Урок української мови у 2-му класі на тему Орфограма

Мета уроку:

- познайомить із поняттями «орфограма», «орфографічне правило»; - навчити знаходити орфограми в словах; - навчити користуватися орфографічним правилом при написанні орфограми; - повторити раніше вивчені орфограми.

- розвивати орфографічну пильність, увагу, пам'ять, операції мислення; - розвивати письмову та усну мову.

- виховувати інтерес до предмета, що вивчається.

1. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок веселий, Всіх кличе нас на урок. Ну, діти, всі готові? Починаємо точно вчасно. На місця все тихо сядемо, Не порушимо тиші. Приготувались усі слухати, Я урок зараз почну.

- Скажіть, що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Яким ви бажаєте його бачити?

(Веселим, робочим, пізнавальним. Чекаємо на нові відкриття)

- Я обіцяю вам, що сьогоднішній урок буде робочим, корисним, пізнавальним. А ось тему уроку ви спробуйте сформулювати самі наприкінці роботи. Будьте уважні.

2. Хвилина чистописання.

- А зараз у нас, як завжди, хвилинка чистописання.

Я зошит відчиню, куточком покладу. Я, друзі, від вас не приховую, Ручку я ось так тримаю. Сяду прямо, не зігнуся, За роботу я примусь.

- Перед вами візерунок. Продовжуйте його. /Робота в зошитах/

3. Актуалізація знань.

- Які літери сховалися у цьому візерунку? (Литера ы, ж, ш, и) /Учитель записує їх у дошці/

- На які гурти можна розбити ці літери? (Голосні ы, і; згодні ж,ш)

- Розкажіть все, що ви знаєте про голосні ти, і. (Вони бувають ударними і ненаголошеними. І служить для позначення твердості приголосних налисті. І служить для позначення м'якості приголосних на листі)

- Розкажіть усе, що ви знаєте про приголосних ж ш. ( Ж позначає дзвінкий, завжди твердий звук. Ш позначає глухий, завжди твердий звук. Ж і Ш - парні приголосні за дзвінкістю та глухістю.)

4. Постановка проблеми.

- Запишіть слова у стовпчик. А моїм помічником буде…

/Діти записують у зошитах слова в стовпчик, а один учень працює біля дошки/

– Як ви записали ці слова? Які буквосполучення зустрілися у цих словах? (Поєднання ЖІ та ШІ) - Як вони записані? (через букву І)

- Виконаємо звукобуквенний аналіз слів УШІ та ЖИР. Запишемо транскрипцію.(вуха - [уші] - 2 сл., 3 б., 3 зв., жир - [жир] - 1 сл., 3б., 3 зв.)

- Яку голосну ми чуємо? (Ми чуємо звук [и])

- Ми чуємо звук [и], звук [и] служить для позначення твердості приголосних на листі, звук [ж] завжди твердий, отже, і писати повинні після букви Ж букву Ы. В нас не збіг. Чому? Що перед нами? Як це називається? (ПРОБЛЕМА. Проблемне питання не відповідає темі уроку) (Можливий варіант відповідь: Є правило)

5. Пошук рішення. (Підведення діалогу)

- Давайте проведемо дослідження. Чи можна було написати те, що ми чуємо? Чи завжди ми пишемо слова українською мовою так, як ми їх чуємо, вимовляємо? (Ні.) - Значить, перед нами буква, написання якої не можна точно визначити на слух.

/Вчитель вивішує цей висновок на дошку/

- Чому ЖІ та ШІ пишуться з літерою І? (Є правило)

- Отже, не завжди ми пишемо так, як чуємо. У нашому випадку написання букви І підпорядковується правилу. /Вчитель вивішує на дошку висновок/

- Хлопці, таку букву, написання якої не можна точно визначити на слух і яка підпорядковується правилу, називають«ОРФОГРАМА»(ВІДКРИТТЯ!)

/Вчитель вивішує на дошку слово «Орфограма!»

- Вимовимо хором. /Діти вимовляють/ - Хто з вас зможе розповісти, що таке «орфограма»? /1 – 1 учня промовляють правило/ - А тепер порівняємо наше правило із правилом підручника на с. 101. /Діти читають правило/ - Яких слів не вистачає в нашому правилі? (Орфограма підкреслюється однією рисою) /Учитель додає недостатній висновок на дошку/ - Повернемося до наших слів. Як же називається буква І у поєднанні ЖИ, ШИ? (Орфограма) - Підкреслимо її однією рисою. Отже, голосна І може означати ще й звук [и]. /Діти підкреслюють/ - Якому правилу вона підпорядковується? (Поєднання ЖИ, ШІ пишуться з літерою І) - Прочитаємо це правило і висновок у підручнику. /Діти читають висновок у підручнику на с. 101/ - Чому І підкреслюємо однією рисою, а Ж і Ш двома рисами? (І - це орфограма, а Ж і Ш - це сигнали, після яких йде орфограма) - Підкреслимо ці приголосні в наших словах двома рисами. /Діти підкреслюють/ - Правило, якому підпорядковується написання тієї чи іншої орфограми називається «Орфографічне правило» /Учитель вивішує «Орфографічне правило» на дошку./ - Прочитаємо хором. /Діти вимовляють/ - Хто з вас спробує назвати тему нашого уроку? (Тема нашого уроку: «Орфограма», «Орфографічне правило».) - Прочитайте статтю з тлумачного словника. /Діти читають/ - Що дізналися нового? (Слово «Орфографія» - багатозначне слово, 1. це правила написання слів, 2. розділ науки про мову, який визначає ці правила)

6. Фізмінутка. (Релаксація та гімнастика для очей)

7. Первинне закріплення.

- Користуючись орфографічним правилом, виконаємо №165 за завданням. У дошки працює … Виконуємо 1 стовпчик. /Один учень працює у- На які питання відповідають слова? (На питання ЩО?) - Як називається ця частина мови? (Іменник) - Що означає? (Предмет) - Чим різняться в парі? (Називають один предмет і багато, тому різні закінчення) - Назвіть в словах орфограму. (Літера І) - Назвіть «небезпечні місця» (Вони після літер Ж і Ш) - Розкажіть правило. (Поєднання ЖІ та ШІ пишуться з літерою І) - Другий стовпчик виконайте самостійно. - Взаємоперевірка. Поміняйтеся зошитів один з одним. Перевірте роботу сусіда. Чи правильно знайдено та підкреслено орфограму. /Діти перевіряють роботи один одного/ - Складіть та запишіть з одним зі слів другого стовпчика пропозицію в зошит. /Діти записують пропозицію в зошит/ - Прочитайте, які пропозиції у вас вийшли?

8. Повторення вивчених орфограм. Робота в групах.

- завдання для всіх груп. Вставте пропущену літеру. Згадайте правило. Підкресліть орфограму.

спи.ка до.ка цепо.ка лампо.ка

но.ний сро.ний ску.но ру.ний

(А,а)лексей (М,м)аша (С,с)еменів (П,п)етрович