Урок, присвячений творчості

Розділи: МХК та ІЗО

Тип уроку: урок розширення та поглиблення у тему.

Жанр уроку: урок-екскурсія.

Форма уроку: урок-діалог.

Мета уроку: Ознайомити учнів із творчістю великого літописця української історії В.І. Сурікова.

Завдання уроку:

  1. Створення атмосфери сприйняття творів В.І. Сурікова, дати основні відомості про історію створення найбільш відомих полотен про творчість художника, деякі моменти його життя.
  2. Розвиток здібностей до аналізу виразних засобів живопису з прикладу картин В.І. Сурікова.
  3. Виховання в учнів почуття розуміння особливого змісту мистецтва, яке зберігається художньою культурою людства.

Репродукції:

  1. Альбом "Суріков і Сибір" - Є. Невідомих. – Красноярськ: КОА “Українська енциклопедія, 1995р.
  2. Твори Василя Сурікова у Музеї – садибі художника у Красноярську. Е. Невідомих. - Красноярськ, 1997р.
  3. Газ. Мистецтво №23 серп. 1998р.
  4. Слайди: репродукції картин В.І. Сурікова.

Фотографії: будинок-музей В.І. Сурікова у м. Красноярську.

Набір листівок “В.І. Суріков”

Музика: "Через острови на стрижень", "Степ і степ навколо ...".

Роль вчителя: Бути координатором, консультантом під час роботи у малих творчих групах.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

Привітання

Здрастуйте, хлопці. Сідайте будь ласка. Мене звуть Євгенія Геннадіївна, а ваші імена я бачу. Сьогодні я проведу у вас урок з незвичайного для вас предмету МХК.

Оголошення теми уроку

А присвятити свій урок я вирішила творчості найвідомішого українського художника, роботи якого, напевно, вамзнайомі. Але перш, ніж я назву цю людину, мені хотілося б почути від вас відповідь на наступне запитання:

– Що таке талант?

Звісно, ​​відповісти однією фразою це питання практично неможливо, оскільки талант – це загадкове явище.

Адже ніхто точно не може пояснити, чому раптом у сім'ї відомих математиків народжується балерина чи музикант – людина зовсім з іншим типом обдарованості. Щоправда, це може пояснити генетика, але чомусь ближча думка, що талант накопичується в поколіннях і потім раптом проривається в одній людині потужно та нестримно. І прикладом такої людини для мене є Василь Іванович Суріков, із творчістю якого ви сьогодні й познайомитеся ближче.

А для початку, відкрийте, будь ласка, свої зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку.

II. КОРОТКИЙ ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД

Можна розповісти про художника, обмежившись лише сухою біографічною довідкою, але в цьому випадку у вас не виникне жодного інтересу до творчості такої людини. І мені здається, що Василь Іванович Суріков заслуговує на більше, тому про нього та його творчість я спробую розповісти, з вашою допомогою “мовою” його картин.

Щоб це стало можливим, спробуйте, як би відтворити образно історію роду Сурікових.

Відомо, що далекий предок художника в XVI столітті йшов з Дону в Єрмаковій дружині, перевалив через Урал, воював на Іртиші з татарським ханом Кучумом, та й осів на нових місцях – привільних сибірських просторах, на березі Єнісея.

Разом із товаришами будували Сурикови Красноярськ, орали землю, ловили рибу, били звіра у тайзі, бунтували проти царських воєвод, берегли українські кордони. І через триста років тут все дихало майже незайманою старовиною: населення - строкате, але народ міцний, сміливий,вільнолюбний. Будинки здебільшого дерев'яні. Одяг, ікони, лубочні картинки, пісні, оповіді, обряди, молодецькі забави, одним словом, весь поетичний та побутовий спосіб життя козаків.

Максиміліан Волошин писав, що “у творчості та особистості Василя Івановича Сурікова українське життя здійснило дивовижний парадокс: до нас у двадцяте століття вона привела художника, дитинство та юність якого пройшли у XVI та XVII століттях української історії.

Дійсно, Сибір багато що пояснює у творчості художника, але для того, щоб красноярський юнак, який вивчився в академії мистецтв на стипендію місцевого купця-мецената Кузнєцова, став великим українським живописцем Суріковим, потрібні були могутній талант, причому талант істинно український, глибоко національний сила волі. Зрештою, неповторний дар вгадування історії, її духу та правди давно минулих століть. Усього цього у Василя Івановича було надміру, і тому його твори цілком можуть сказати самі за себе.

Показ фотографій Красноярська на той час, вдома В.І. Сурікова.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

А оскільки пензля Сурікова належить чимало творів, але місце і значення художника у вітчизняному та світовому живописі визначили, перш за все, історичні картини, то до знайомства з ними ми й розпочнемо нашу, певною мірою дослідницьку роботу. Почнемо з аналізу трьох полотен, що часто об'єднуються в одну групу, тому що це картини про людей, що знаходяться напередодні загибелі: "Бояриня Морозова", "Ранок стрілецької страти", "Меншиков у Березові".

Зараз розбійтеся, будь ласка, на три групи. Кожна група отримує по репродукції, і ваше завдання полягатиме в наступному: ви повинні будете вдивитися в ці полотна, як би зануриться в атмосферу і, вибравши кількаобразів, найбільш значущих на вашу думку, відтворити емоційно-чуттєвий фон картини, щоб через кілька хвилин уявити всім нам як би "говорить" варіант цього полотна.

Починайте роботу, а я вам трохи допоможу.

[Музичний фон - "Степ, та степ навколо ..."]

(Обов'язково підійти до кожної групи, та дати консультацію. Тривалість підготовки не більше 5 хвилин).

Думаю, що вже настав час представити нашій увазі результат ваших міркувань. Будь ласка, 1 група, що побачили ви у картині “Ранок стрілецької страти”.

Після представлення картини 1 групою, проводимо всім класом її аналіз за спроектованим через епідіаскоп зображення. І така робота має проводитися з кожною групою.

Необхідна інформація про картини.

1."Ранок стрілецької страти" - перша значна робота художника, сюжетом для якої послужив бунт стрільців 1968 року. Хоча картина і називається "Ранок стрілецької страти", в ній зображена не сама страта, а хвилини перед стратою. Тому в картині немає крові, але є її відчуття, тому що художник використовував у роботі всі відтінки червоного кольору. Яскраво-червоні плями розкидані по всій картині. Як калюжа крові сприймається кинутий на землю каптан стрільця.

Більшість полотна займає народ. Фігури розміщені так, що можна розглянути обличчя кожного персонажа. Ось стоїть на колінах стара. Ось кричить від горя молода жінка. Ось тягне ручки до глядачів дівчинка – сирота, яку Суріков писав зі своєю трирічною донькою. Але в цьому натовпі є фігура, яка різко вирізняється на тлі інших. Це стрілець у відкритій сорочці, у червоній шапці на рудих кучерях. Він з силою стискає в кулаку свічку, що горить, гнівно і люто дивиться на царя. З його поглядом схрестився твердий погляд Петра 1. Ось воно –протиборство двох сил!

Суріков довго і старанно шукав моделі для персонажів картини. Він зробив безліч замальовок та етюдів із випадкових перехожих, зі своїх друзів та родичів. Так, дядько митця послужив моделлю для чорнобородого стрільця. А "диво-тип" для непокірного стрільця знайшов серед могильників Ваганьківського цвинтаря. (Він сам саме буде похований на цьому цвинтарі). Різкий, злий, непокірний, він довго відмовлявся позувати, і художник ледве вмовив його. Єдина особа у картині, написана зі старовинного портрета – це обличчя Петра 1. Решта персонажів і деталі одягу та обстановки писалися з натури.

У кожного стрільця в рукаві затиснута свічка, що горить, - як життя, як душа. Свічка ледве теплиться на холодному вітрі похмурого дня. Щоб вогник світився яскравіше, митець зробив темніше фон. Тому свічки горять на полотні, відкидаючи на мертві сорочки стрільців червоні відблиски.

2."Бояриня Морозова" - картина, названа на ім'я центральної дійової особи, однієї з відомих учасниць розколу. Сюжетом картини став епізод її мученицького життя: за царським указом її везуть московськими вулицями на заслання. (Вона була приречена на голодну смерть. Вмирає у Боровську).

Вірний собі художник і в цій картині зобразив подію як народну драму. Народ, його думи та почуття в епоху розколу – ось що привабило, і що розкрив Суріков у своїй картині.

Зимовим ранком по вологому рихлому снігу везуть закуту в ланцюгу розкольницю. Чорна пляма виглядає вона на цьому тлі. Кольорове рішення картини прийшло до художника випадково. Це була побачена ним чорна ворона на білому снігу.

Моделью фігури "юродивого" Суріков знайшов на товкучці, він торгував там огірками. Для достовірності образу довелося вмовляти цю людинупозують сидячи в одній полотняній сорочці, босоніж на снігу. Так і було написано.

Боярин Морозова є єдиним збірним чином.

Поруч із розвальнями, у мовчанні ламаючи сплетені пальці, йде княгиня Авдотья Прокопівна Урусова, рідна сестра Морозової, якій судилося розділити гірку долю сестри.

Вдивіться в обличчя хлопчика, що йде поряд. Він явно вражений побаченим і охоплений лише бажанням зрозуміти.

А постать хлопчика в дубленому кожушку, що біжить збоку розвальніше? Зверніть увагу на непомірно довгі рукави його верхнього одягу. (Тоді носили такі, відвертаючи їх у міру потреби під час роботи: звідси й пішов вираз – “крім рукава”).

Кожна деталь картини була вишукана, знайдена і написана любовно, але не все це підпорядковане загальному задуму.

3."Меншиков у Березові" - дуже промовиста картина. Світло зимового дня сочиться крізь замерзле слюдяне віконце сибірської хати, де проходять останні роки "Олексашки", "напівдержавного володаря" найсвітлішого князя Олександра Данилича, кинутого з дітьми в далеку заслання. Фігура переднього плану, старша дочка Меншиков а Марія, якій 16 років, ще нещодавно наречена царевича, відкинута і смертельно хвора, була написана з дружини художника. Зберігся акварельний етюд – Єлизавета Августівна, закутана в оксамитову шубку, сидить на низькій лавці.

Сина Меншиков а Суріков намалював зі знайомого юнака. А молодшу дочку (на картині читаючу книгу) вгадав у випадковій перехожій і довго переслідував її до самого будинку, але, все ж таки домігшись довіри, зробив з неї ескіз.

В образі Меншиков був увічнений простий московський вчитель, якого художник побачив під час однієї зі своїх прогулянок по Москві.

Порушення перспективиякі добре видно на картині: занадто низька стеля, непропорційно велика фігура Меншиков а були спеціально допущені. Меншиков - це дивовижна людина, піднесена з самого низу і піднялася завдяки своєму розуму, хитрості, сміливості і везіння до найбільших висот, повинен був не поміщатися в хаті. Вчора ще самовладний правитель величезної країни, власник незліченних багатств, вершник доль, на картині – вже ніхто, минуле, та іншого майбутнього він не має.

Так само художник дає відчути подальші долі дітей Меншикова. Фігури сина та старшої дочки – обидва були названі ім'ям батька – на задньому плані. Обличчя їх сумні, але спокійні. Вони виживуть і повернуться із заслання. У постатях переднього плану – приреченість. Особливо у постаті старшої доньки, шістнадцятирічної Марії. Її обличчя бліде, навколо очей глибокі тіні, погляд у нікуди.

Трагічна атмосфера, суворе мерехтіння фарб, почуття холоду і сутінкової самотності, підкреслене вогником лампади, що тепліють, говорять самі за себе.

IV. РОБОТА З ЕПІДІАСКОПОМ

[Музичний фон – “Через остров на стрижень”]

А зараз хочу познайомити вас ще з кількома відомими полотнами В.І. Сурікова, які були написані ним уже після кризи, випробуваної художником внаслідок смерті коханої дружини. Картини, написані ним після глибокої травми, дихають ніби новим сприйняттям життя.

  1. Взяття снігового містечка – невелика розповідь
  2. Підкорення Сибіру Єрмаком – кілька слів про створення картини
  3. Степан Разін

V. ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОФІЛЬМУ

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ

Ось ми з вами познайомилися з найвідомішими роботами В.І. Сурікова, і я думаю, що у кожного з вас склався якийсь свій особливий образ художника. Яким вінвам представився? Що ви можете сказати про цю людину?

Я з вами повністю згодна. В.І. Суріков – дивовижна людина. Кожна його картина – це величезний пласт української історії. А тема кожної роботи – теми народу, який творить цю історію.

В.І. Суріков – самобутній талант, який не зник безслідно у часі – нащадки його досі прославляють його ім'я, але вже іншими справами: Сергій Міхалков, Андрій Кончаловський, Микита Міхалков…

VII. САМОСТІЙНА РОБОТА

Ну а зараз я хотіла б перевірити вашу уважність. Вам буде представлено невелику самостійну роботу. Ви повинні записати назви картин В.І. Сурікова в тому порядку, в якому вони з'являтимуться на екрані.