслива, довга, красива, довга, цікава, багатогранна, безцінна)
Яка форма може бути?
А Якого вона може бути кольору?
Що ви можете відчувати, торкаючись її?
А Який аромат вона випромінює?
Який він може бути на смак?
Звідси, який можна зробити висновок? Ось, для тебе життя, яке має бути? Яке життя собі ти хочеш? (Запитати у дітей)
Висновок: кожна людина має своє розуміння життя, тому що всі ми різні. Кожен зі своїми поглядами,інтересами, уявленнями та правилами життя.
4. А в чому полягає цінність життя, з чого воно складається?
(Відповіді дітей). Здоров'я, батьки, гарне навчання……… і т.д.
От перед вами Банку. Вона поки що порожня. Уявіть собі, що це наше життя. Вам треба наповнити наше життя найважливішими речами нашого життя, з яких складається ваше щасливе життя.
(Покласти в банку - різнокольорові камені). Роблять це діти – називаючи найважливіші речі у житті. Ви покладете камені акуратно, щоб не зламати «життя». (це здоров'я, батьки, родичі, гроші, робота, кар'єра, навчання, сестра, брат)
– Банка у нас повна?
-Повна найважливішими цінностями життя.
Ну, а тепер простір спробуємо заповнити кольоровими драже.
- Дістаю пакет із драже, і починаю засипати його в банку. Драже почав заповнювати простір між камінням:
У нас ще лишився простір.
Тоді дістаю пакет з крупою, і починаю засипати його в банку, через якийсь час у банку не залишилося вільного простору.
- А ось тепер банка повна?
– А тепер спробуйте пояснити наші з вами дії.
(Банку це наше життя, камінці великі, а значить – це найцінніші речі в нашому житті, це наша родина, це наші рідні, наші кохані, здоров'я, словом, все те, що має для життя величезне значення; драже – це ті речі , без яких можна обійтися, які не такі значущі для нас, це може бути дорогий костюм або машина, квартира або кар'єра, круїз або турне і т.д. , які супроводжують нас протягом усього нашого життя, ось з чого складається наше життя!
Висновок: Отже, життя складається з великихцінностей, без чого людина не може обійтись; драже – це ми незначні цінності, без яких ми можемо обійтися; а крупа це ті маленькі радості, які супроводжують кожного з нас.
А що треба робити, щоб життя було щасливим?
Давайте послухаємо невелику притчу (сказання).
Притча про щастя
Бог зліпив людину з глини, і залишився в неї невикористаний шматок.
- Що тобі ще зліпити? – спитав Бог.
- Зліпи мені щастя, - попросив чоловік.
Нічого не відповів Бог, і тільки поклав людині в долоню шматок глини, що залишився.
-Який сенс ви бачите у цій притчі? Бог хотів, щоб людина сама зліпила собі щастя, тобто це діти, сім'я і т.д.
- І чи правильно вчинив Бог у цій ситуації?
(Бог вчинив правильно, якби не так, то не було б продовження життя, радості у житті.
Висновок: Кожна людина «ліпить життя по-своєму».
(Кожна людина - коваль свого щастя).
Давайте, хлопці, розділимося на 3-4 групи (за можливостями)!
Кожна людина виробляє свою програму життя. Я пропоную створити та озвучити проект «Моє життєве кредо»( від латинського credo -вірю)
Робота по групам. Роздати ватмани.
Учні створюють колажі, пропонують свої варіанти)
Моє життєве кредо:
Намагатися бути цілісною натурою
Прагнення нових знань
Визнавати та поважати цінність кожної іншої людини
Завжди йти у потрібному напрямку
Знати себе та слухати свій внутрішній голос
Навчитися любити і приймати себе
Цінувати кожну мить життя
Кожна група виходить та захищає свій проект!
У житті багато чудових речей. Але життя – це поле, усипане трояндами. В життібуває всяке. Я хочу уявити вамвірш, написаний матір'ю Терезою, яке справило на мене приголомшливе враження.
- Учні читають вірш і із запропонованих варіантів обираємо найкращий.
Життя - це виклик, прийми його.
Життя – це обов'язок, виконай його.
Життя - це гра, зіграй у неї.
Життя безцінне, бережи його.
Життя – це багатство, бережи його.
Життя – це таїнство, пізнай його.
Життя - це любов, насолоджуйся нею.
Життя – це обіцянка, виконай її.
Життя – це скорбота, подолай її.
Життя – це пісня, заспівай її.
Життя - це боротьба, прийми її.
Життя – це трагедія, перебори її.
Життя - це можливість, не проґав її.
Життя - це краса, захоплюйся нею.
Життя – це блаженство, скуштуй його.
Життя – це мрія, реалізуй її.
Життя - це виклик, прийми його.
Життя – це пригода, випробувай її.
Життя дороге, не руйнуй її.
Життя – це боротьба, борись за неї.
- Виберіть ті рядки з вірша, які підходять до вас більше.
Висновок: Найважливіше в житті людини – це робити добро оточуючим, допомагати нужденним. Ця допомога може бути нематеріальною, іноді слова набагато важливіші. Потрібно, щоб це добро йшло від серця, було внутрішньою потребою людини.
7.Творче завдання. Я пропоную вам уявити своє життя у вигляді сходів, якими ви підете вгору в доросле життя, на кожній сходинці напишіть свої життєві цілі.(іспит, ВОУ, ЕНТ , інститут, університет, кар'єра, машина, квартира, круїз, турне, закордон,)
Діти зачитують свої цілі за бажанням, потім усе вміщується в посудину і залишається на зберіганні в школі.
Висновок: Чудові словасказав Микола Островський у романі «Як гартувалася сталь»)
«Життя дається один раз, і прожити його треба так, щоб не було боляче за безцільно прожиті роки».
10.Підсумок
Розмірковуйте про життя, про своє місце і призначення, шукайте сенс, цінуйте життя, кожну мить. А сьогоднішній урок, може, став для когось із Вас маленьким кроком на шляху осмислення багатогранного поняття «життя. Любіть себе, життя, оточуючих вас людей і вірте, що все у вас вийде. Адже кохання заряджає енергією людини, надихає її на подвиги та допомагає жити. Кохання – основа життя.
Рецепт щастя: візьміть гущавину терпіння, влийте в неї повне серце кохання, додайте дві жмені щедрості, посипте добротою, плісніть трохи гумору і додайте якнайбільше віри, Все це добре перемішайте. Намажте на шматок відпущеного вам життя і пропонуйте кожному, кого зустрінете на своєму шляху.
А зараз я хочу подякувати всім присутнім за увагу, активну участь. Мені було дуже приємно спілкуватися з вами.