Броня міцна та крила наші швидкі

Чи харчуються учні вашого класу у шкільній їдальні?

Так. У школі організовано гаряче харчування для дітей та співробітників

Ні. Їдальня працює, але якість їжі не влаштовує школярів

Діти приносять їжу із собою

У їдальні організовано їдять лише діти з багатодітних та малозабезпечених сімей

Всього проголосувало: 4

Поточний номер

Якщо діти не питають, значить, щось не так

міцна

Читайте у наступному номері «Вчительської газети»

Ринок праці – суворе місце для молодих фахівців: найчастіше на одну позицію претендують 15 осіб. Втім, влаштуватися – це ще половина справи, завдання №2 – утриматись. Про значний розрив між здобутими знаннями та необхідними навичками сьогодні говорять уже не лише роботодавці, а й самі випускники вишів. Про ці та інші невтішні висновки Санкт-Петербурзького міжнародного форуму праці – у статті Наталії Алексютіної.

Ще кілька років тому на співбесіді багато абітурієнтів – зауважте, вони вступали до Літературного інституту на кафедру творчості! – не могли відповісти на запитання, коли помер Пушкін. І це не жарт. Це люди дуже освічені, які читають, багато знають. Це дуже обнадіює", - з ексклюзивного інтерв'ю поета, прозаїка і сценариста Євгена Рейна.

Наші програми

Броня міцна та крила наші швидкі

Урок з предмету «Навколишній світ» у 1-му класі на тему «Жуки та метелики»

Цілі: - закріпити знання ознак ссавців, птахів та комах; - познайомити з характерними ознаками жуків, їх різноманітністю та значенням у природі; - Розширити знання про метеликів; - вчити спостерігати та встановлювати взаємозв'язки у природі; - Вчити виділятиголовне у явищі, що спостерігається; - вчити працювати з науково-популярним текстом, виділяти у ньому головне; - виховувати інтерес та дбайливе ставлення до навколишнього світу (зокрема, до комах).Вчительська газета

- зображення оленя, носорога, жука-оленя, жука-носорога, птахів, комах, ссавців (серед яких мають бути гусениця та павук), роздрук назв груп цих тварин;

- Картки для самостійної роботи;

- Фізична карта світу;

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка вивченого матеріалу

Вчитель. Прочитайте назви тварин, написані на дошці.

Вчитель: Назвіть їх ознаки.

Діти: У птахів тіло вкрите пір'ям, є дзьоб та крила. Тіло ссавців покрите шерстю, у них чотири лапи, а дитинчат ссавці годують молоком. Комахи мають шість лапок, три частини тіла, мають чутливі вусики.

Вчитель: Прикріпіть картки із зображеннями тварин під назвою груп.

Учні виконують завдання.

Знання ознак різних груп тварин, будови комах ви використовуєте під час виконання перевірочної роботи.

Вчитель роздає картки для перевірочної роботи.

1. Слон - це ссавець. (+)

2. Кішка відноситься до ссавців, тому що любить молоко. (-)

3. Півень – це птах, бо він уміє співати. (-)

4. Тіло ссавців покрито пір'ям. (-)

5. У комах 6 ніг. (+)

6. Усі комахи вміють літати. (-)

7. Ознаки птиці - дзьоб та пір'я. (+)

8. Бабка - це птах, тому що вона вміє літати. (-)

9. Пінгвін має дзьоб і пір'я, але він не вміє літати. Виходить, він не птах. (-)

Виконавши роботу, діти здають картки на перевірку вчителю.

ІІІ.Повідомлення теми та цілей уроку

Вчитель: Ви дізнаєтеся про нову тему, якщо відгадаєте загадки.

З бронею, а не танк,

З крилами, а не літак,

Летить – шумить, а без мотора.

Пурхає маленька квітка,

Сідає сам на стеблинку.

Вчитель: Сьогодні на уроці ми говоритимемо про жуків та метеликів. Наша мета – дізнатися таємниці з життя жуків та метеликів.

IV. Ознайомлення з новим матеріалом. Жуки.

Вчитель: Для початку давайте розглянемо жуків та метеликів із колекції. Які загальні ознаки є у жуків та метеликів?

Діти Шість ніг, чутливі вусики, крила.

Чим відрізняються жуки від метеликів?

Діти: У жуків 4 крила, два з яких складені під жорсткими надкрилами, а у метеликів два крила, і вони не складаються.

Ви побачили, як різноманітний зовнішній вигляд жуків. Виявляється, їхній спосіб життя може також дуже відрізнятися. Про життя деяких жуків ми дізнаємось із завдання №1 на сторінці 27 підручника.

Прочитайте, як називається червоно-чорний жук із довгим тілом.

Вчитель: Жук-могильник - природний санітар, він харчується падалью. Щоб забезпечити їжею личинок, він закопує в землю дрібних мертвих тварин, наприклад мишей, пташок.

Прочитайте назву наступного жука. Як ви вважаєте, чому він так названий?

Діти: Красун пахучий так названий тому, що в нього гарне тіло і він, напевно, сильно пахне.

Вчитель: Правильно. Красотіл пахучий винищує шкідників лісів - гусениць непарного шовкопряда. Тому він навіть був завезений з півдня України в США, коли там з'явилося багато гусениць і вони загрожували знищити величезні ліси Америки.

Сонечко всім знайоме. Яскраве забарвлення цього жука попереджає про його неїстівність. Якщо ж ящірка або птиця, не зважаючи на цепопередженням, схопить жука, то він випустить із черевця яскраву жовту краплю з неприємним запахом. І личинки, і дорослі сонечка харчуються дрібними комахами. Так, дорослі жуки знищують шкідників рослин – попелиць.

Колорадський жук родом із Північної Америки. Личинки цього жука можуть повністю знищити листя картоплі та занапастити все поле.

Вчитель: Що станеться, якщо зникне сонечко?

Діти: Якщо зникне сонечко, то попелиці можуть знищити листя рослин, і вони загинуть. Тоді загине весь урожай у будь-якій місцевості.

Вчитель: А з якими жуками люди борються? Чому?

Діти: У селах люди борються з колорадським жуком, бо він губить картоплю.

Вчитель: Прочитайте статтю на сторінці 21 підручника та скажіть, що нового ви дізналися про жуків. Яких жуків називають санітарами? Чому?

Діти: Санітар називають жука-могильника, оскільки він рятує нас від шкідливих мікробів. Санітаром можна назвати і красуні пахучого, оскільки він рятує ліс від гусениць.

Вчитель: До яких комах можна віднести сонечко?

Діти: До хижаків, адже вона харчується іншими комахами.

Вчитель: Хочете познайомитись з жуками-рекордсменами? Відкрийте підручник на сторінці 28 та розгляньте ілюстрації. Як ви думаєте, чому такі дивовижні назви у жука-оленя, жука-носорога, дубового вусана, жука-геркулеса та жука-голіафа?

Вчитель показує зображення жуків на екрані.

Діти: Ці жуки так названі через свій зовнішній вигляд. У жука-оленя роги, як у оленя; жук-носоріг схожий на носорога своїм єдиним рогом; дубовий вусач має довгі вуса, а живе, мабуть, у дубових лісах.

Вчитель: А ось жук-голіаф та жук-геркулес отримали свої назви через величезні розміри, якими нагадуютьміфічних силачів - Геркулеса та Голіафа.

Розглянемо, чим схожі і чим різняться зображені малюнки комахи і тварини, чиїми іменами вони названі.

Вчитель: Навіщо жуку-носорогу ріг?

Діти Він захищає рогом свою територію.

V. Ознайомлення з новим матеріалом. Метелики.

Вчитель: Ми дізналися дивовижні таємниці життя жуків. А про кого ви ще хотіли б сьогодні дізнатися?

Діти: Про метеликів.

Чим метелики відрізняються від жуків?

Діти: Метелики не можуть складати крила, у них немає жорстких надкрил.

Вчитель: Розгляньте малюнок метелика махаона на сторінці 29 підручника. Метелики харчуються нектаром квітів, який видобувають за допомогою хоботка. Зазвичай нектар знаходиться в основі квітки, тому метелики, дістаючи їжу, брудняться пилком. Перелітаючи на іншу квітку, вони частину пилку залишають на ній. Так метелики запилюють квіти. Тільки з запиленої квітки виросте плід: яблуко, груша, огірок.

Чому кажуть, що якщо метеликів прогнати, врожаю не бачити?

Діти: Якщо прогнати метеликів, то не буде кому запилювати квіти рослин, і тому не буде врожаю.

Вчитель: На жаль, нашого часу метеликів стало мало. Прекрасний метелик-махаон, найбільший метелик Укаїни (до 16 см), зустрічається вкрай рідко. Вона навіть занесена до Червоної книги, де зібрано назви тварин, яким загрожує зникнення.

Як ми можемо допомогти метеликам вижити?

Діти: Комах треба берегти, не ловити їх, щоб помилуватися, а дивитися, не торкаючись. Не треба знищувати гусениць, адже згодом з них можуть вирости гарні метелики.

Які таємниці з життя комах ви дізналися?

Діти: Ми дізналися, чим відрізняються жуки від метеликів, чим вони харчуються, де живуть. Тепер ми знаємо, чому багатожуків та метеликів треба охороняти.

Вчитель: Розгляньте ілюстрації на сторінках 27-29. Яка комаха справила на вас найсильніше враження?

Вислуховуються відповіді дітей.

Наталія ПЕРОВА, вчитель початкових класів середньої школи №31, Бійськ, Алтайський край