Фільм Н

Тема уроку : Фільм Н. С.Михалкова «Кілька днів із життя І. І.Обломова», або що таке «штольцевщина».

Цілі :

– Простежити історію створення фільму.

– Познайомитись із деякими кінематографічними поняттями.

– Вказати на особливості режисерської інтерпретації класичного твору.

– Розвивати вміння аналізувати художній фільм.

– Розвивати вміння зіставляти твори, які стосуються різних видів мистецтва.

- Виховувати глядацьку культуру учнів.

Обладнання та наочність:

Портрет І. А. Гончарова, портрет Н. С. Міхалкова, фрагменти фільму Н. С. Міхалкова «Кілька днів із життя І. І. Обломова» (1979).

Попередні завдання: подивитися фільм «Кілька днів із життя І. І.Обломова» (або всім класом, чи поодинці), один із учнів готує невелике повідомлення про історію створення фільму.

З інтерв'ю з М. С.Михалковим

План уроку:

19. Оргмомент (1 хв.).

20. Психологічна підготовка (2 хв).

21. Розмова (38 хв.).

22. Підсумок уроку (2 хв.).

23. Домашнє завдання (2 хв.).

Хід уроку :

IОргмомент.

IIПсихологічна підготовка:

На сьогоднішньому уроці ми закінчуємо вивчення роману І. А. Гончарова «Обломов». Але сьогодні у нас з вами незвичайне заняття, воно цілком могло б стати уроком МХК, тому що говорити ми з вами буде про фільм М. С. Міхалкова «Кілька днів із життя І. І. Обломова».

IIIРозмова :

На попередніх уроках, аналізуючи роман «Обломів», ми вже дивилися окремі епізоди.фільму, тепер ми поговоримо про фільм в цілому (я сподіваюся, що всі встигли його подивитися).Але для початку я хочу вас запитати, які ще фільми ви знаєте у Михалкова? (Учні називають: «Стомлені сонцем», «Раба кохання», «Сибірський цирульник», «12» та ін.). Кожен із цих фільмів заслуговує на окрему розмову, у кожного з них своя особлива доля та цікава історія створення. Треба сказати, що в основі більшості фільмів Михалкова лежать історичні події, реальні людські долі, але до екранізації класичних творів Михалков звертається нечасто, тому особливо примітний фільм «Кілька днів життя І. І. Обломова».

Його історію створення нам розповість… (виступає заздалегідь підготований учень, який розповідає про ідею екранізації, процес написання сценарію, знімальну групу, підбір акторів на головні ролі).

Нам з вами відомо, що кіно – це особливий вид мистецтва, який, як процес літературного читання, триває у часі і до того ж, як мальовниче полотно знаходиться у просторі. Кіно говорить своєю, тільки йому доступною, мовою. Коли режисер береться за екранізацію літературного твору, не ставить собі завдання лише перекласти ідею письменника з мови одного мистецтва на мову іншого. Завжди має бути особливе художнє бачення, своя режисерська інтерпретація. Фільм, знятий за мотивами, – це самостійний твір зі своєю долею. Тому Михалков у фільмі не йде слідом за Гончаровим, а якісь епізоди роману опускає і щось додає від себе.

Так от, скажіть, які епізоди роману виявилися не затребувані Михалковим? (У сцені відвідувачів показаний тільки Алексєєв, інших відвідувачів немає).А чому режисер не зобразив Волкова, Пєнкіна, Судьбінського,Тарантьєва, обмежився лише Олексієвим? (4) (Михалков хоче підкреслити, що в порівнянні з Обломовим вони все такі ж безликі, як і Алексєєв. Образ Алексєєва у Михалкова ще більш збірний, ніж у Гончарова).

(3) А що Міхалков додав від себе? у таку обстановку).

А пам'ятаєте епізод від'їзду Штольца з дому? Адже у романі він майже не прописаний. Чому Михалков приділяє йому таку увагу? (4) (У цьому епізоді в самому Штольці борються штольцевський і обломівський початок; і обломівський, нехай на мить, але бере гору).

Ми з вами говорили, що «Сон Обломова» є ключем до всього роману. Режисер не вводить його повністю у певний момент фільму, а розбиває на частини.Давайте ще раз подивимося, в які моменти фільму Обломов мріє. (Переглядаються три невеликі епізоди фільму, коли Обломов бачить сни. Учні роблять висновок, що це відбувається, коли Обломов щасливий або дуже спокійний).

А тепер давайте порівняємо назви роману та фільму.Чому Михалков називає свою кінокартину «Кілька днів із життя І. І. Обломова»? Адже вам відомо, що у цього режисера є фільми більш тривалі, чому б тоді йому не зняти всі основні «дні», показані в романі? (4). І лише коли Обломов закохується в Іллінську, він починає жити зовсім іншим життям (саме про ці дні і говорить Михалков).

Обломову завжди щось заважало стати щасливим. Можливо, це явище, яке позначено словом, присутнім у темінашого уроку – «штольцівщина».Утворено воно за аналогією зі словом «обломовщина», яке, до речі, запровадив хто? (Добролюбов, у статті «Що таке «обломівщина»). «Штольцівщина» - слівце, придумане Михалковим.Як ви думаєте, що воно означає? (Явлення життя, при яких матеріальне та практичне губить все духовне).

Да ви праві. Ось що з цього приводу говорив сам Михалков: «нам хотілося підійти до суті роману з дещо іншого боку, повести розмову не про небезпеку обломівщини, а про небезпеку, якщо можна так висловитися, штольцівщини, про прагматизм, що витісняє, пожирає в людській душі духовність» .

IVПідсумок уроку :

Найбільш активним учням та учневі з індивідуальним завданням виставляються оцінки.

VДомашнє завдання :

Ще раз подивитися фільм. Написати твір на тему: «Роль деталі у романі Гончарови «Обломов» та у фільмі Михалкова «Кілька днів із життя І. І. Обломова».

Конспект уроку з літератури студента філологічного факультету Оренбурзького державного педагогічного університету

Кільдяшова Михайла Олександровича.

Література:

19. Краснощекова Є. «Обломов» І. А. Гончарова, М., 1970.

20. Програма з літератури 10-11 класи за ред. Ст Р. Маранцмана, М., 2006.

21. Лотман Ю. М. Семіотика кіно та проблеми кіноестетики, Таллінн, 1973.

22. Інтерв'ю з М. С.Михалковим