Альтруїзм та егоїзм

Презентація до уроку

Мета уроку: формування понять «альтруїзм» та «егоїзм» (через виявлення позитивних та негативних сторін цих понять)

Завдання уроку, орієнтовані досягнення результатов

  • формувати в молодшого школяра моральних якостей через розкриття понять «альтруїзм», «егоїзм», «розумний егоїзм».

  • опановувати логічні дії аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, встановлювати аналогії та причинно-наслідкові зв'язки;
  • готовність визнавати можливість існування різних точок зору та права кожного мати свою власну;
  • викладати свою думку та аргументувати свою точку зору та оцінку подій;
  • розвивати навички співробітництва під час роботи у групі, комунікативну компетенцію учнів.

  • познайомити учнів з поняттями «альтруїзм» та «егоїзм»,
  • розуміти їх значення у вибудовуванні конструктивних відносин у суспільстві.

  • усвідомлення поняття «альтруїзм» та «егоїзм»
  • вміння оцінювати правильність виконання навчальної задачі;
  • розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки;

Обладнання та матеріали до уроку:

Підручник Основи релігійних культур та світської етики. Основи світської етики. 4-5 класи, картки (кросворд, слова), тлумачні словники, словник синонімів та антонімів, презентація.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

Звучить пісня Володимира Мігулі «Поспішайте робити добрі справи»

2. Виклик.

- Можливо, хтось із вас знає, як називаються дії, спрямовані на благо іншого, чи то людина, чи суспільство, чи безкорисливі вчинкизаради інших людей чи заради спільних цілей?

б) - У цьому допоможе кросворд, який лежить у вас на партах (робота у групах), розгадавши його, ви дізнаєтесь відповідь на це запитання.(слайд 3-22)

слайд

  1. Засновник науки етики (Аристотель)
  2. Прагнення людини до добра; позитивна якість людини (ДОБРОДІЯ)
  3. Аристотель назвав її досконалою чеснотою (справедливість)
  4. Усвідомлювати обов'язок і не виконувати його – це (ТРУСІСТЬ)
  5. Моральна цінність, що відноситься до людської діяльності (ДОБРО)
  6. Доброчесність, яка прикрашає душу (МУДРІСТЬ)
  7. Кому належать ці слова? «Кохання до батьків – основа всіх чеснот» (ЦИЦЕРОН)
  8. Перший, найблагородніший шлях у людини, щоб розумно чинити.
  9. Система норм та цінностей, що регулюють поведінку людей (МОРАЛЬ)

3. Осмислення

а) - Поясніть значення слова "АЛЬТРУЇЗМ"?(слайд 23)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Альтруїзм (від латинського слова альтер-інший) - готовність безкорисливо діяти на користь іншим, не зважаючи на свої інтереси.

Підручник (с.30): Альтруїзм – це моральна, життєва позиція, яка вимагає від людини скоєння безкорисливих вчинків заради інших або заради спільних цілей.

- Підберіть синоніми до слова «альтруїзм» (словник синонімів)(слайд 24)

Безкорисливість; самопожертва;порятунок чужих людей; порятунок своїх родичів; милосердя; турбота про благо чужих людей; доброта, щедрість, самопожертву.

б) – Послухайте притчу «Орат і кріт» ( В.А.Сухомлинський).(слайд 25)

Орач орав землю. Виліз Крот ізсвоєї нори і здивувався: зорано вже велике поле, а Орач все оре і оре. Запитує Крот:

- Навіщо ти зорав таке велике поле і продовжуєш орати ще?

Орач відповідає: - Я орю не тільки собі, а й людям.

Здивувався Крот: - Чому ти ореш людям? Нехай кожен дбає про себе. Ось я рою нору собі, і кожен Крот риє нору собі.

- Але ж ви - кроти, а ми - люди, - відповів Орач і почав нову борозну.

- Для чого Орач орав землю?

- Чому Крот не розумів сенсу роботи Пахаря?

- Для кого працював кріт?

- Для кого працював Орач?

- Чи можна Пахаря назвати альтруїстом і чому?

- Орач - альтруїст, а кріт?

в) - Для того, щоб відповісти на це питання, проведемо гру «Підбери антоніми» (12) (слайд 26)

альтруїзм -? (використовуючи словник антонімів)

г) - Що ж таке "егоїзм"?(слайд 27)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Егоїзм( від латинського ego - я) - поведінка, спрямована на

задоволення особистих інтересів, у тому числі й на шкоду інтересам інших людей або

Егоїзм - (від латів. ego – я) – думка, позиція, поведінка людини,

повністю зорієнтовані на його Я, на його благо (задоволення, вигоду, успіх,

Підручник (с.30): Егоїзм - це дії, спрямовані на задоволення особистих інтересів, у тому числі і на шкоду інтересам інших людей чи суспільства.

- Підберіть синоніми до слова «егоїзм» (словник синонімів)(слайд 28)

своєкорисливість; діє у своїх інтересах;шукає у всьому вигоди для себе; розважливість, скупість, себелюбство, самолюбство, егоцентризм.

- А чи завжди егоїзм це погано? Давайте звернемося до підручника.

д) Самостійна робота з підручником ((прийом ТРКМ -інсерт: «V» - вже знав, «+» - нове)

Завдання(на картках)

  1. Прочитати у підручнику про егоїзм.
  2. Які розрізняють форми егоїзму.
  3. Співвіднесіть поняття та приклади:(слайд 29)

Альтруїзм Людина виконав прохання незнайомої дитини. Однокласник не передав домашнє завдання.

Егоїзм Хлопчик не поділився подарованими цукерками. Людина безкоштовно відремонтувала квартиру сусіда.

Поясніть таку схему:(слайд30)

Альтруїзм - розумний егоїзм - егоїзм

е) - Перед вами казкові герої. Хто вони – альтруїсти, егоїсти чи…? Поясніть свою точку зору(слайд 31).

(Попелюшка, Старий Хоттабич, Дванадцять місяців, Іванушка – Дурник, Стійкий олов'яний солдатик, Стара зі «Казки про рибалку та рибку», Карлсон, Золота рибка з казки А.С. Пушкіна)

4. Рефлексія діяльності в техніці

«Закінчіть речення»(слайд 32)

а) 1. Я сьогодні дізнався… _______________________________

2. Найскладнішим мені було…__________________

б) Звучить пісня Володимира Мігулі «Поспішайте робити добрі справи»

- Як ви зрозуміли, про що співається у пісні? (Про добро, добрі справи)

- Які справи можна назвати добрими? (Наводять приклади)

- З цих слів складіть пропозицію, яка і буде результатом нашого уроку («Життя дане на добрі справи»)(слайд 33)

5. Домашнє завдання:

Склади казкову історію «Якби я був чудодій, що зробив би для людей».