Топографічні знаки, читання географічних карт та спортивного орієнтування, визначення
Урок розроблено для занять за програмою "Активний туризм" з дітьми з обмеженими життєвими можливостями з діагнозом "олігофренія". У даних вихованців «олігофренія» має різний ступінь: від легкої до імбецильної із супутніми захворюваннями, такими як ДЦП, недорозвинення верхніх і нижніх кінцівок і т.д.
Усі вихованці займаються туризмом при МБОУ ДОД «Будинок дитячого та юнацького туризму та екскурсій» м. Уфи Республіки Башкортостан з педагогом додаткової освіти Чернишевою Ольгою Геннадіївною.
План-конспект може бути використаний на уроці географії чи математики в ігровій формі.
Мета:формування знань та умінь читання карт.
- навчити визначати відстані на карті за допомогою нитки, лінійки та М.М.
- формувати вміння працювати у парі.
- формувати вміння орієнтуватися картою.
1. Організаційна частина (2 хв) 2. Основна частина (20 хв)
- повторення пройденого матеріалу «топознаки»
- вивчення нового матеріалу та читання географічних карт та карт спортивного орієнтування, визначення відстані на карті»
3. Практичне заняття: визначення відстані на карті за допомогою лінійки та ниток з урахуванням М масштабу. (10 хв). 4. Підбиття підсумків. Аналіз уроків (2-3 хв).
Заняття проводяться з перервою 10 хв. через кожні 20 хв.
- карти географічні.
- карти для спортивного орієнтування.
- картки з топографічними знаками.
- класна дошка.
- котушка ниток.
- лінійки.
- аркуші паперу.
- ручки, олівці.
- калькулятори
Оформлення дошки: тема уроку, схема річки та шосе, метрична система міри довжини.
Тип заняття:бесіда, пізнавальне заняття.
Місце проведення:клас
Вік дітей:7-8 клас.
- Але для того, щоб навчитися читати карти, ми з вами повинні повторити топознаки. Що таке топографічні знаки? Це особливі умовні знаки, якими на топографічних картах зображуються всі предмети місцевості. Давайте повторимо топознаки, які ми проходили на минулому занятті.
(Повторення топознаків за картками. (3-4 хв)).
– Молодці, тепер ми повинні з вами розібратися, у чому різниця між зображенням місцевості на географічних картах та картах спортивного орієнтування.
Географічна карта – це дрібномасштабне зображення земної поверхні або плоскі, сильно зменшені зображення великих частин земної поверхні.
Карта спортивного орієнтування - це карта з точним відображенням даної місцевості з підвищеним рівнем деталізації місцевості, де відбуваються змагання.
– Тож чим відрізняються карти: географічна від спортивної?(Спортивна карта - більш докладна даної місцевості, де проходять змагання. Географічна карта - охоплює більшу площу.)
- Правильно, на спортивній карті буде більш детально показана місцевість, а це означає всі стежки, розвилки, ямки, невеликі горбки також будуть відображені на карті. На географічній карті буде відображена та сама місцевість, але без таких подробиць.
Топознаки на географічній та спортивній карті дуже схожі. Спробуймо порівняти карти, і ви мені скажіть, що у них спільного.(Зображення водойм – блакитний колір, ліс – зелений, височини – коричневого кольору і т.д.).Знайдіть, будь ласка, і намалюйте топознаки, зображені на географічній карті. У вас час – 3 хв.(робота з картами: вихованці малюють на листочках паперу топознаки та вважають кількість).
Тепер давайте пройдемося по карті для спортивного орієнтування і спробуємо знайти якнайбільше топознаків за 3 хвилини.(Робота з картами: вихованці малюють на листочках паперу топознаки і рахують кількість.)
– Молодці! А тепер покажіть мені, будь ласка, де у вас на географічній карті і на спортивній карті ліс, височина, мікроями, дерево, що стоїть окремо, стежку, шосейну дорогу. Зверніть увагу, що на географічній карті немає ні доріг, ні стежок, ні дерева, що окремо стоїть. Чому? (11) (Тому що географічна карта охоплює більшу площу і на ній неможливо зобразити дрібні орієнтири. А карти для орієнтування охоплюють певну місцевість з більш точною прив'язкою до місцевості.) Я бачу, що із завданням ви впоралися. Але ми з вами не лише беремо участь у змаганнях з паркового орієнтування, а й ходимо у походи, сплавляємося річками. Як ви думаєте, чи повинні ми знати з вами пройдену відстань? А як нам визначити цю відстань? Хлопці, ви всі помітили, що на карті завжди в кутку позначено букву М. Що М означає. – Що таке масштаб? Масштаб – це рівень зменшення місцевості при зображенні на карті. Тобто ми не можемо зобразити 1 км місцевості на листку паперу, розміром в зошит. Чи можемо? А як. - Правильно, ми зменшуємо цей 1км до 1см або мм. Припустимо, 1км ми з вами намалюємо на клітинці розміром в 1 см, то масштаб у нас з вами буде 1:1000000. Таку цифру ми з вами побачимо на карті поруч із позначенням М. А як ви думаєте, який масштаб менший – 1:20000 чи 1:1000000. Якщодобре подумати, то ми з вами побачимо, що М 1: 20000 це означає, що в 1см карти 200 м місцевості, а в М 1:1000000 в 1см карті 1км. Який масштаб буде більш детальним? Чому?
– Так, великий масштаб дає докладнішу інформацію місцевості. А як ми з вами можемо розрахувати відстань по карті? Лінійну відстань дороги ми можемо виміряти від точки А до точки Б лінійкою, отриману відстань помножити на М, але слідкувати, щоб вимірювання збігалися, тобто. мм з мм, см з см, якщо різні заходи вимірювання (см та мм), то їх необхідно призвести до однакових вимірювань (см та см), потім отриманий результат перевести в км. Скільки см за 1 км? В 1км 1 000 000см, давайте спробуємо виміряти відстань, яку нам необхідно пройти до річки, звідки ми з вами сплавлятимемося. (Практичне заняття: один із вихованців виходить до дошки та вимірює лінійкою певну ділянку дороги, інші працюють зі своїми картами. Визначаємо відстань з урахуванням М).
- Хлопці, у вас добре виходить, і ми з вами знаємо, скільки нам діставатися річки від автобуса, який нас привіз, але до річки під'їхати не зміг. А тепер ми з вами пливемо катамаранами. Знаємо точку відправлення та точку прибуття. Скільки ж кілометрів ми пропливли? Як дізнаємось. Добре, але річка не тече прямо, вона постійно повертає то ліворуч, то праворуч. Для цього ми беремо нитку, кінець нитки ставимо на точку А і повторюємо всі повороти річки ниткою до точки Б, отриманий відрізок нитки вимірюємо на лінійці, переводимо в єдину систему міри, множимо на масштаб (М), переводимо в км, отримуємо пройдений шлях. Спробуймо це зробити самостійно. (Хлопці намагаються самостійно виміряти відстань по річці від т. до т. б і визначити справжня відстань з урахуванням М).
Основи спортивного орієнтування. Посібник для спортсменів-початківців. - Кіров, 1988.