Урок математики на тему - Масштаб, 6-й клас
Розділи: Математика
Мета уроку:
- Познайомити учнів із поняттям масштаб
- навчити визначати масштаб, відстань по карті, вибирати оптимальний маршрут на місцевості
- Відпрацювання обчислювальних навичок
- Розвиток комунікативних здібностей
- Прищеплення інтересу до пошукової діяльності
- Виховання любові до малої батьківщини
- Виховання самостійності мислення
Тип уроку: комбінований
Дидактичні матеріали:
- Презентація-супровід
- Карта Бійського району (малюнок 1)
План уроку:
- Актуалізація опорних знань – 5 хв
- Вивчення нового матеріалу – 23 хв.
- Введення теми, постановка цілей уроку
- Пояснення та закріплення теоретичного матеріалу
- Практичне використання масштабів
- Основні завдання визначення масштабів
- Вирішення завдань (самостійна робота) – 10 хв
- Рефлексія – 4 хв
- Домашнє завдання - 3 хв
Хід уроку:
I.Актуалізація опорних знань
Проводиться у формі усного рахунку, на допомогу дітям на дошці – таблиця перекладу одиниць виміру довжини (презентація, слайд 2) Завдання для усної роботи (записано на дошці): Заповни пропуски-питання:
| 2 см =? м | 12 см =? км | 6 м =? см |
| 15 см =? м | 4 см =? км | 12 м =? см |
| 6 км =? м | 5 м =? км | 5 км =? см |
| 17 км =? м | 14 м =? км | 420 км = см |
Під час опитування повторюються основні правила переведення одиницьвимірювання
II. Вивчення нового матеріалу
Вчитель оголошує тему уроку і просить учнів згадати все, що вони знають про згаданий термін (будь-які виниклі асоціації), подумати, на яких предметах вони вже зустрічалися з даним поняттям і для чого його застосовували (учні повинні згадати про це поняття у зв'язку з предметом географія і спробувати пояснити навіщо використовується масштаб). У ході усної роботи йде постановка та уточнення цілей уроку (презентація, слайд 3, цілі з'являються по клацанням):
- Розглянути практичне використання масштабів
- З'ясувати які завдання, пов'язані з масштабом, необхідно вирішувати в практичних цілях
- Зрозуміти основні прийоми розв'язання масштабних завдань
Найчастіше у житті доводиться використовувати збільшення чи зменшення створення різних видів зображень реальних об'єктів. Ми не можемо намалювати на альбомному аркуші людини того зросту, який він має, нам необхідно зменшити реальний об'єкт для його зображення; а якщо ми захочемо намалювати сонечко, то нам доведеться на малюнку збільшити його розміри щодо реального. Для того, щоб точно і вміло виконувати зменшення та збільшення необхідно використовувати в роботі прийоми масштабування, тобто мати створювати масштабне зображення. Сьогодні на уроці ми будемо з цим знайомитися, і для початку давайте розберемося з визначенням поняття «МАСШТАБ» (презентація, слайд 4). відповідного відрізка на реальному об'єкті називається масштабом (презентація, слайд 4) Наприклад, позначення масштабу М 1:100 буде говорити про те, що 1 см зображення відповідає 100 см реального об'єкта (звертається увага учнів наобов'язковий збіг одиниць виміру) Прочитайте, будь ласка, записи та поясніть їх зміст (презентація, слайд 4): М 1:1000, М 1:4, М 2:1, М 4:1 Які із записаних масштабів можна застосовувати для збільшення, а які для зменшення? Чому ви так думаєте? Діти висловлюють думки, далі робиться загальний висновок:Якщо в записі масштабу друга величина більша за першу, то даний масштаб дає зменшення реальних розмірів і навпаки.
Де, на ваш погляд, можуть застосовуватися масштаби, що збільшують і зменшують? (презентація, слайд 4): Розглядаються приклади використання масштабів на географічній карті (зменшення) та кресленнях дрібних деталей (збільшення), робиться висновок про необхідність використання масштабів у практичних цілях
Створюється проблемна ситуація Перед вами частина карти Алтайського краю, що представляє Бійський район (карти лунають учням на столи) Знайдіть будь-ласка на цій карті наше село і визначте на якій відстані воно знаходиться від міста Бійська. Діти намагаються виконати завдання і приходять до висновку, що визначити відстань по даній карті неможливо, оскільки невідомий її масштаб цю карту придатною для роботи, якщо скористаємося інформацією про те, що відстань від нашого селища до міста Бійська приблизно 10 км. Для початку спробуємо чітко сформулювати поставлене перед нами завдання:
Складається план розв'язання задачі (презентація, слайд 5):
- Знайти вказану відстань по карті в см
- Перевести відстань на місцевості см
- Скласти відношення відстані на карті до відстані на місцевості
- Для масштабу, що шукаєтьсявідстань по карті позначити 1, а реальну відстань вважати невідомою
- Знайти невідоме масштабне дане їх складеної пропорції
Добре, план дій у нас є, цей план можна наочно побачити, склавши зручний короткий запис, який нам допоможе при вирішенні будь-якого завдання, пов'язаного з масштабами:
| Відрізки | Масштаб | |
| Карта | 2 см | 1 |
| Місце | 10 км | х |
- 10 км = 1000000 см
х = 500000Відповідь: М 1:500000
| Відрізки | Масштаб | |
| Карта | 3 см | 1 |
| Місце | х км | 500000 |
1) х = 1500000 см 2) 1500000:100000 = 15 км 3) 15: 20 = 0,75 години = ¾ годиниВідповідь: голуб повинен вилетіти не пізніше 17.1
При відповіді на питання завдання необхідно звернути увагу дітей на необхідність визначення найпізнішого часу (максимального значення)Демонструється фотографія з видом с. Єнисейське. Надається коротка інформація (презентація, слайд 7) На жаль, як і на будь-якій карті, на цій карті позначені не всі населені пункти.У нашому класі навчаються хлопці із селища Ягідне. Він розташований на північ від нашого селища автомобільною дорогою і що б дістатися до школи хлопці долають шлях 5 км. Давайте ми зараз спробуємо нанести це селище на карту (презентація, слайд 8) Працюючи над запропонованим завданням, здійснюється в парах, одна пара працює біля дошки.
| Відрізки | Масштаб | |
| Карта | х см | 1 |
| Місце | 5 км | 500000 |
х = 1 см
Діти наносять селище та підписують його на карті Демонструється фотографія з видом п. Ягідний. Діти, які проживають у селищі, надають коротку інформацію (презентація, слайд 8)
Усі запропоновані завдання вирішуються та залишаються на дошці. Після вирішення завдань підбивається попередній підсумок уроку, діти ще раз переглядають рішення та відповідають на запитання:
- Який математичний вираз необхідно скласти для розв'язання задачі з масштабом?
- Які рядки мають бути в оформленні короткого запису для завдання на масштаб?
- Які стовпці необхідно виділити у короткому записі?
- Чи потрібно при розв'язанні задачі на масштаби враховувати розмірність відрізків?
- Які дані потрібно мати, щоб відновити масштаб карти?
- Як складається пропорція визначення реальної відстані, чи відстані на карті?
III. Розв'язання задач (самостійна робота)
У нашому районі є одне чудове місце, пов'язане з ім'ям знаменитого письменника, режисера та актора В. М. Шукшина – це його батьківщина. Сростки. Демонструється фотографія з видом с. Сростки. Учні подають коротку інформацію (презентація, слайд 9) Напевно, після такої цікавої розповіді вам захотілося побувати в Музеї В. М. Шукшина. Давайте спробуємо з'ясувати, як ми могли б здійснити цю поїздку. Дітям пропонують завдання двох рівнів (на вибір, презентація, слайд 9). Два учні вирішують запропоновані завдання на додаткових дошках (що б інші учні не бачили рішення). Вчитель дає індивідуальніконсультації. Після закінчення обумовленого часу рішення на дошках демонструються і проглядаються всім класом. Обговорюються результати роботи
Завдання:А) Визначити відстань яку потрібно подолати автомобільною дорогою, щоб дістатися з нашого селища до гори Пікет, розташованої в с. СросткиБ) Скільки часу (у хвилинах) потрібно учням нашого класу, щоб дістатися до музею В. М. Шукшина на автобусі, що рухається зі швидкістю 60 км/год
| Відрізки | Масштаб | |
| Карта | 9 см | 1 |
| Місце | х км | 500000 |
х = 4500000 см
4500000: 100000 = 45 км (відповідь завдання А)
45: 60 = 0,75 години = 45 хвилин (відповідь задачі В)
Так як ви добре впоралися із завданням і правильно виконали всі розрахунки, наступного тижня ми вирушаємо на екскурсію до музею В. М. Шукшина. До речі під час екскурсії спробуємо перевірити наскільки теоретичні розрахунки співпадуть із реальним рухом до с. Сростки.
IV. Рефлексія (за гіперпосиланням на фотографії перехід на слайд 3)
Подивіться уважно на ті цілі, які ми з вами поставили для сьогоднішнього уроку
- Що на вашу думку нам вдалося зробити?
- Що вийшло не дуже добре?
- Що вам особливо сподобалося та запам'яталося?
- Чи цікаво вам було готувати та слухати інформацію про свою малу Батьківщину?
- Чи хотіли б ви продовжити знайомство з Бійським районом?
V. Домашнє завдання (по посиланню на заголовку перехід на слайд 10)
Сьогодні ми з вами не тільки познайомилися з темою масштаб, але й здійснили невелику подорож Бійськимрайону. Я пропоную вам продовжити цю подорож вдома: скласти завдання на тему Масштаб використовуючи карту Бійського району та приготувати невелике повідомлення про ті села, які будуть згадані у вашому завданні, і на наступному уроці ми обміняємося напрацьованою інформацією та обов'язково дізнаємося. Щось нове про нашу малу Батьківщину. Для роботи ви можете використати книгу зі шкільної бібліотеки «Бійський район: Історія та сучасність».