Заняття з педагогами «Звукотерапія
Елла БілицькаЗаняття з педагогами «Звукотерапія – ефективний оздоровчий метод»
План-конспект конкурсного заняття з педагогами МБДОУ щодо розвитку психологічної компетентності.

Мета: підвищувати компетентність педагогів ДНЗ у сфері використання ігрової терапії для профілактики порушень у психічному здоров'ї дитини
Завдання: 1. Розширювати та систематизувати знання педагогів про використання звукотерапії в оздоровчій роботі ДОП 2. Сприяти самостійній діяльності педагогів щодо розробки власної моделі використання методу у психопрофілактичній роботі з дітьми.
Хід заняття:
Зазвичай термін «звукотерапія» у багатьох асоціюється з використанням звуків природи або мелодійних музичних композицій з метою розслаблення або навпаки підняття тонусу. Сьогодні мені хотілося б показати вам, що цей метод має набагато більше можливостей і способів використання. Але спочатку, прошу вас запам'ятати свій емоційний стан зараз. Запам'ятали? Чудово.

У основі звукотерапії лежить твердження, що це внутрішні органи мають певну частоту коливань.
І якщо з якоїсь причини (наприклад, захворювання) відбувається послаблення їхньої діяльності, то частота змінюється, і виникає розлад у роботі всього організму. Але природний ритм можна відновити з допомогою певних звуків.

Оскільки звуків безліч, те й методика звукотерапії поділяється на ряд вужчих і специфічних напрямів.
Давайте розглянемо кожне окремо. Отже, вплив звуком.

Найгучніший звук, який може видатилюдина – це крик. Згадайте, у яких ситуаціях ми можемо закричати, самі того не бажаючи?
Так, тобто якщо узагальнити, то крик виникає в пікових емоційних станах – не важливо, зі знаком плюс чи мінус.
Деколи ми забороняємо дітям кричати, вважаючи, що це зайве. Хоча крик – це природна реакція організму на сильне переживання.
Щодня ми зазнаємо різних стресів, які накопичуються всередині нашого тіла. І варто покричати, щоб прибрати затискач у тілі, і слідом за цим ви розлучитеся і з наслідком переживання. І сьогодні ми з вами покричимо. Відразу хочу сказати, що справжній крик народжується не в горлі, його народжує все ваше тіло.
Ну що, перевіримо практично, чи допомагає крик? А щоб не приголомшити глядачів і самих себе використовуватимемо «Мішечок криків», такий мішечок можна зробити з долонь або кричати в подушку.
Ну як? Незвичайно?
Як ви вважаєте, чи можна використовувати цей прийом у роботі з дітьми? Відповіді.
Можна використовувати як активну гру перед початком заняття, а можна повісити такий мішечок на постійне місце в групі і попередити дітей, що якщо їм захочеться, вони повинні кричати в нього.
Є більш щадний слух метод. Це вимова звуків.
Фахівці стверджують, що ми можемо створювати позитивно заряджені звуки, використовуючи можливості власного голосу. Створюються навіть своєрідні реєстри їхнього впливу.
Слайд 4Вплив звуків на організм

На слайді ви можете побачити, який вплив на організм надають деякі звуки.
Щоб звук був лікувальним, його потрібно вимовляти не більше трьох-чотирьох разів, при цьому його висота повинна бути весь час однаковою. Іншими словами, не починайте потужно, а закінчуйте тоді, коли у легеняхмало залишилося повітря.
Давайте, і ми спробуємо протягнути звук. Чи відчуваєте внутрішню вібрацію?
Таку звукотерапію ми можемо застосовувати під час взаємодії з дітьми, наприклад, під час ранкової гімнастики чи гімнастики пробудження. Існують спеціальні ігри, про які ви дізнаєтеся з буклету, який я вам приготувала.
А тепер поговоримо про слова

Існує два шляхи впливу словом: за допомогою ритму та за допомогою образів, які викликають у підсвідомості людини ті чи інші слова.
Здавна вважалося, що змовою чи молитвою можна зцілити. Причому, незалежно від віросповідання. Прослуховування чи читання молитов допомагає розслабитись, розкріпачитися та зосередити свої думки на потрібному.
Я хочу запропонувати вам прослухати фрагмент красивої мантри – це молитва буддистських ченців, виконуючи яку вони досягають найвищих ступенів медитативного стану.
Звичайно, такий спосіб проблематичний для використання у звичайних дитячих садках, але думаю, що знання про нього для вас буде корисним, і наступного разу, почувши молитву, ви згадаєте про її лікувальні властивості.
До словотерапії можна віднести і читання віршів (рифмотерапію).
А також ні для кого не секрет, що будь-яке добре, ласкаве, а найголовніше щире слово, сказане вами, може покращити самопочуття співрозмовника.
Давайте перевіримо на собі. Побажай усім!
А тепер згадаєте свої емоції на початку заняття, покращується настрій? Таких ігор дуже багато. І за бажання ви можете їх легко знайти.
Якщо з використанням звуку та слова все зрозуміло, то лікування ультразвуком здається неможливим без спеціального обладнання.

Але, багато хто не підозрює, що потрапляє під дію ультразвуковиххвиль, що створює дзвін. Дзвін виліковує найважчі види депресій та інших психічних захворювань. Особливо це стосується малинового дзвону великих дзвонів. Але, на жаль, ми не зможемо скористатися цим методом зараз, тому що аудіозапис не може передавати ультразвук (через обмеженість свого частотного діапазону).

Звісно ми можемо обійти вплив музики, яке поширюється як на центральну нервову систему, а й у функції інших життєво важливих фізіологічних систем.
Спробуйте провести обід у музичному супроводі це буде виправдано не лише з естетичних, а й з гастроентерологічних позицій. Я зараз не буду докладно зупинятись на цьому питанні. Про цілющі властивості певних композицій ви також прочитаєте в буклеті.
До ще одного терапевтичного напряму звукотерапії можна віднести лікування звуками природи.

Цієї методики як самостійної не існує, але вона органічно вписується у багато напрямків традиційної медицини, де є розслаблення та медитація.
Всім відомо як корисні подібні звуки, особливо для людини міської. Як приємно прогулятися лісом, берегом моря або просто сидячи вдома слухати шум дощу за вікном. Давайте послухаємо фрагмент композиції, яка поєднує в собі звуки природи та чарівну музику.
І залишилося розповісти про вплив співу на організм.
Це стосується як класичного, так і естрадного співу. Іноді буває достатньо проспівати кілька рядків з останнього хіта, не важливо в чиєму виконанні, щоб відволіктися від поганих думок, виплеснути енергію, що накопичилася, і повернути собі гарний настрій.
На жаль, багато хто з нас впевнений, що в них музична глухота, лише тому,що хтось їм про це сказав. І виключно тому вони відмовляються від задоволення експериментування з голосом. Не соромтеся муркотіти собі під ніс або підспівувати улюбленому співаку. Забудьте на якийсь час про свою в лапках «бездарність». Давайте не говоримо про вплив співу, краще перевіримо це на собі.
Якщо у вас виникнуть питання, ви можете поставити їх мені електронною поштою, а також на сайті нашого ДОП.
Сподіваюся, вам було цікаво і з сьогоднішнього дня ваше ставлення до звуків зміниться. Слухайте добрі звуки, вимовляйте їх і співайте!
Сподіваюся, що моє заняття допоможе вам використовувати звукотерапію у збереженні та зміцненні психічного здоров'я дітей та вашого власного.
