Знайомство з назвами нечисленних народностей Красноярського краю

Цілі:

  • ознайомити із назвами нечисленних народностей Красноярського краю;
  • розвивати мову учнів, логічне мислення, вміння робити висновки;
  • дати уявлення про фольклорну спадщину малих народностей;
  • зберігати здоров'я дітей, використовуючи здоров'я заощаджуючі технології.

Обладнання:

  • ілюстрації річки Єнісей, фото народностей, що мешкають на території краю їх промисел, фото корисних копалин, що добуваються на території краю, кросворд про народності краю, картки з назвами народностей, що мешкають на території Красноярського краю, картки: “фольклор”, “прислів'я”, “ приказки”, “пісні”, “казки”, “ігри”, “шаман”, малюнок чума;
  • здоров'я заощаджуючі технології: фізкультхвилинки для очей, гумові килимки для вправ стоп ніг, тренажери для пальчикової гімнастики;
  • Технічні засоби: комп'ютер, магнітофон.

Хід уроку

1. Самовизначення до діяльності (організаційний момент).

Оленя впізнаєш у упряжці, а людину на промислі.

Який у нас урок?

Чим ми займаємося під час уроків літератури Красноярського краю?

Напевно, на щось нове нас сьогодні чекає.

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення у діяльності

Нам випало величезне щастя – жити на великій землі. Красноярський край величезний і неповторний. Про красу та велич краю створено багато творів красноярськими художниками, письменниками і навіть вашими однолітками.

Які вірші про Красноярський край ви знаєте?

3. Фізкультхвилинка

- Сонце - я - Земля - ​​повторити 3 рази. Підняти долоні вгорурівні грудей і уявити, що на них світить сонце. Направити представлений "сонячний промінь" на груди. Потім опустити руки долонями вниз, імітуючи звільнення від усіх хвороб, зі словами: "Хвороби віддати Землі-матінці". Повторити 3 рази.

4. Постановка навчальної задачі

- Багатий і могутній Красноярський край не лише незліченні багатства, що зберігаються в надрах землі, водяться у величезних просторах Єнісея, а й народностями, що проживають на території краю, їхньою культурою, традиціями, звичаями.

- А чи знаєте ви, які народності мешкають на території Красноярського краю?

- Які з перерахованих народностей називаються нечисленними?

- Як ви вважаєте, чому вони так називаються?

- Яку тему ми сьогодні обговорюватимемо?

(На дошці: "Народності Красноярського краю")

– Багато людей проживає на території нашого краю, є серед них і нечисленні народності, які мешкають на півночі Красноярського краю. Щоб з ними познайомитися, ми з вами зараз здійснимо "дивовижну подорож" Красноярським краєм.

Що це у мене на дошці?

А що таке кросворд?

Гра-завдання, в якій фігура з рядів порожніх клітин заповнюється словами зі значеннями, заданими за умовою гри.

знайомство

Хто сам може вирішити кросворд?

Допомога? Можна звернутися за допомогою до Краєзнавця.

Перевірка за зразком.

нечисленних

5. "Відкриття" нового.

Усі розгадали, все вийшло.

Складні умови життя людей, що живуть на Півночі Красноярського краю (це сильні морози, нестача кисню, сонця…)

6. Фізкультхвилинка.

"Холодно!" (розтирають від холоду)

- Корінне населення Півночі – ненці, ханти, саамі.

Деякі народності становлять близько10 людей.

Нині під керівництвом губернатора краю А. Хлопоніна порушується питання збереження національної мови та культури народів Півночі, поліпшення умов життя людей. Нелегко там працювати, жити, співати, але тим багатша творчість жителів півночі.

У них є своя культура, свій фольклор.

- Що ви розумієте під словом "фольклор"? ( Від одного покоління до іншого передавали всі народності “з вуст у вуста” фольклорні багатства: пісні, казки, ігри, прислів'я, приказки… Усе це словесне мистецтво – фольклор.)

знайомство

- Хочете дізнатися про фольклор малих народностей краю?

- Навіщо вам потрібні ці знання?

– Я вам пропоную національну гру малих народів “Білий шаман”.

Шаман – чаклун, знахар, закликає допомогу духів. Під час ритуалу він б'є в бубон зі шкіри. Кожен народ має свій шаман. Ми їх бачили у Краєзнавчому музеї.

Білий шаман – це добра людина.

Умови гри: все – у коло. Шаман стає у центр. "Б'є" в бубон мелодію. Підходить до будь-якого гравця – просить повторити мелодію. Якщо гравець повторює точно мелодію – передає бубон іншому. Якщо не зможе – вибуває із гри.

- Злих духів відігнали!

- Слухайте, як звучить музика під час ритуалу шамана.

- У кожного народу своя мова.

- Якою мовою говоримо ми?

- Кети? Довгани? Ненці? Євенки? Нганасани? Сількупи? Енці?

Фізкультхвилинка на гумових килимках.

7. Первинне закріплення.

-Сьогодні ми звернемося до фольклорного жанру – казка. Ви любите казки?

- А як ви думаєте, про що писали казки кети? Сількупи? (те, що їм було незрозуміло, загадково, вони описували у своїх казках).

- Вони намагалися пояснити це у своїх казках.

- А ви коли-небудь, замислювалися,звідки утворилися різні народності?

- Ось і нечисленному народу долганам було, цікаво, звідки пішли різні народності, то вони назвали свою казку, де дають пояснення освіті народностей.

Чум - значення (картинка)

Яка казка за змістом? (Пізнавальна) Звідки?

- Які слова доводять, що казка народів Півночі?

Висновок. Казка пізнавальна. Пояснює походження різних народів. Зовсім

неважливо, якою мовою говорять люди. Всі вони повинні жити дружно, тоді й будь-яка справа в них буде ладитися.

8. Закріплення та повторення пройденого.

Логічне завдання (на дошці картки з назвами нечисленних народів плюсукраїнські).

- Знайдіть зайве слово (українські – це нечисленні народності).

9. Рефлексія (підсумок уроку).

- Які “відкриття” вам удалося сьогодні зробити?

- Хто найкраще допомагав?

– Як оціните свою роботу?

- А я так оціню вашу роботу.

- Прислів'я на дошці (ненецьке).

10. Домашнє завдання.

- Скласти казку про те, як і звідки походить український народ.

11. Додаток

Список літератури

  1. Розмахніна В.К., Альохін А.І. Слово рідного краю. Книга для читання у молодших класах. - Красноярськ: кн. З-во, 1997.
  2. Раїцька Г.В. Фольклорні сторінки Красноярського краю. Хрестоматія для молодших школярів 2 клас. - Красноярськ. Красноярський крайовий інститут підвищення кваліфікації освітян, 2005.
  3. Казки Півночі/ у обробці Г.Меньшикова. - М. Видавництво Дитячої Літератури Міністерства Просвітництва РРФСР. - 1953.
  4. Велика Ведмедиця: Казки народів Півночі/ Переклад В. Єрмакова. - Красноярськ: Кн. Вид-во, 1990.
  5. Казкинародів Сибіру / Упоряд. Г.А.Смірнова. - Красноярськ: Видавництво "Вітал", 1992.