Attalea Princeps

Презентація до уроку

Цілі:

  • Продовження знайомства з літературною казкою з прикладу твори В. М. Гаршина "Attalea princeps".
  • Розуміння змісту казки та її основної думки.
  • Розвиток навичок аналізу художнього тексту, уважного ставлення до слова.

Обладнання:

  • Художній текст (підручник-хрестоматія В. Я. Коровіна для 5 класу).
  • Комп'ютер.
  • Проектор.
  • Хід уроку

1. Привітання.

Постановка цілей та завдань.

Розмова

Для розмови можна використати статтю підручника "Українська літературна казка"

Що називають літературною казкою?

Які твори В. М. Гаршина ви читали?

Твори В. М. Гаршина "Жаба-Мандрівниця", "Казка про Жабу і Розу".

Чим для нас цікаві твори цього письменника?

У його творах, як у байці, герої та події вчать нас чогось, але не говорять про це прямо, а натякають, щоб ми самі зробили висновок.

3. Аналіз твору.

Ви прочитали казку В. М. Гаршина " Attalea Princeps". Чи сподобалася вона вам?

Сюжет казки "Attalea Princeps" був розроблений Гаршин ще в 1876 році у вірші "Бранниця".

Епіграфом до нашого уроку стануть слова з цього вірша:

Прекрасна пальма високою вершиною У скляний дах стукає; Пробито скло, вигнуто залізо, І шлях на свободу відкритий:

Про те, яким був шлях пальми на волю, ми й поговоримо сьогодні на уроці.

З чого починається оповідання "Attalea Princeps" В. М. Гаршина?

З опису оранжереї.

Як Гаршин розповідає проній? (Зачитуємо епізод)

"Вона була дуже красива:" Ми милуємося оранжереєю як чудовим витвором мистецтва. Письменник навіть порівнює її з дорогоцінним каменем.

Чому опис оранжереї потім різко змінює свою тональність? Чи добре жилося рослинам у цій чудовій оранжереї?

Знайдемо за текстом і випишемо ключові слова, що розповідають про це життя:

  • Ув'язнені рослини
  • Тісно
  • Забирали один в одного вологу та їжу
  • Гнулися та ламалися
  • Не могли рости, куди хочуть
  • Повітря нерухоме

Що потрібно було рослинам, про що вони мріяли?

Рослини сумували за батьківщиною. "Для рослин потрібен був широкий простір, рідний край і свобода. Вони були уродженці спекотних країн, ніжні, розкішні створіння:"

У казці Гаршинарослини діють як люди, вони навіть різні міркування і думки, різне ставлення до того, що відбувається. Який характер у рослин?

Зачитуються епізоди з "Attalea Princeps".

  • Сагова пальма - злісна, роздратована, гордовита, зарозуміла, заздрісна.
  • Пузатий кактус – рум'яний, свіжий, соковитий, задоволений своїм життям.
  • Кориця - ховається за спини інших рослин ("мене ніхто не обдере"), невибаглива, любить сперечатися.
  • Деревоподібна папороть - не зовсім задоволена своїм становищем, але не прагне щось змінити.

Розкажіть проAttalea Princeps. Чому така назва?

Так назвав латиною пальму директор. Це ім'я не було рідним для пальми, його вигадали ботаніки. Пальма була вищою і красивішою за всіх.

Латинська- мертва мова, яка є предком сучаснихроманських мов. Можливо, пальма приречена з того самого моменту, як потрапила до оранжереї таїй було надано "мертве" ім'я? Адже кажуть, що ім'я визначає долю.

Серед персонажів казки діють дві дуже несхожі людини: директор оранжереї та мандрівник із Бразилії. У чому їхня несхожість? Хто з них ближчий за головну героїню казки?

Директор - людина науки, дбає тільки про зовнішній добробут, бездушний, не розуміє, що рослини можуть переживати, відчувати біль: ": з задоволеним виглядом поплескував тверде дерево тростиною, і удари дзвінко лунали по оранжереї. Листя пальми здригалися від цих ударів О, якби вона могла стогнати, який зойк гніву почув би директор! "

Бразилієнец - сперечається з директором з приводу назви пальми, він знає їїрідне, справжнє ім'я. Дивлячись на пальму, згадує свою батьківщину. Він розуміє пальму, її самотність і те, що на батьківщині можна бути щасливим.

Чому зустріч із бразилійцем стала вирішальною для пальми?

Бразилієнец - остання ниточка, що зв'язує пальму з батьківщиною. Він ніби попрощався з нею. Можливо, в цей момент Attalea найгостріше відчула свою самотність, всю безвихідь ситуації.

Чому прагнення пальми до свободи не знайшло підтримки в інших дерев? Що вони дбали? Чим пишалися? Чому вони були налаштовані до пальми вороже?

Усі рослини сумували за батьківщиною та свободою. Але тільки Attalea і маленька трава чинили опір такому життю і хотіли вирватися на волю. Інші просто пристосувалися до в'язниці. Вони відчуваютьстрахза своє життя, бояться змін. Рослини гніваються на Attalea за її горді слова. Вони ненавидять її за гордість, за волелюбність, за те, що її не зупинила думка про "людей з ножами та з сокирами", які прийдуть і відріжуть її гілки, якщо вона надто високо підніме свою вершину.

Можливо, вони заздрять пальмі, бо в неї вистачає сил для здійснення своєї мрії.

Чому трава, на відміну інших рослин, розуміла пальму?

"Вона не знала південної природи, але теж любила повітря та свободу. Оранжерея і для неї була в'язницею".

Яке почуття викликає у нас трава?

Ми шкодуємо її і захоплюємося її здатністю співчувати, розуміти почуття пальми. Вона стає справжнім другом для Attalea, усією душею бажаючи допомогти їй.

Як пальма виборювала свободу? Якою ціною вона платила за бажання побачити справжнє небо?

"Тоді стовбур почав згинатися. Його листяна вершина зім'ялася, холодні прути рами вп'ялися в ніжне молоде листя, перерізали і понівечили його, але дерево було вперто, не шкодувало листя, незважаючи ні на що, давило на грати, і грати вже піддавалися, хоча були виготовлені з міцного заліза".

Повернемося до нашого епіграфа (зачитати ще раз).

Пальма досягла своєї мети. Чим закінчилася казка? Чому директор вирішив спиляти пальму?

Надбудовувати над пальмою особливий ковпак – дорого.

Які почуття ми відчуваємо, коли читаємо, як загинула пальма?

Жалість до Attalea, ненависть до директора, але в той же час захоплення і повага до пальми.

Чому директор наказав викинути маленьку травичку?

"Вирвати цю погань і викинути: Вона вже пожовкла, та й пила дуже зіпсувала її. Посадити тут щось нове".

  • Усі рослини відчувають біль, у всіх є душа.
  • Дуже важко, коли тебе не розуміють оточуючі, коли вони налаштовані вороже.
  • Суперечність мрії та набутої реальності.

Все у цьому творі будується на протиставленні, контрасті. Знайдіть ціконтрастні лінії.

  • Прекрасна оранжерея - рослини-в'язні
  • Образи директора та бразилійця
  • Рослини - Attalea
  • Гордість директора - гордість Attalea
  • Мрія та реальність

4. Домашнє завдання.

Письменно відповісти питанням: Які почуття ви пережили під час читання казки В.М. Гаршина "Attalea Princeps"? Як вони змінювалися? Чому?