Загальні відомості про прикметник
Електронний журнал Екстернат.РФ, соціальна мережа для вчителів, путівник по освітніх установах, новини освіти
Загальні відомості про прикметник
Відкритий урок
Загальні відомості про прикметник
Михайлова Ольга Павлівна, вчитель початкових класів ГОУ ЗОШ №172 Калининського району Санкт-Петербурга
Цілі:
освітні : активізувати знання учнів про прикметник як частини мови, сприяти збагаченню словникового запасу дітей, сприяти поглибленню знань учнів.
розвиваючі : удосконалювати усне мовлення учнів, розвивати орфографічну пильність, пізнавальну активність учнів, вміння робити висновки, прищеплювати інтерес до предмета у вигляді нестандартних завдань;
виховні : виховувати акуратність, вміння працювати в колективі, забезпечувати необхідні умови для продуктивної пізнавальної діяльності учнів з урахуванням їхнього стану здоров'я, особливостей розвитку, інтересів.
Тип уроку: систематизація раніше отриманих знань.
Устаткування уроку:
ТСО: інтерактивна дошка, проектор, магнітофон
Для вчителя:
Для учнів:
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Перевірте на столах зошити, щоденники, пенал, лінійки чи готово для роботи.
2. Введення у тему.
Сьогодні ми з вами виступатимемо в незвичайній ролі – у ролі чарівника, а головним героєм уроку буде… відгадайте хто?
На голові корона, а не цар
Всіх буде, а не будильник
Сьогодні на хвилинціЧистописання писатимемо літери цього слова, які позначають глухі, парні приголосні звуки і при написанні мають однакові елементи.
4. Словник.
У нашого півника є друзі. Хто це. ви дізнаєтеся. коли згадаєте словникові слова, що означають назви тварин.
Перевірка у парах.
Розмова за віршем.
- Хлопці, чи знайомий вам цей вірш?
- А як ви вважаєте, чого не вистачає у ньому?
- А тепер нудну картинку "розфарбуйте" словами-ознаками.
- Які слова допомогли "розфарбувати" вірш? Дайте визначення цих слів. До якої частини мови вони належать?
- Про яку частину мови сьогодні йтиметься на уроці? (Про прикметник)
- Молодці! А зараз послухаємо Біткова Влада.
Читання вірша про прикметник.
Дуже цікаве - Прикметник. Важко буде без нього, Якщо пропаде воно. Ну, уяви собі це: Як без ознак предмета Сперечатимемося, говорити, Веселитися і жартувати? Що тоді вийде? Чи варто мучитися? Не скажемо ми “прекрасне”, Не скажемо “потворне”, Не скажемо мамі “мила, Красива, кохана”, Батькові, і братові, і сестрі Не зможемо говорити ніде Ці чудові Прикметники. Щоб все відмінним стало Різних ознак чимало Будемо всюди помічати І до місця в мові Вставляти їх.
Актуалізація знань учнів.
- Згадаймо, що ви знаєте про прикметник.
- Я вам пропоную відповісти на такі запитання. (Питання на картках лежать на кожній парті)
- Що таке прикметник?
- З якою частиною мови пов'язане у реченні прикметник? Наведіть приклад.
- Як змінюється прикметник?
- Як визначити число та рід прикметника?
- У якому числі прикметник не змінюється за пологами?
- Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про цю частину мови.
Заповнюємо таблицю вже відомими нам відомостями про прикметник.
- Зверніть увагу на ударні та ненаголошені закінчення прикметників.
4. Робота з деформованим текстом.
Використовуючи дані слова, складіть пропозиції щодо зимової зміни в неживій природі. Розташуйте речення так, щоб вийшов текст.
ПРИХЛА ХОЛОДНА ЗИМА. ЗЕМЛЯ покрилася пухнастим Килимом. ЗИМОВЕ СОНЦЕ Майже НЕ ГРІЄ.
- Прочитайте. Доведіть, що це текст.
- Назвіть прикметники, які зустрілися в тексті.
- Доведіть, що це прикметники.
- Запишіть текст у зошиті. 1-шу пропозицію розібрати за складом. Перевірити.
- Про які ознаки зими йдеться у цих реченнях?
Фізмінутка.
Які календарні місяці включає зима?
Вчені-фенологи, які вивчають зміни в природі за сезонами року, виділяють 3 періоди зими:
Народний календар визначає початок зими із заморозків, а закінчення – по краплях.
- Як змінилася температура повітря із приходом зими на Алтай?
- Скорочення світлового дня, зниження температури повітря пояснюється тим, що
Сонце знаходиться над обрієм дуже низько. Небо часто затягнуте хмарами, сонце з'являється рідко, воно майже не гріє і світить неяскраво.
5. Робота в групах.
Дані слова (на дошці та групах).
Червоний, залізний, солодкий, білий, березовий, кислий, блакитний, дерев'яний, гіркий.
- Об'єднайте ціслова у групи.
- Що спільного у цих слів?
- На які 3 рівні групи можна поділити їх?
- За якими ознаками поділили?
Завдання : Розподілити ці прикметники за групами. Перевірка біля дошки та з місць.
- Називають колір.
- Позначають смакові якості предмета.
- Позначають матеріал, з якого виготовлено предмет.
Висновок : Що можуть означати прикметники?
6. Творча робота.
- Чи з'ясуємо з вами яку роль у нашій мові виконують прикметники? (Для уточнення мови, для опису, для фарбування мови)
- Яка пора року настала? Опишіть сьогоднішній день за допомогою прикметників?
- Діти, у вас на столах лежать картки. Подивіться завдання. Виберіть та виконайте те, що вам сподобалося.
- Кожну роботу буде оцінено, тому виконуйте акуратно, уважно.
- Робота за картками.
Червона – описати настання зими за допомогою прикметників.
Перевірка – усно зачитати.
Жовта - скласти пропозиції.
Зима холодна прийшла. М'який, укутав, сніг, землю. Але, ні, гріє, сонце, світить. На, лісових, озерах, лід, лежить. Тихо, кругом, все.
Перевірка – у конверті правильно виконаний варіант, перевірити, порівняти.
Зелена – вставити прикметники, відповідні за змістом.
Накрилася снігом дорога. Вдарив ____ мороз. Хлопчики ліплять бабу. Добре на вулиці у ____ день. Слова для довідок: пухнастий, сильний, морозний, сніжний.
Перевірка – слова – опори на дошці.
Фізмінутка.
Білим снігом все вкрите. (Руки убік і вгору) І дерева, і будинки. (Руки в сторони) Свище вітерлегкокрилий (Ножиці) Здрастуйте, зимушка – зима! (Руки в сторони) Знову для птахів годівниці ставлять, (Руки вгору) Насипають у них корми. (Руки вгорі, рухи пензлями) Здравствуй, зимушка - зима! (Руки в сторони)
Ну, що ж, хлопці, на нас чекає наступне завдання. (Робота в парах)
На дошці та на кожній парті слова: шапка, пальто, шарф, речі, зимовий.
- Обговоріть у парі якесь слово зайве і чому?
Складіть словосполучення із прикметником.
Якого роду ви отримали прикметники, доведіть. Вивішується таблиця із закінченнями прикметників за пологами.