V. Повідомлення «Комедія «Банкрут» в оцінці сучасників»

Передові люди України високо оцінили комедію Островського. «. Для сьогодення. необхідна сатира, тільки сатира розумна, шляхетна, — записує до свого щоденника Т. Г. Шевченка, який перебуває в Ново-Петровській фортеці. — Така, наприклад, як «Наречений» Федотова чи «Свої люди — вважатимемося!» Островського та «Ревізор» Гоголя».

Інакше зустріли цей твір правлячі кола. П'єса була надрукована в журналі «Москвитянин» у 1850 році, але постановка її та повторне видання були заборонені цензурним комітетом. На це рішення цар наклав резолюцію: «Абсолютно справедливо, даремно надруковано, грати ж заборонити». За розпорядженням царя за Островським було встановлено поліцейський нагляд.

Домашнє завдання

1. Після появи комедії «Свої люди – порахуємось!» у літературному світі за Островським утвердилася слава «Колумба Замоскворіччя» або «Пржевальської внутрішньої Азії». Чому?

2. Відповісти на запитання:

— Чому комедія з життя купецтва набуває загальнолюдського звучання?

— Чи відбиває назву комедії сутність її основного конфлікту?

— Які моральні проблеми порушено в комедії?

— Чи хтось із персонажів комедії викликає симпатії?

- Чому п'єса "Свої люди - порахуємося!" мала гучний успіх?

3. Читати драму «Гроза», підготуватися усно до розмови з попереднього анкетування.

4. Індивідуальне завдання: Творча історія «Навальніці». Сенс назви.

Урок 37. Драма «Гроза». Ідейно-художня своєрідність

Мета уроку:розкрити ідейно-художню своєрідність п'єси, життєві позиції героїв, душевну трагедію Катерини.

Обладнання:тексти п'єси, репродукція картини І. І. Левітана «Вечір. Золотий плес», аудіозапис явищ п'єси, ілюстрації.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

Слухаємо відповіді на запитання домашнього завдання.

II. План уроку

1. Творча історія драми «Гроза».

2. Тема, ідея, конфлікт п'єси.

3. Композиція п'єси, жанр.

III. Бесіда з першого сприйняття п'єси та слово вчителя

- Яке враження справила на вас п'єса? Що особливо запам'яталося, чому?

— Про що цей твір? Які проблеми ставить у ній Островський?

— Хто з героїв зацікавив, хто лишився загадкою?

IV. Повідомлення учня «Творча історія драми «Гроза». (див. додатковий матеріал)

V. Лекція вчителя та розмова про жанр та композицію п'єси

Лекція

— Як ви вважаєте, про що ця п'єса, яка її тема? Ідея?

— У чому полягає конфлікт?

Спробуємо зрозуміти, як відповідають ці питання літературознавці.

У найзагальнішому формулюванні основну тему «Нагрози» можна визначити як зіткнення між новими віяннями і старими традиціями, між утискними і утиснювачами, між прагненням людей до вільного прояву своїх людських прав, духовних потреб і громадськими та сімейно-побутовими, що панували в передреформеній Укаїни.

Загальна тема «Навальніці» тягне за собою і низку приватних тем:

а) оповіданнями Кулігіна, репліками Кудряша та Бориса, вчинками Дикого та Кабанихи Островський дає докладну характеристику матеріально-правового становища всіх верств суспільства тієї доби;

г) відображено життєвий фон та проблеми того часу. Герої говорять про важливі для своєї пори суспільні явища: про виникнення перших залізниць, про холерні епідемії, про розвиток торгово-промислової діяльності в Москві і т. д.;

Розмова

— Якою є композиція п'єси?

(Експозиція - картини волзького простору і задухи калиновських вдач (д. I, явл. 1-4).

Зав'язка — на причіпки свекрухи Катерина з гідністю і миролюбно відповідає: «Ти про мене, мамо, це даремно кажеш. Що за людей, що без людей, я все одна, нічого з себе не доводжу». Перше зіткнення (д. I, явл. 5).

Далі йде розвиток конфлікту між героями, у природі двічі збирається гроза (д. I, явл. 9). Катерина зізнається Варварі, що покохала Бориса - і пророцтво старої пані, віддалений удар грому; кінець д. IV. Грозова хмара повзе, як жива, напівбожевільна стара загрожує Катерині смертю у вирі та пеклі, і Катерина зізнається у гріху (перша кульмінація), падає без почуттів. Але гроза так і не обрушилася на місто, тільки передгрозову напругу.

Друга кульмінація — Катерина вимовляє останній монолог, коли прощається не з життям, яке вже нестерпне, а з любов'ю: «Друже мій! Радість моя! Прощай! (д. V, явл. 4).

Розв'язка — самогубство Катерини, потрясіння мешканців міста, Тихона, який, будучи живим, заздрить померлій дружині: Добре тобі, Катю! А я навіщо залишився жити та мучитися. »(д. V, явл. 7).

— Яка жанрова своєрідність п'єси «Гроза»?

(За всіма ознаками жанру, п'єса Гроза — трагедія, оскільки конфлікт між героями призводить до трагічних наслідків. Є в п'єсі й елементи комізму (самодур Дикої з його безглуздими вимогами, що принижують людську гідність, оповідання Феклуші, міркування калиновців), які допомагають побачити безодню, готову поглинути Катерину і яку безуспішно намагається висвітлити світлом розуму, добра і милосердя Кулігін.

Сам Островський назвав п'єсу драмою, цим підкреслюючи широкупоширеність конфлікту п'єси, повсякденність зображених у ній подій.)

Домашнє завдання

1. Переказ лекції.

2. Підручник. Переказ «Творча історія «Грози».

3. Випереджальне завдання. Вчити напам'ять на вибір уривки:

- Д I, явл. 3 Кулігін: «Жорстокі звичаї, добродію, ... Я, каже, витрачуся, та вже й йому стане в копієчку».

- Д. I, явл. 7. Катерина: «Яка я була жвава. Точно я знову жити починаю, або . вже й не знаю». (Без слів Варвари).

- д. III, явл. 3. Кулігін: «Ось який, добродію, у нас містечко. Та ось пара!»

4. Перечитати д. I. Знайомство з героями, містом. Підготуватися до розмови.

5. Індивідуальне завдання: Повідомлення «Місто Калинів та його мешканці, гостра сатира на купецтво».