Симетричне вирізання, Країна Майстрів
Марєєва Маргарита Володимирівна вчитель початкових класів гімназії № 3 м. Зеленодольська Республіки Татарстан
Здійснення міжпредметних зв'язків на уроках технології у початковій школі
Кожен урок технології діти називають уроком гарного настрою, уроком творчого натхнення і радості, уроком, на якому відкриваються секрети майстерності.
Непідробний інтерес до цих уроків стимулює у дітей розвиток вольових якостей, розумових операцій аналізу та синтезу, спонукає дітей до творчого самовираження.
Найважливішою особливістю цих уроків є зв'язок з іншими предметами, такими як математика, навколишній світ, історія, література. Практично на кожному уроці дітям доводиться працювати зі схемою, кресленням, геометричними фігурами. Діти застосовують на практиці знання, отримані на уроці математики. Так, в 1-2 класах хлопці дізнаються про геометричні фігури, їх властивості. А на уроці технології застосовують ці знання, виконуючи геометричну мозаїку. У 2-му класі діти знайомляться з грою «Піфагор», де потрібно самостійно розмітити квадрат і виконати з його частин площинне моделювання. Виявляючи властивості отриманих геометричних фігур (рівні сторони, прямі кути), необхідно правильно скласти фігурку, що не так вже й легко.
У 3-му класі особливе місце займає тема «Симетричне вирізання». Учні дізнаються, що таке вісь симетрії, що може бути кілька осей симетрії в одній фігурі, вчаться правильно складати папір. Далі ці знання застосовуються при складанні орнаменту.
Крім того, необхідні обчислювальні навички, щоб правильно виконати розрахунки, порівняти периметр фігур і їх площу. Таким чином,простежується тісний зв'язок з уроком математики.
При аналізі зразка велика увага приділяється використовуваним матеріалам, їх походженню (наприклад, історії виникнення паперу), походження необхідних роботи предметів (ножиць, наперстка). Ми звертаємося до історії виникнення матрьошки, глиняної іграшки, мозаїки. Тобто технологія тісно переплітається із історією.
Знання дитини про рослинний і тваринний світ допомагають при виготовленні квіток, фігурок тварин і т. д. З великим інтересом діти слухають легенди, присвячені різним квіткам, самі приносять на уроки цікаві матеріали про рослини та тварин.
Уроки технології сприяють збагаченню словникового запасу дитини, тому що йому доводиться запам'ятовувати нові слова (колаж, мозаїка, макраме, барельєф, горельєф, орнамент.).
Великий інтерес викликають уроки, на яких відбувається знайомство з різними професіями. Тема «Веселий перукар» допомогла не тільки виявити особливості цієї професії та запам'ятати слова, якими користується перукар (стрижка, завивка, забарвлення, мелірування, укладання), дізнатися відомості з історії модних зачісок, а й самим Спробувати зробити «зачіску», а головне — зрозуміти, що це нелегка праця.
Часто діти прагнуть допомогти один одному, показують, як легше виконати завдання, шукають різні способи виконання. Отже, під впливом мотивації досягнення успіхів у дітей у процесі роботи формуються і вдосконалюються такі особистісні якості як самостійність і працьовитість, які надають своєрідний вплив на розвиток активності та ініціативи, самоконтролю, адекватної самооцінки, які впливають статусне становище дитини на групі однолітків.
Підсумовуючи вищесказаному, можна дійти невтішного висновку, що уроки технології займають важливе місце у системі розвиваючого навчання Л. У. Занкова і вирішують як приватні завдання художнього виховання, а й глобальніші — розвивають интелектуально-творческий потенціал дитини .
Приємно почути наприкінці уроку: «Я зробив сам! У мене вийшло!" Бачити, як горять очі дітей, як з'являється бажання зробити вдома подібну роботу і подарувати її близьким людям, як прокидається в серцях малюків фантазія і дух творчості.
Фрагмент уроку технології в 3-му класі
Тема: Симетричне вирізання.
Мета :
- формування уявлень про симетрію;
- вивчати вирізати симетричні фігури з паперу.
Обладнання : підручник Т. Н. Проснякової «Уроки майстерності» для 3 класу, кольоровий папір, ножиці, клей, дзеркало, ілюстрації комах.
Хід уроку.
1. Орг. момент.
2. Введення у тему урока.
У: Сьогодні ми вирушимо у світ комах. Уявіть, що ви перетворилися на крихітних чоловічків і опинилися на галявині. Навколо вас багато різних жуків, мурах, мошок, а над головою літають метелики.
У: що ви дізналися про комах на уроці навколишнього світу?
Д: Це найчисленніша група тварин.
Вони покриті, як панцирем, дуже міцним речовиною — хітином. Найкраще це видно на жуках. Жоден жук не може крутити головою або робити нахили вперед - назад.
Зате вони справжні силачі. Наприклад, мураха може тягти вантаж у 20 разів більше власної ваги. А павутиння у павуків у 1000 разів тонше за людське волосся, але зате дуже інше. Якщо сплести канат з павутини, то розірвати його вкілька разів важче, ніж сталевий трос.
У: Розгляньте всіх комах уважніше. Що можна помітити у зображенні кожної комахи?
Д: ліва і права половини однакові; якщо подумки зігнути навпіл, то ці частини співпадуть; є посередині вісь симетрії, тому одна половинка - дзеркальне відображення іншої.
Чи можна це перевірити за допомогою дзеркала?
Д: (перевіряють) так, це так.
У: а як отримати на папері симетричне зображення?
Д: Скласти папір навпіл, вирізати фігуру, потім розгорнути.
3. Робота за підручником.
Відповідь: Розгляньте зображення комах на сторінці 22 у підручнику.
У якого з них одна вісь симетрії?
У: Скільки осей симетрії у жука – солдатика?
Чому саме так згинається папір?
Д: скільки осей симетрії, стільки ліній згину.
У: Визначимо етапи роботи.
- розглянути комаху,
- визначити осі симетрії, скласти папір,
- нанести малюнок
- вирізати.
Діти виконують роботу в групах, розподіливши між собою обов'язки. У результаті вийшла галявина, де все зроблено прийомом симетричного вирізання.