Царство бактерії
Презентація до уроку
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: познайомити учнів із представниками царства бактерії, їх будовою, життєдіяльністю та поширенням Землі.
Завдання уроку:
- освітня: сформувати поняття бактерії, бацили, спірили, вібріони, коки; показати особливості будови та життєдіяльності бактерій, що дозволяють виділити їх в окреме царство;
- розвиваюча: формувати вміння робити висновки на основі отриманої інформації, навички дослідницької діяльності та практичної роботи з мікроскопом;
- виховна: обґрунтувати потребу дотримання правил особистої гігієни.
Обладнання: комп'ютер, проектор, мікроскопи, мікропрепарати бактеріальних клітин картопляної палички, склянка з водою, пробірки з акваріумною водою та ґрунтом.
1. Організаційний момент
Вчитель вітає учнів, налаштовує хорошу плідну роботу.
2. Актуалізація знань
Фронтальне опитування:
- Яка будова рослинної клітини?
- Які види тканин є у рослин?
Проблемна ситуація (у результаті учні формулюють тему уроку)
Слайд № 2. Сьогодні у нас незвичайний урок – ми вирушаємо у подорож. Для цього ви поділіться на три групи або команди та оберіть капітана. Уявіть, що ми – мандрівники у часі. Я перекладаю годинник на машині часу на 3,5млрд. років назад. Що ми можемо побачити на Землі? Вода займає більший простір. Суша – кам'яниста рівнина. У повітрі немає кисню, натомість є аміак, сірководень, метан та пари води. Метою нашого переміщення є пошук життя. Пана дослідники, денам шукати життя? (Кожна група висловлює свої припущення). Відповідь: життя можна знайти у воді. Зачерпнемо трохи океанічної води і повернемося в наш час. Та форма життя, яка знаходиться у цій склянці, – об'єкт нашого сьогоднішнього вивчення. Здогадалися, про що йдеться? Відповідь: це бактерії.
3.Вивчення нового матеріалу:
Слайд № 3. Тема уроку - царство бактерії.Запис теми уроку в зошиті. Сьогодні на уроці ми познайомимося з представниками царства бактерії, їх будовою та життєдіяльністю, дізнаємося, чому бактерій виділили в самостійне царство. Бактерії - це перші організми на нашій планеті. Виникли вони близько 3,5 млрд. дол. років назад. - Де можна виявити бактерій? (Учні висловлює свої припущення) Відповідь: вода, повітря, грунт, організми. Практично немає місця Землі, де не зустрічалися бактерії. Вони живуть у льодах Антарктиди при температурі - 83 С o і гарячих джерелах, температура яких може досягати + 90 С o . Деякі бактерії переносять дуже високу солоність середовища, зокрема, це єдині організми, виявлені в Мертвому морі. В атмосфері вони присутні в краплях води, тому в містах дощова вода містить набагато більше бактерій, ніж у сільській місцевості. Рослини, тварини та людина також заселені бактеріями. Особливо багато бактерій мешкає в кишечнику людини та на шкірі рук. - Але чому ж ми не бачимо бактерій на шкірі? Бактерії - це живі організми, настільки маленькі, що їх можна розглянути тільки в мікроскоп. Тільки уявіть собі, що: - в 1мл води міститься 6тис. бактерій (демонстрація пробірки з акваріумною водою), – в 1г ґрунту – кілька млн. (демонстрація пробірки із ґрунтом). Тому не забувайте мити руки перед їжею та післятуалету.
Слайди №4-5. Відеофрагмент. Першою людиною, яка побачила мікроорганізми, був нідерландський натураліст, конструктор мікроскопів - Антоні ван Левенгук в 17 столітті.
– Давайте і ми познайомимося із бактеріями. Досвід ми з вами заклали минулого тижня. А тепер подивимось на його результат.
Слайд № 6. Робота в групах з мікроскопом. (див.Додаток )
Завдання № 1 всім групам: Розгляньте під мікроскопом бактерії картопляної палички. Визначте форму бактерії, замалюйте. Представнику від кожної групи необхідно буде розповісти про отримані результати. Раніше вчені відносили бактерій до царства Рослини, але сьогодні їх виділяють у самостійне царство, нам необхідно з'ясувати чому?
Слайд № 7. Насамперед, давайте розглянемо будову бактеріальної клітини. Ви вже знаєте будову рослинної клітки, зараз перед вами бактеріальна клітка, які частини вам знайомі? Відповідь: оболонка, цитоплазма.
1) Оболонка бактерій складається з 3 шарів, 1 шар – мембрана, 2 – клітинна стінка, 3 – зовнішня оболонка, зазвичай слизова капсула. Оболонка надає форму, захищає та проводить поживні речовини.
2) Цитоплазма – внутрішнє середовище клітини, здійснює зв'язок між органоїдами та транспортує речовини.
Слайд № 8. – Скажіть, чого немає у бактеріальній клітині порівняно з клітиною рослин?
Відповідь: пластид, ядра.
- Справді, у клітинах бактерій немає цих органоїдів.
3) У клітинах бактерій немає оформленого ядра, але ядерна речовина є, називатимемо її неоформленим ядром, у більшості бактерій вона розподілена в цитоплазмі.
4) Джгутик - виріст оболонки. Він забезпечує пересування. Деякі бактерії не мають джгутика.
Запис узошити. Будова бактеріальної клітини:
– Зробіть малюнок бактерії та підпишіть назви частин бактеріальної клітини.
Завдання № 2 всім групам: чому бактерії не належать до царства рослин?
Відповідь: бактеріальна клітина відрізняється за будовою від рослинної, у ній відсутні пластити, ядро та вакуолі, є додаткова оболонка.
Відповідь: бактерії – просто влаштовані, одноклітинні організми.
Слайд № 10. Бактерія у перекладі означає – паличка, саме таку форму має більшість бактерій. Бактерії з паличкоподібною формою клітини називають бацилами. Бактерії звивистої форми називаються - спірили. Бактерії, що мають форму у вигляді коми, звуться вібріонів. І остання форма у вигляді кулі, такі бактерії називають коками. Крім цього, бактерії можуть жити колоніями. Наприклад, стрептококи, що живуть у нас ротової порожнини та на зубах. Зверніть увагу, у них немає джгутиків. Необхідно чистити зуби двічі на день по три хвилини, не даючи спокою цим шкідливим бактеріям. Таким чином, виділяють 4 основні форми бактеріальних клітин.
Запис у зошиті: форми бактерій. Замалюйте та підпишіть назву.
Слайд № 11. Завдання № 4 всім групам. Визначте форму бактерії на фото під цифровим мікроскопом.
Відповідь: 1. Спірили 2. Вібріони 3. Коккі 4. Бацили
– Продовжимо наше дослідження. Чому бактерії – одноклітинні, просто влаштовані організми – існують у природі поряд із високоорганізованими?
1) Завдяки мізерним розмірам бактерії легко проникають у тріщини, щілини, пори. 2) Утворюють суперечки.
Слайд №12. У несприятливих умовах цитоплазма бактеріальної клітини стискається і відходить від оболонки, утворюючи нову щільнішу. ТакуБактеріальну клітину називають спорою. При настанні сприятливих умов суперечки набухають, оболонки розриваються, і молоді клітини, що сформувалися, виходять назовні.
Слайд № 13. Спори дуже стійкі: витримують тривале висушування, кип'ятіння протягом кількох годин, сухе нагрівання до 140 С. Спори бактерії картопляної палички, яку ми сьогодні розглянули, потрапляючи разом з борошном або дріжджами в тісто, не гинуть при випіканні хліба і можуть викликати "тягучу", або "картопляну", хворобу хліба. Якщо він довго полежить у теплому місці, то стає слизовим і тягучим, набуває неприємного запаху. Тому у спеку хліб необхідно зберігати в прохолодному місці, але не довше 2 днів.
Запис у зошиті: бактерії утворюють суперечки в несприятливих умовах.
3) Велика швидкість розмноження.
Слайд № 14. Розгляньте малюнок, визначте, як розмножуються бактерії? Бактерії розмножуються розподілом. У бактерій немає чоловічих і жіночих особин. У бактерій, що найбільш швидко ростуть, поділ відбувається через кожні 20 хв. Якби існували сприятливі умови і було достатньо їжі, бактерії розмножувалися безперервно. Бактерії, що викликають ангіну, потрапивши в організм, за добу діляться кілька тисяч разів, викликаючи біль у горлі, озноб, слабкість. Пам'ятайте про те, що людина, яка хворіє на ангіну, через повітря швидко заражає інших, тому краще залишитися вдома, поки не вилікуєтесь.
Запис у зошиті: бактерії розмножуються розподілом клітини надвоє.
4) Різноманітні методи харчування.
Слайд №15. Живлення здійснюється усією поверхнею клітини. Мабуть, немає такої органічної речовини, яка б не підійшла в їжу тим чи іншим бактеріям. Більшість бактерій використовують готові органічні речовини. Лишедеякі з них створюють органічні речовини із неорганічних. Наприклад, ціанобактерії можуть харчуватися у процесі фотосинтезу, виділяючи кисень в атмосферу. Бактерії, що харчуються готовими органічними речовинами, можна розділити на дві групи: сапротрофи і паразити. До сапротрофів відносяться бактерії гниття та бродіння. Завдяки їхній життєдіяльності відбувається розкладання опалого восени листя, трупів тварин і людини. Вони своєрідні санітари нашої планети. Бактерії паразити здатні проникати в тканини рослин, тварин і людини, пригнічуючи організм. Наприклад, збудник туберкульозу – бактерія – паличка Коха. Паличка може жити в організмі, не спричиняючи хвороби. Але якщо людина погано харчується, палить, вживає наркотики, її імунітет слабшає, і бактерія швидко розмножується. Вона вражає всі органи людини, але найчастіше легені.
Запис у зошиті: замалюйте схему живлення бактерій.
4. Закріплення:
Слайд №16. Дайте відповідь на запитання.
Завдання групі № 1. Чому бактерії виділили в окреме царство?Завдання групі № 2. Чому бактерії збереглися з найдавніших часів донині?Завдання групі № 3. При швидкості розмноження потомство від однієї бактерії за 5 діб може утворити масу, здатну заповнити всі моря та океани. Але це не відбувається. Як ви вважаєте, чому?
5. Рефлексія:
– Що було складним на уроці? - Що вам особливо сподобалося на уроці? - Де ви можете застосувати отримані на уроці знання?
Список використовуваних джерел:
Література: Пасічник В.В. Підручник Біологія 6 кл. Бактерії, гриби, рослини. - М.: Дрофа, 2002.