Урок навколишнього світу - Форми земної поверхні

Цілі:

  • вивчення учнями нового матеріалу на тему уроку та закріплення отриманих знань;
  • формування уявлень про форми земної поверхні;
  • формування емоційно-позитивного ставлення до предмета

Завдання:

  • ознайомити дітей із основними формами земної поверхні; з будовою пагорбів та гір;
  • розвиток уміння аналізувати та робити висновки, відстоювати свою точку зору, уміння застосовувати накопичені знання;
  • виховувати екологічну культуру школярів.

Обладнання: технічне забезпечення: персональний комп'ютер, демонстраційний екран, мультимедійний проектор.

I. Організаційний момент

Ну, перевір, друже, Ти готовий почати урок? Чи все на місці, Чи все в порядку, Ручка, книжка і зошити? Чи всі правильно сидять? Чи все уважно дивляться? Цікаві питання Чекають сміливців. Побажаю їм удачі. Виходьте! Хто готовий?

II. Перевірка домашнього завдання

Виконується Робота №5 у тестових завданнях.

III. Повідомлення теми уроку

1. Підготовлений учень читає вірш:

Мій край – моя земля, Родинні простори! Мій край, який ти великий! З кордону до кордону. І швидкий поїзд навпростець На тиждень не домчиться.

Подивіться наПрезентацію (слайд 2). Перед вами фізична карта України. Зображення якого кольору ви бачите на ній? (Синього, жовтого, зеленого). Як ви вважаєте, що на фізичній карті позначено синім або блакитним, коричневим і зеленим кольором? (Моря, озера, річки, гори, рівнини.)

Так виглядають рівнини та гори на карті. Сьогодні на уроці ми говоритимемо про формиповерхні нашої країни, навчимося знаходити та розрізняти їх на карті. Слайд 3. (Тема уроку). Спробуймо заповнити схему. Слайд 4 А тепер розгляньте зображення на слайдах. Слайд 5. (Рівнина та гори.) Тут ви можете побачити основні форми земної поверхні – рівнини та гори. Спробуйте пояснити, що це таке. (Діти намагаються пояснити, чому вони так названі.) - Як ви думаєте, яка ділянка земної поверхні називається рівниною? (Рівний.) Слайд 6. (Зображення рівнини та визначення.) <Рівнина – рівна ділянка земної поверхні, що займає велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Учитель показує слайд із зображенням "Холмистої та плоскої рівнини". Слайд 7. на слайді ви бачите зображення двох рівнин, спробуйте визначити, що вони відрізняються? (Висотою) <Рівнини бувають плоскі і горбисті. Яку поверхню зображено на першій ілюстрації? (Голмиста.) На другій ілюстрації? (Плоска) Поясніть, чому рівнини отримали такі назви? (Плоска рівнина має рівну поверхню, на горбистій рівнині є піднесення.)

III. Робота з карткою

Знайдіть на карті всі рівнини на території нашої країни, назвіть їх. Зверніть увагу на те, яким кольором вони зображені на карті. (Рівнини на карті позначені зеленим або світло-жовтим кольором). Слайд 8. (Фізична карта, рівнини будуть виділятися.) (Східно-Європейська, Західно-Сибірська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я.) Чому Середньосибірське плоскогір'я позначено на карті жовтим і зеленим кольором? (Є піднесення). Піднесення на рівнині – це пагорби. З'являється слайд 9 ("Холм"). Хто із вас може назвати частини пагорба? У будові пагорба розрізняють такі частини: підошва (або підніжжя) – найнижча частина пагорба, це місце, де він починається; вершина – найвищемісце. Між вершиною та підошвою знаходиться схил. Він може бути пологим та крутим. На слайді 10 – частини пагорба.

IV. Читання вірш А. Шаталова "Холм" учнем, що добре читає.

Я піднявся на пагорб, озирнувся навкруги. У цей похмурий час не впізнав я рівнини. Плив з болота туман, насуваючись на луг, І над ним височіли дерева вершини. А внизу, вдалині, біля підніжжя пагорба, Де в яру струмок звивався, граючи, Усім уже заволоділа й правила пітьма. Я спустився туди, обережно ступаючи, Свіжий запах трави і вечірній туман, Засипаючих птахів самотні схлипи - Ніч для нас створили п'янкий дурман. Я хитнувся і сів під розлогою липою.

V. Робота в зошити на друкованій основі.

Фізкультхвилинка

Діти лісом гуляли, (діти марширують дома) За природою спостерігали. (Долодь прикладають до очей) Вгору на сонці подивилися (піднімають голови догори, "тягнуться до сонечка") І їхні промінчики зігріли. Метелики літали, Крилами махали (махають руками) Дружно плескаємо, (плескають у долоні) Ногами тупаємо! (Тупають ногами) Добре ми погуляли, (маршують, роблять вдих-видих) І трошки втомилися! (Діти сідають на свої місця)

VI. Продовження вивчення нового матеріалу.

Ми говорили про піднесення на рівнинах – пагорбах. Але, крім того, на рівнинах є поглиблення із крутими схилами – це яри. Вчитель показує Слайд 11 ("Браг").

На рівнинах людина розорює землі та висаджує культурні рослини. Але іноді на рівнинах можуть зустрітися не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри. Як вони утворюються? Підготовлений учень розповідає.

"Утворення яру починається з маленької вибоїни. Талі та дощовіводи розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри ​​можуть бути дрібними, кілька метрів глибиною, і глибокими - кілька десятків метрів. Дно яру завжди вже його верхню частину. Дном яру часто тече річка або струмок. Якщо по краях яру розростається багато трав і чагарників, він перетворюється на болото.

Яри ​​завдають людині шкоди, оскільки руйнують верхній, родючий шар ґрунту. Щоб боротися з розростанням ярів, люди висаджують по краях дерева і чагарники. Коріння рослин не дає руйнуватися ґрунту".

Відеокліп 13. "Про те, як з'являються піднесення та зниження земної поверхні".

Відгадайте загадку. У спекотному літі я стою, Шапкою зиму дістаю. Як ви вважаєте, що це? (Гора.)

Мабуть, це гора. Подивіться на зображення на Слайді 12, як ви вважаєте, яка частина земної поверхні називається горою? (Підвищення.) Гори - дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно піднімаються над навколишньою місцевістю. На вершинах гір дуже холодно і лежить сніг. Слайд 13. (Частини гори) Кожна гора, як і пагорб, має свої частини, спробуйте їх назвати. (Підошву чи підніжжя, схил і вершину.) Хтось із вас був у горах? Послухайте мою розповідь про Кавказькі гори. Краще уявити це вам допоможе Слайд 14. (Гори Кавказу) Основна гірська область Кавказу – Великий Кавказ – грандіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Він тягнеться із північного заходу на південний схід. Наближаючись до Кавказького хребта з півночі, ще за 200 кілометрів бачиш на південній стороні обрію Ельбруса (слайд 15) який біліє в ранок над рівниною. Висота Ельбрусу 8848 метрів. Це найвища гора. Рослинність Кавказьких гір (Слайд 16) – це складний світ, у якому висота граєвелику роль. Підйом на кожні 200 метрів у горах означає зниження температури на 1-2 градуси. Тому, рухаючись у напрямку до захмарних висот, ми спостерігаємо швидку зміну рослинності і потрапляємо, нарешті, в область вічних снігів, де мороз і хуртовини так лютують, як і на Крайній Півночі нашої країни. Північний Кавказ – один із головних курортних центрів України. Анапа – найбільший дитячий курорт із зручним піщаним пляжем. (Слайд 17) Інший найбільший курорт - Кавказькі Мінеральні Води на Ставропіллі. (Слайд 18). Тут двічі був Пушкін. Сюди заслали Лермонтов. Тут же, в П'ятигорську, в 1841 він був убитий на дуелі. Багато пам'ятних місць пов'язано у П'ятигорську із цим українським поетом. Послухайте вірші, де поети описують Кавказ.

Підготовлений учень читає уривок із поеми А. Пушкіна "Кавказький бранець".

. У годину ранньої, ранкової прохолоди Вперів він цікавий погляд На віддалені громади Сивих, рум'яних, синіх гір. Чудові картини! Престоли вічні снігів, Очам здавалися їхні вершини Нерухомим ланцюгом хмар. І в їхньому колі колос двоголовий, У вінці блищачи крижаним, Ельбрус величезний, величний Білів на небі блакитним.

Підготовлений учень читає вірш М. Лермонтова " Кавказу " .

Вітаю тебе, Кавказ сивий! Твоїм горам я мандрівник не чужий. І довго мені мріялося з цього часу Все небо півдня та скелі гір. Прекрасний ти, суворий край свободи, І ви, престоли вічні природи.

Цими прекрасними ліричними рядками ми закінчимо знайомство з горами.

VII. Робота у парах с. 105-106.

VIII. Робота за підручником

- Ілюстрації с.105; - висновок с.107; – знайомство з термінами «материки», «океани», «острова»,півострова».

IX. Підсумок уроку

– З якими формами земної поверхні ви познайомились? (Гори та рівнини) – Які бувають рівнини? (Плоскі та горбисті). – Яка форма земної поверхні називається пагорбом? - Яка форма земної поверхні називається яром? Які гори нашої країни Ви можете назвати? - Які рівнини ви знаєте?

В результаті на дошці з'являється схема. "Форми земної поверхні". Слайд 19. (Схема)