Урок історії в 5-му класі на тему - Культура Індії
План уроку:
- Релігійні вірування стародавніх індійців
- Виникнення Буддизму. Буддизм – світова релігія.
- Писемність та наукові знання
- Мистецтво Стародавньої Індії.
Мета уроку:
- Познайомити учнів з культурою Стародавньої Індії, дати уявлення про Буддизм, як світову релігію, досягнення індійців, використовуючи опорний конспект та методи роботи з ним.
- Виховувати в учнів шанобливе ставлення до представників різних релігійних конфесій. Шанобливе ставлення до досягнень різних народів світу.
Мета уроку для учнів:
- Я дізнаюся на уроці про культуру Індії, досягнення стародавніх індійців, нову релігію – Буддизм.
- Я навчуся якнайшвидше запам'ятовувати матеріал за допомогою опорного конспекту.
Устаткування уроку:
- Демонстраційний матеріал: колажі Буддизм – світова релігія; Культура Індії.
- Опорний конспект на тему Культура Індії (для дошки)
- Опорні конспекти на парти (за кількістю учнів).
- Уривки із Давньоіндійських літературних творів.
- На дошці: термін – світова релігія; дата VI ст до н.е.- виникнення Буддизму.
Хід уроку
Сьогодні ми маємо незвичайний урок. Ми з Вами дізнаємося про культуру казкової країни.
Звучить музика. Виконання індійського танцю. (Танець готується заздалегідь, як випереджальне завдання).
Індіанка передає вчителю послання древніх індійців учням XXI століття - опорний конспект на тему уроку (Малюнок 1). У мене в руках послання давніх індійців. Що вони хотіли сказати? Що передали у своєму посланні?
Тема нашого уроку: Індія. На уроці ми з Вами дізнаємося про культуру Індії, досягнення індійськоїцивілізації, а допоможе нам у цьому посланні, яке допоможе нам швидше запам'ятати нові знання. Наприкінці уроку ми відповімо на запитання: як досягнення індійців допомагають нам у повсякденному житті, з якими галузями знань вони пов'язані.
Для того, щоб нам вирушити дорогою знань, необхідно перевірити чи достатній Ваш багаж знань. Вам належить відповісти на низку питань. На сьогоднішньому уроці Ви самі поставите собі оцінки. Для цього за кожну правильну відповідь Ви ставитимете у себе на листочках особливий знак – знак заохочення гуртка будь-якого кольору. Кожен, хто за урок набирає більше 5 гуртків, отримує оцінку “5”, 4 гуртки – оцінка “4”, а хто набере меншу кількість гуртків отримає знання, які надалі допоможуть йому.
Перевірка домашнього завдання ( проводиться в усній формі):
1. Як ви вважаєте, що таке культура?
2. Як називали жителів Стародавньої Індії індіанці чи індійці?
3. Коли виникла держава у Стародавній Індії? (III століття до н.е.)
4. Як звали першого царя Стародавньої Індії? (Ашока).
5. Як називалися в Стародавній Індії групи людей, які мають певні права та обов'язки? (касти, варні)
6. На які варни (касти) поділялося індійське суспільство? (брахмани - жерці, кшатрії - воїни, вайшьи - землероби, шудри – слуги).
7. Чи можна було переходити з однієї варни до іншої?
Погляньмо на послання, яке нам передала індіанка. Ми маємо розшифрувати його. Чи зможемо це зробити зараз? Напевно ні. Нам потрібні знання, які ми отримаємо на сьогоднішньому уроці.
Хто такі арії? (Це кочівники, які проникли до Індії III тис. до н.е.)
Арії принесли до Індії свою релігію. Вони вважали, що душа померлої людини може вселитися в будь-яке тіло, будь то тварина чи людина. Кимсаме стане людина, залежить від того, якою вона була раніше. Релігію Аріїв перейняло більшість населення Індії. Багато хто з них, піклуючись про душу, намагався вести праведне життя і не кривдити жодну живу істоту. Вони вірили, що в будь-якому з них може мешкати душа людини, яка в колишньому житті була їхнім предком, родичем чи другом. Тому в Індії були священні тварини.
Які найбільш шановані тварини Вам відомі?
Особливо індійці шанували Слона та Корову.
З великою любов'ю та повагою вони ставилися до корови. Все, що з нею пов'язане свято і має цілющі властивості, щоб очистити себе від гріха, індієць прислужував корові. Досі в Індії шанують цю тварину.
У VI ст. до н.е. в Індії виникла нова релігія, що отримала назву Буддизм. У ІІІ ст. до н.е. після об'єднання Індії під владою царя Ашоки, який був послідовником цього вчення, буддизм набув поширення по всій Індії, а після цього релігія поширилася по всьому світу, ставши світовою релігією.
Світова релігія – віровчення, якого дотримуються багато людей у різних країнах світу.
Буддизм існує вже 25 століть, тому на нашому посланні слово «буддизм» одне з найголовніших.
Засновником цієї релігії вважають Сідхарта Гаутаму. Він народився в сім'ї володаря невеликої держави у Східній Індії у VI ст. до н.е. Здобув чудову освіту, рано одружився і був щасливий. Але побачивши одного разу старого старого, він подумав, що колись стане теж таким. Іншим разом він зустрів важкого хворого і зрозумів, що його здоров'я не вічне. А невдовзі він побачив похоронну процесію. Побачивши і відчувши всі реальні сторони життя, він не міг далі почуватися щасливим і жити у “рожевому світлі”. Він думав про сенс життя, якпозбутися бід і страждань, які чатують на кожного. Совість змусила його покинути будинок і, пішовши з нього, стати самітником. Пройшовши через багато випробувань, поневірянь і самокатування він став Просвітленим - Буддою.
Основу цього вчення становлять "чотири піднесені істини".
- все є страждання
- страждання має причину
- страждання можуть бути усунені
- існує шлях, який веде до усунення страждань
У Буддизмі дуже велике місце приділяється любові та милосердю до всього живого. Буддизм вчить:
- не можна вбивати жодну живу істоту
- потрібно і доброзичливо ставитися до всіх людей
- не можна платити злом на зло
- прощати всі образи
Сподіватися людина повинна не на богів, а на саму себе, ведучи праведний спосіб життя. Навіть Будда нікого не може врятувати, він тільки осягає істину і вказує правильний шлях, яким кожен повинен йти самостійно.
Індійці, подібно до інших народів вважали, що деякі предмети мають чудодійну силу (наприклад, книга або пасмо волосся, що нібито належить богу). Для зберігання цих предметів будувалися ступи. Це були невеликі земляні пагорби, які згодом обкладалися каменем чи цеглою.
Найвищими цінностями Будда проголосив:
- рівність всіх людей і мир між ними
- засудження будь-яких військових сутичок
- розвиток образотворчого мистецтва, музики, танцю.
Стародавні індійці створили і передали людству багато здобутків, якими ми користуємося і сьогодні. Якими здобутками ми користуємося сьогодні? Давайте знову звернемося до нашого послання. Я розповім Вам історію, а Ви постараєтеся відповісти про що розповідає мандрівник.
- Індія - дивовижна країна, там накущах росте біла шерсть, індійці зрізають її з кущів, наче з овець, і роблять з неї тканини... А з очерету вичавлюють сік, уварюють його на вогні і він стає твердим і солодшим за бджолиний мед.
Можливо, це неправда. Скажіть, що таке.
Це бавовна та цукор. Ось чому індійці у своєму посланні звернули нашу увагу на це.
Але окрім цього на нашому посланні ми бачимо шахові постаті. Можливо Ви підкажете у чому загадка?
А ось що говорять вчені з цього питання. Індійське військо складалося з 4 частин: піхоти, кінноти, колісниць та слонів. Але давньоіндійські мудреці говорили, що царське могутність над кількості воїнів, а майстерному керівництві державою. Тому шахи були вигадані як гра для царів.
Що ще ми можемо сказати про індійські здобутки. Чому зображено цифри. Ці цифри прийнято називати арабськими, тому що ми запозичили їх у арабів. А самі араби визнавали, що цифри вони запозичили в індійців.
Головна заслуга індійської математики полягала у створенні десятково-позиційної системи рахунку. У індійській системі рахунки значення цифри залежить від цього, яке вона займає в числе. Створений в Індії рахунок дуже зручний, оскільки завдяки йому легше робити арифметичні дії.
Окрім досягнень у математиці древні індійці створили безліч чудових літературних творів. Найбільші з них
Поеми "Махабхарата" та "Рамаяна".
У першій із них розповідається про багаторічну боротьбу між двома сім'ями раджів Пандавами та Кауравами.
У другій поемі "Рамаяна" розповідається про життя і подвиги царевича Рами, який вступив у бій з царем демонів і переміг його.
У своїх літературних творах знайшли відображення відлуння історичнихподій, що відбувалися на території Стародавньої Індії.
Погляньмо на послання древніх індійців. Чи допоможе воно розповісти нам про досягнення індійців, якими ми користуємося сьогодні. Чи допоможе воно розплутати клубок знань і відповісти на наше головне питання: як досягнення індійців пов'язані з різними галузями знань.
Відповіді дітей, що узагальнюють пройдений матеріал.
Таким чином, жителі Стародавньої Індії створили чудову культуру, зробили безліч відкриттів, якими ми користуємось у нашому житті. В Індії виникла одна із світових релігій – Буддизм.