В.В. Біанки "Пригоди Мурашки"

Презентація до уроку

Дидактична мета: створити умови для осмислення змісту книги В.В. Біанки «Пригоди Мурашки» та розуміння основної думки твору.

Завдання:

  • розширювати та накопичувати читацький досвід;
  • створити умови на формування активної читацької позиції, що допомагає емоційно вжитися у текст, відчути точність і яскравість мови письменника, зрозуміти основну думку твори;

  • створити умови для розвитку навичок роботи з художнім текстом, дослідницьких умінь, умінь порівнювати, аналізувати, узагальнювати, комунікативних умінь;
  • розвивати навичку правильного, швидкого, усвідомленого та виразного читання;
  • розвивати мову дітей;
  • розширювати уявлення про навколишній світ живої природи;

  • створити умови для формування вміння працювати в парі, групі, вміння слухати та коректно оцінювати відповіді однокласників;
  • виховувати любов та дбайливе ставлення до природи, почуття дружби, товариства, взаємодопомоги.

Заплановані результати:

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, частково-пошукова, робота у групах та парах.

Устаткування:

  • Книжка В.В. Біанки "Пригоди Мурашки", інші книги письменника для виставки;
  • портрет В.В. Біанки;
  • презентація;
  • комп'ютер;
  • екран;
  • проектор;
  • колонки.

  • Посібник «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас"
  • картки, на яких записано початок твору (Додаток 1 );
  • картки із завданнями для групової роботи (Додаток 2 );
  • картки з відповідями (для вибору правильного) (Додаток 3 );
  • різнорівневі тестові завдання (Додаток 4 );
  • ручки.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми та цілей уроку.
  3. Вступна розмова.
  4. Вирішення навчальних завдань. 1) Мовленнєва розминка. 2) Робота з текстом (Читання початку тексту). 3) Робота з ілюстрацією. 4) Робота у групах. 5) Перевірка роботи груп. 6) Узагальнення. Аналіз поведінки героїв.
  5. Фізмінутка.
  6. Вирішення навчальних завдань. 1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас". 2) Робота в парах. Різнорівневі випробування. 3) Перевірка правильності виконання тестів.
  7. Підбиття підсумків. 1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас". 2) Рефлексія.
  8. Домашнє завдання (різнорівневе).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми та цілей уроку.

– Сьогодні на уроці ми вирушимо у цікаву подорож.

– Давайте разом із вами спробуємо визначити маршрут нашої подорожі.

Слайд 2 (Увімкнути звук!)

Повсюди: у лісі, на галявині, У річці, на болоті, на полях - Ти зустрінеш героїв Біанки, У них побуваєш у гостях. Про птахів, комах, жаб Оповідання та казки прочитаєш. І краще знайомих звіряток Дізнаєшся, друже, і зрозумієш.

– Отже, куди ми вирушаємо у подорож? (В ліс.)

– Ліс – це казковий куточок живої природи, який нас тішить у будь-яку пору року, зачаровує та приваблює своєю красою, таємницями та загадками.

– У подорож ми вирушимо із героями книги, яку ви читали вдома.

- Як називається ця книга? Розставивши правильно літери, ви згадаєте її назву.

Слайд 3

РЕКЯЛИЧПЮНІ УІАШРЬКМВІ

– Про що розповідається у цій книзі?

- Сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися, кого ми називаємо справжніми друзями? І чи є такі друзі у тварин?

І допоможе нам у цьому книга «Пригоди Мурашки», яку написав… (В.В. Біанки)

III. Вступна бесіда.

Слайд 4

- Народився Віталій Валентинович Біанки в 1894 р. в сім'ївченого-орнітолога (знавця птахів), хранителя колекцій зоологічного музею в Петербурзі. Мама майбутнього письменника так уміла поводитися з рослинами, що під її руками розквітав будь-який кущик, що зачахнув. Любов до природи, тварин передалася і маленькому Віталію.

В. Біанки вступив на природничо відділення Санкт-Петербурзького університету. Закінчивши університет, Віталій Валентинович побував з експедиціями в різних куточках країни і скрізь вивчав природу, накопичував враження. Природа стала головним героєм його творів, яких він написав близько трьохсот.

Читаючи твори Біанки, ми не лише з цікавістю стежимо за розвитком подій, а й щоразу отримуємо достовірні наукові відомості про природу.

IV. Розв'язання навчальних завдань.

1) Мовленнєва розминка.

Слайд 5

2) Робота з текстом (Читання початку тексту).

У процесі роботи над твором проводиться словникова робота.

– Отже, разом із героями В.В. Біанки ми вирушаємо у подорож.

– Прочитайте початок твору. Додаток 1

(Дітивголос «ланцюжком» читають початок твору).

– Які наукові відомості містить цей уривок?

(У мурашок суворо: тільки сонечко на захід сонця, – всі додому біжать. Сяде сонце, – мурахи всі ходи івиходи закриють – і спати. А хто спізнився, той хоч на вулиці ночуй.

- А що ви дізналися про самого Мурашка?

3) Робота з ілюстрацією.

- Хто ж першим прийшов на допомогу Мурашкові?

– Знайдіть у тексті та прочитайте цей епізод.

Слайд 6

– А хто ще допомагав Мурашці?

4) Робота в групах. Додаток 2, Додаток 3

– За описом дізнайтеся героя твору, який допомагав Мурашкові.

– Покладіть картку з назвою та зображенням цього героя.

(Діти читають опис тварини, вибирають картку, що відповідає її назві).

5)Перевірка.

Діти виходять до дошки та прикріплюють таблички з назвою та зображенням тварин у тому порядку, що відповідає сюжету.

Повідомлення дітей.

Додаткова наукова інформація щодо цих тварин.

Діти розповідають про те, що вони дізналися про цих комах із наукової літератури, з Інтернету.

– Що дізналися про комах із книги В.В. Біанки?

– Що нового про це дізналися із розповідей дітей?

Слайди 7 - 14

6) Узагальнення. Аналіз поведінки героїв.

– Хто ж допоміг Мурашці дістатися додому?

Слайд 15

– Чи можемо ми назвати цих тварин друзями Мурахи? Обґрунтуйте свою думку.

- Чи всі комахи відразу погоджувалися допомогти Мурахи?

– Хто відмовив йому? (Гусениця - Листовертка).

– Чому вона відмовила? (Вона була зайнята роботою).

– Як на це відреагував Мураха? (Вкусив гусеницю).

- Прочитаємо цей уривокза ролями.

– Давайте спробуємо розсудити, хто з них (Мурашка чи Гусениця – Листовертка) вчинили не зовсім правильно?

– Який висновок для себе ми маємозробити, проаналізувавши вчинки цих героїв?

(Треба просити про щось ввічливо. І відмовляти треба в тому випадку, якщо справді нічим не можемо допомогти. Але відмовляти треба так, щоб не образити іншого.)

V. Фізмінка

Вітер дме нам в обличчя, Захиталося деревце. Вітер тихіше, тихіше, тихіше, Деревце все вище, вище!

VI. Розв'язання навчальних завдань.

1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас»

Завдання для суперчитача(Завдання А, с. 10).

– Хлопці, давайте прокладемо маршрут Мурахи.

Продовжується робота з текстом (вибіркове читання ).

Діти визначають маршрут подорожі Мурашки, малюють його у посібнику(Завдання А, с. 10).

– Хто допомагав Мурашкові на кожному з етапів його подорожі?

Слайд 16

2) Робота в парах. ТЕСТ «Пригоди Мурашки» Додаток 4

– Хлопці, а тепер я пропоную вам відповісти на запитання тесту. Порадившись із сусідом по парті, ви повинні обрати правильну відповідь на запитання.

Тести двох рівнів:

Рівень 1 - є картинки-підказки.

Рівень 2 - немає картинок-підказок.

Двоє учнів працюють з інтерактивним тестом (Рівень 2, немає картинок-підказок. Зображення з'являються при натисканні на кнопку з правильною відповіддю).

Слайди 17–22

3) Перевірка правильності виконання тестів.

Слайд 23

- Хлопці, а за якими ознаками ви здогадалися, що події відбуваються влітку?

(Скошена трава, картопляне бадилля…)

VII. Підбиття підсумків.

– Сподобався вам твір В.В. Біанки «Пригоди Мурашки»?

- Що нового про життя тварин ви дізналися?

-Що вас здивувало?

– Повернемося до питання, які ми поставили собі на початку уроку:Чи є друзі у мурах, жучків та інших комах?

– Виявляється, і тваринам властиві такі якості, як взаємодопомога, взаємодопомога.

- Твори В.В. Біанки казкові, бо в них і тварини, і рослини можуть розмовляти, думати, переживати. Але у багатьох казках є наукове обґрунтування багатьох явищ природи та особливостей життя рослин та тварин!

І ми повинні дбати і дбайливо ставитися до всього живого, будь то величезна красива тварина або крихітна, непомітна комаха!

1) Робота з посібником «Вчимося успішного читання. Портфель читачів. 1 клас».

Робота з «Екраном читача». Заповнення таблиці(с. 35).

2) Рефлексія.

Слайд 24

  • Було цікаво…
  • Було важко…
  • Тепер я знаю, що…

VIII. Домашнє завдання.

– Якщо ви не хочете розлучатися з героями твору «Пригоди Мурашки», вдома ви можете виконати завдання (на вибір):

  1. Завдання для суперчитача (Завдання Б, с. 10) та заселити мурашник друзями Мурахи.
  2. Приготувати переказ уподобаного уривка від імені Мурахи.

– Можна виконати обидва завдання.

– А ще до наступного заняття я пропоную вам познайомитись з іншим твором В.В. Біанки – «Лісові хатини».

– Якщо книзі зустрінуться незрозумілі слова, запишіть їх у «Тлумачний словник» «Портфеля читача» (с. 30)

Слайд 25

– І ми продовжимо знайомитися з дивовижним світом природи, розкритим у розповідях та казках цього чудового письменника.