Аналіз конспектів уроків з образотворчого мистецтва з урахуванням розвитку творчості учнів
Тема: «Золота рибка» (додаток №1)
До проведення практичної роботи діти поставилися з інтересом, виявили підвищену активність, увагу та бажання.
На першому уроці комбінованого типу було поставлено таку мету як проілюструвати казку «Золота рибка» у гуашевому живописі на форматі А4; сприяти формуванню навичок у освоєнні техніки гуашевого живопису.
Навчальна задача полягала у застосуванні знань про ілюстрування казки.
Виховує завдання було спрямовано створення умові виховання моральності.
Методами уроку були: оповідання, розмова, пояснення, опитування.
На уроці використовувалося таке обладнання: мультимедійний проектор, ілюстрації та презентація на тему казки «Золота рибка».
Для учителя: ілюстративний матеріал, конспект уроку, презентація «Золота рибка», проектор.
Для учнів:олівець, гумка, альбом, гуашові фарби, пензлі, баночка.
Структура проведення уроку:
1. організаційний момент (2 хв),
2. пояснення нового матеріалу (10 хв),
3. практична робота (25 хв),
4. аналіз робіт (5 хв),
5. закріплення вивченого матеріалу (2 хв),
6. домашнє завдання (1 хв).
Ця форма проведення уроку сприяє розвитку творчої фантазії учнів.
Наприкінці уроці закріпили знання, виходячи з цього, можна дійти невтішного висновку, що мети і завдання досягнуто. Урок закінчився своєчасно організовано.
Тема: казка «Ріпка» (додаток №2).
Мета: проілюструвати ріпку з казки «Ріпка» у гуашевому живописі
1.Навчальні: сприяти використанню знань про ілюстрування казки «Ріпка».
2.Розвиваючі: сприяти розвитку творчої фантазії, інтелекту.
3.Воспитывающие: створити умови виховання моральності.
Методи: пояснення, розмова, опитування.
Для вчителя: ілюстративний матеріал, конспект уроку, презентація «казка Ріпка», проектор.
Для учнів:олівець, гумка, альбом, гуашові фарби, пензлі баночка.
1. Організаційна частина (1 – 2 хв.)
2. Пояснення нового матеріалу (5 хв.)
3. Показ послідовності роботи (5 хв.)
4. Практична частина (20-25 хв.)
5. Закріплення пройденого матеріалу та підбиття підсумків (5 хв.)
6. Завдання домашньої роботи та прибирання робочих місць (1-2 хв.)
Поставлена мета та завдання уроку відповідали темі уроку та були спрямовані насамперед на формування творчої фантазії учнів.
Перед школярами було поставлене завдання проілюструвати ріпку з казки «Ріпка» у гуашевому живописі.
Темп уроку був оптимальним. У процесі уроку учні не мали труднощів у виконанні завдання. Наприкінці уроку кожен учні намалював свою ріпку за власним уявленням.
Урок сприяв підвищенню учнів творчої фантазії.
Тема: "Вікторина казок".
Мета: Сприяти засвоєнню знань у ілюструванні казок із засобів дослідницької діяльності.
1.Навчальні: сприяти засвоєнню знань у ілюстрації казок.
2.Розвиваючі: сприяти розвитку творчої фантазії, інтелекту, пам'яті.
3.Воспитывающие: створити умови виховання моральності.
Тип уроку: ігровий
Методи: пояснення, розмова, опитування.
Для вчителя: ілюстративний матеріал, конспект уроку, презентації казки, проектор.
Для учнів: альбом, ножиці, клей.
Ця форма проведення уроку сприяєзацікавленості, позитивної емоційної налаштованості, учні реагують на присутність батьків більшою зібраністю, відповідальністю, що активізує діяльність та розвиває творчу фантазію учнів. Структура уроку дозволяє максимально брати участь у роботі.
Структура уроку дозволяє максимально кожному взяти участь у роботі – учасники працюють самостійно, працюють у групах, здійснюючи взаємоперевірку та взаємодопомогу.
Висновки за II розділом.
У ході практичної роботи з організації уроків образотворчого мистецтва з урахуванням розвитку творчої фантазії учнів, мету уроків було досягнуто. Було створено умови у розвиток творчої фантазії мислення, уяви. На наступних етапах, здійснювався аналіз уроків, де було зроблено висновок, що з учнів сформувалася творча фантазія більш рівні і в дітей віком виник інтерес до читання і ілюструванню літературних творі.
Висновок.
Найважливішим завданням розвитку творчої фантазії у сучасній школі є розвиток особистості учня шляхом зображення казок. Слід зазначити, що уроки живопису є чудовим майданчиком у розвиток творчої фантазії учнів.
Я вивчив психолого-педагогічну, методичну та спеціальну літературу з цієї теми; розкрив поняття «фантазія»; розглянув методи формування самосвідомості в учнів під час уроків живопису; провів експериментальну роботу у школі №29 У другому «Б» класі. Дійшов висновку, що під час нашого дослідження гіпотеза підтверджується, справді, при зображенні казок в учнів формується творча фантазія.
Ця курсова робота може бути використана на практиці студентами педагогічних освітніх закладів,викладачами середніх загальноосвітніх установ.
Список літератури.
1.Т. Я. Шпікалова, Л. В. Єршова «Методичне посібник до підручника Образотворче мистецтво 2 клас», Москва, «Освіта», 2008 C. 135
2.Т. Я. Шпікалова, Л. В. Єршова підручник «Образотворче мистецтво 2 клас», Москва, «Освіта», 2010р. С. 25
3.Т. Я. Шпікалова, Л. В. Єршова «Образотворче мистецтво 2 клас» Творчий зошит, Москва, «Освіта», 2010р. C.88
4. Комарова, Т. С. Як навчити дитину малювати / Т. С. Комарова. - М.: Століття, 2007. - 91 с.
5.Сластенін В. А. Педагогіка: навч. посібник для студентів педагогічних навчальних закладів/В.А. Сластенін, І.Ф. Ісаєв, А.І. Шиянов; за ред. В.А.Сластеніна. - М.: Академія, 2008. - 576 с.
6. Тарасова Л.E. Колективна увага молодших школярів. // Початкова школа. - 2008 №10. С. 95-98
7. Гамезо М.В., Орлова Л.М., Петрова Є.П. Вікова та педагогічна психологія: Навчальний посібник/М.В Гамезо., Л.М Орлова., Є.П. Петрова - М.: Пед. заг. Рос., 2009. - 95 - 98 с.
8.Петровський, А.В. Роль фантазії у розвитку особистості. - М.: Знання, 2007. - 45с.
9.Теплов, Б.М. Психологія - М.: Учпедгіз, 2009. - 252с.
10.Сокольникова Н. М. Образотворче мистецтво та методика його викладання у початковій школі: навчальний посібник для студентів пед. вузів/Н. М. Сокольникова. - М.: Академія, 2009. - 368 с.
11. Тализіна Н.Ф. Педагогічна психологія: Підручник для студентів середніх навчальних закладів/Н.Ф. Тализіна - М.: Академія, Гриф МО РФ, 2009. - 288 с.
12.Хоруженко К.М., Культурологія. Енциклопедичний словник/К.С. Хоруженко - М.: Фенікс, 2009. - 640 с.
13. Комарова Т.С. Дитяча образотворча творчість/Т.С. Комарова Журнал длявихователів №2, 2007 http://www.portal-slovo.ru/pre-school_education/36724.php,
15. Дитяча образотворча творчість [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.portal-slovo.ru/pre-school_education/36724.php, вільний. - Заголовна з екрану
16. Розетт, І.М. Психологія фантазії Експериментально – теоретичне дослідження внутрішніх закономірностей інтелектуальної діяльності. - 2007. / / Поняття фантазії: 13 - 24. Теоретичні концепції фантазії / Психологічні механізми фантазії: с. 169 - 228. Умови перебігу процесу фантазії: с. 229 - 270.
17. Рубінштейн, С.А., Основи загальної психології. У 2т. - Т. 1 - М., 2009. - с. 344 - 360.
18.Сокольникова, Н.М. Образотворче мистецтво та методика його викладання у початковій школі: Навч. Посібник для студ. Пед, вузів. - М., Видавничий центр Академія, 1999. - 368 с., 12 л. мул.
19. Смирнов, С.А. "Педагогіка", - М.: Просвітництво, 2010. - с. 250.
Суботіна, Л.Ю. Розвиток уяви дітей. Популярний посібник для батьків та педагогів. Ярославль. Академія розвитку, 2009. - с. 240
20. Шпікалова, Т.Я. Образотворче мистецтво. Основи народного та декоративно-ужиткового мистецтв. 1-4 та 5-8 кл. Для класів з поглибленим вивченням предметів художньо-естетичного циклу»// - М., 2008.- с. 150.
21. Ельконін, Д.Б. Програми початкові класи/ Довидов В.В. - М., Просвітництво,2009. - С. 200.
22. Дяченко, О.М. Про основні напрями розвитку уяви в дітей віком. М., – 2008. №6. с. 52-59.
23. Дяченко, О.М. Про деякі особливості розвитку уяви дітей дошкільного віку. М., – 2009. №1. с. 44-51.
24Кириллова, Г.Д. Початкові форми творчої уяви в дітей віком. М., - 2007. - №2. с. 41-46.
25.Карандашов Ю.М. Розвиток уявлень удітей. Навчальний посібник. - Мінськ, 2009. / Вікова динаміка розвитку уявлень: 74-87 /.