Тема уроку Букви ц ц

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення нових знань

Мета уроку: познайомити дітей зі звуком [ц] та літерою, яка позначає цей звук

1. Навчати дітей читання слів із літерою «Ц», іншими вивченими літерами; повторити літери та його класифікацію, відомі ознаки небезпечних під час листа місць.

б) навички роботи у парі.

3. Виховувати позитивні якості, культуру поведінки у процесі колективної роботи, навчальну мотивацію, комунікативні навички

  1. Організаційний момент.
-Посміхніться один одному, привітайте очима з гостями.
  1. Актуалізація опорних знань.
-Давайте заглянемо в гості до літер, з якими вже знайомі. Повторення класифікації стрічкою букв.

- Назвіть голосні, які позначають твердість приголосних звуків,

-м'якість приголосних. Які літери не позначають свій звук.

-Назвіть приголосні дзвінкі, що не мають глухої пари.

-Назвіть парні по глухості-дзвінкості, Тверді парні приголосні, що не мають м'якої пари. А чи завжди глухі непарні?

-Літери раді, що ви їх не забули.

3.Введення в тему уроку, робота зі звуковою схемою, постановка навчальної задачі

Прочитайте з дошки:

-------------- спритно схопила жабу. Як вона їх любить!

- Хто ж любить жаб і вміло полює на них? (Крапля) Слайд 2.

- Складіть на дошці та у себе на парті звукову схему словачапля

-Вимовимо звук хором. Повітря виходило вільно або в роті зустрілися перепони. Висновок звук ц-приголосний.

3. Вивчення нового матеріалу.

1. Знайомство з новою літерою, характеристика звуку, що вона позначає.

- Як правильно називаєтьсяця літера, яке у неї ім'я? Де знайдемо відповідь це питання? (В алфавіті?)

-Давайте дамо характеристику звуку, який вона позначає (слайд 3)

Досвід: спробувати, чи цю літеру можна прочитати м'яко. Які ще в українській мові букви твердих приголосних?

-А Чи можна до глухого звуку підібрати дзвінку пару?

Припустіть висновок: Який звук позначає ця літера?

Висновок: Напевно, ц-літера твердого глухого приголосного звуку, у якого немає дзвінкої пари.

Відкриваємо буквар з 76. Перевіримо припущення по рожевій рамочці. Про що говорить значок звуку біля цієї літери. Висновки правильні.

- Припустіть, скільки в українській мові літер Ц. (2: рядкова та велика)

- Де на дошці треба поставити малий літер, а де заголовну? (Рядкову літеру слід поставити під звукову схему, а заголовну – на початок речення).

2. Спостереження під час читання.

1.1 стовпчик слів стор 76. Читаємо по стовпчикам. Читання-спостереження: Літера ц перед усіма голосними читається твердо.

2. 2-3 стовпчик-закріпимо читання. Які слова не знайомі вам?

3.Мовленнєва вправа: Придумати різні варіанти кінцівок розпочатої пропозиції. Чому потрібно використовувати велику букву? Доведіть на прикладі цієї пропозиції

Запиши складене речення схематично з розподілом на слова на дошці. Вкажи знак наприкінці пропозиції та підкресли небезпечні місця.

  1. Робота в парі. На столі у вас картки зі словами. «Бешкетна дівчинка» розкидала слова, прочитайте слова, підкресліть у словах букву Ц, вам пропоную розділити їх на групи. (Стор. 76 слова) На скільки груп розділили слова?
- Поясніть, чому так назвали: мильниця, цукорниця.

- Назвіть небезпечні під час листамісця у слові: Хліб, салат.

4. Вправа в читанні, постановці наголосів.

«Бешкетна дівчинка» пропонує вам завдання «Не помились». С76 читаємо по рядках.

- Що змінилося? Чому може виникнути помилка під час читання? Значення якого слова не знаєте? Хто поможе?

  1. Фізмінутка. «Курча»
  2. Читання матеріалів підручника.
  1. « Хитре питання » знайти зайве слово за змістом (Слайд4.) Яке питання можна придумати до слайду? (Знайди зайве)
2..Погляньте на слайд. Слайд №5
  • Хто зображений на слайді? (Діти називають птахів: півень, індик, гусак, чапля)
  • Назвіть їх усіх одним словом.(Птахи)
  • Кого з цих птахів ви бачили, що про них знаєте?
-Очі закрийте, відпочиньте. (Перестановка малюнків).Слайд №6
  • Що змінилося? (Діти знаходять зміни у порядку малюнків)
2)Виключітьодне слово

3.На стор. 77 вам доведеться дізнатися ще одного птаха. Підготуйте читання. Це загадка. Прочитайте виразно.

С. 77 . Читаннятексту самостійно. «Птахи»

Про яких птахів прочитали. Чим курка відрізняється від інших, перерахованих у тексті птахів? (Це свійський птах.) За курчатами доглядає людина, допомагає курці, а синиці, шпаки? Про те, як вони це роблять дізнаємося після фізхвилинки.

Фізмінутка для зору.(слайд 7)

  1. Робота з текстом з 77.
- Як думаєте, чи легко вигодувати птахам своїх пташенят. Про це ми дізнаємось із тексту. Читання тексту частинами.(4чел)

-Чим годують птахи своїх пташенят.? Скільки разів вони приносять корм у гніздо? (20- порахуйте до 20) За який час пташенятастануть дорослими птахами?

-Назвіть слова з літерою ц?

- Які питання ви можете поставити сусідові за змістом тексту?

7.Читання крилатих фраз(слайд 8)

Птахи часто стають героями оповідань, але люди давно відзначали їх особливості та порівнювали зі своїм характером. І ось що вийшло: Коли ми говоримо «йти гуськом», «начубився як горобець», «надувся як індик» Чому?

Крилаті фрази,- це висловлювання, що набули свого поширення завдяки своїй виразності

6.Підсумок уроку. Яке завдання ставили на початку уроку?

-Про яку літеру ми сьогодні говорили, для якого звуку вона потрібна. Помістіть її на своє місце у стрічці літер.

Букв чимало ми дізналися, дісталися букви ц

Є слова, де ц на початку, є слова, де ц наприкінці.

- З якими птахами познайомились. Що ми можемо зробити для птахів? Сподіваюся, що тепер, у шкільному саду з'явиться годівниця, зроблена вашими руками, біля неї ми побачимо багато різних птахів.

У класній бібліотечці з'явиться нова книга з фотографіями. Про життя птахів, про те, як птахам-батькам важко вигодувати своїх пташенят. Показати книгу « Пташиний клопіт»

Хто на уроці був найактивнішим----- Вручити 5-з пташиними портретами.