Хрестові походи та їх вплив на життя європейського суспільства
Презентація до уроку
Сучасний урок – це урок із використанням інформаційних технологій. Презентація дозволяє вчителю ілюструвати своє оповідання, провести опитування, попрацювати з документами, показати потрібний уривок із фільму.
ХРЕСТОВІ ПОХОДИ ТА ЇХ ВПЛИВ НА ЖИТТЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА. (Сл. 1)
(6 клас)
Мета уроку:
- сформувати цілісне уявлення про військово-релігійний рух та головну мету хрестоносців; (Сл.2)
- з'ясувати причини, умови, основні етапи, наслідки та підсумки походів.
Завдання уроку : (Сл.3)
Освітня: формувати вміння виявляти причини, цілі та завдання учасників хрестових походів на Схід та роль католицької церкви як натхненника та організатора цих походів;
Розвиваюча : показати на прикладі першого та четвертого походів грабіжницькі цілі хрестового руху та їх наслідки;
Виховна: виробляти вміння відбирати позитивне та негативне в історії для сучасності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методичні прийоми: тестування, аналіз епізодів, лекція з елементами евристичної бесіди, робота з документами та малюнком, бесіда з питань, складання опорних схем – конспектів, словникова робота та в парах, робота з настінною та контурною картою.
Обладнання:
- Є.В. Агібалова, Г.М. Донський. Історія середньовіччя 6. клас, - М.: Просвітництво, 2012. 287 с.
- E.А. Крючкова Історія середньовіччя. Робочий зошит. 6 клас. - М.: Просвітництво, 2011.
- Презентація Microsoft PowerPoint.
- Комп'ютер та мультимедійний проектор.
- Історична карта: «Західна Європа у XI-XIII ст. Хрестові походи"
- Ілюстрації з історії Середніх віків.
- Малюнки учнів, виконані заздалегідь.
План уроку: (Сл.4)
- Перевірка домашнього завдання.
- Пояснення теми уроку.
- Закріплення нового матеріалу.
- Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Перевірка домашнього завдання у формі тесту.
Коли відбувся розкол християнської церкви? -1093; -1054 р.; - 1121 р..
Представники якого стану звільнено РТ сплати податків королю? - селянство - духовенство; - дворянство.
Як називається церковний суд для переслідування єретиків? - інфляція - інформація; - Інквізиція.
Як називаються противники панівного віровчення церкви? - абат; - Єретик; – чернець.
Як називається спеціальна грамота про прощення гріхів: - індульгенція; - Депеша; - Реквізит.
Які джерела економічної могутності церкви? -церковна десятина; -плата за обряди та дотики до святих мощей; -продаж індульгенцій та церковних посад.
Як називається організація ченців зі своїми цілями та правилами поведінки? -орден; -Союз; - Партія.
ІІ. Пояснення теми уроку за планом
- Перший хрестовий похід
- Хрестовий похід феодалів. Єрусалимське королівство.
- Третій хрестовий похід: похід королів.
- Четвертий хрестовий похід.
- Наслідки хрестових походів країн Європи.
1. Перший Хрестовий похід. (Сл.13-15)
Пояснення вчителя: Наприкінці XI ст. імператор Візантії, Олексій Комнін, звернувся до римського папи Урбана II зпрохання про допомогу. У цей час його державі загрожували турки – сельджуки, які вже встигли завоювати значну частину Малої Азії (показати на карті завоювання турків – сельджуків у Малій Азії). Виникла загроза для християн, які здійснюють паломництва в Палестину – Святу землю, де жив і був розіп'ятий Ісус Христос. У Єрусалимі знаходиться головна святиня християн – Труна Господня.
Римський тато скористався цією пропозицією. У 1095 році він виступив перед віруючими у Французькому місті Клермон. Папа був одягнений у білий одяг з парчі, прикрашеної золотаними хрестами, у високій митрі, що сяє дорогоцінним камінням і увінчаною хрестом. Вся почет була одягнена в одязі малинового, фіолетового, чорного кольорів. Сама мова не збереглася, але окремі фрагменти були записані сучасниками – хроністами.
Робота з документом: «Виступ Урбана II у Клермон». (Сл. 16)
«Земля ця, яку ви населяєте,- здавлена звідусіль морем і гірськими хребтами, вона стиснута нашою численністю, великою кількістю багатств не надмірна і ледве прогодовує, тих, хто її обробляє. Звідси походить те, що ви один одного кусаєте і пожираєте, ведете війни і наносите один одному безліч смертельних ран. Нехай же припиниться ваша ненависть, нехай змовкне ворожнеча, вщухнуть війни і заснуть усілякі чвари і розбрати. Хто тут, тут сумні та бідні – там будуть радісні та багаті. Ви захопите і скарби ваших ворогів… Ставайте на шлях Святого Гробу, вирвіть землю цю у нечестивого народу, підкоріть її собі. Земля ця, як свідчить Писання, тече медом і млеком. Єрусалим – це пуп землі, край, найплодоносніший у порівнянні з іншими землями, він немов другий рай. Він прагне звільнення і не припиняє благати про те, щоб ви прийшли йому на допомогу, а «перськеплем'я турків» захопило священні для християн реліквії, вони перетворюють храми на хліва для худоби, топчуть ногами призначені для богослужіння судини, завдають побої та образи духовенству. Не можна більше терпіти святотатство. Християни мають піднятися на бій із невірними. Кожен воїн на знак цього – нашить на свій одяг хрест із червоної матерії. Той, хто вирушить на Схід для звільнення Гробу Господнього, отримає повне прощення всіх гріхів та боргів; тих, хто прийме смерть у битвах за віру, чекає вічне райське блаженство».
«Народ проклятий, чужоземний, далекий від Бога, відроддя, серце і розум якого не вірить у Господа, напав на землі тих християн, спустошивши їх мечами, пограбуванням і вогнем, а жителів відвів до себе в полон або вбив, церкви ж божі або зрив вщент, або звернув на своє богослужіння. Кому ж може бути робота помститися за те і викрасти з їхніх рук награбоване, як не вам. Вас спонукають і закликають до подвигів предків велич та слава короля Карла Великого та інших ваших володарів. Особливо ж до вас має кликати свята гробниця рятівника та Господа нашого, якою володіють нині нечесні народи. Єрусалим – пуп землі, квітуча країна, він – як райський сад за красою своєю. І це царствене місто, що лежить у середині світу, захоплене тепер ворогами Господа, поневолене тими, хто не знає істинного Бога, і став святилищем язичників».
Питання до документа: (Сл.17)
До яких груп населення звертається Урбан ІІ? (Селянам, лицарям, городянам). Навіщо він їх закликає? (Звільнити Труну Господню, боротися проти «невірних»). Чим залучали учасників походів ці землі? («Земля тече медом і молоком»). Що обіцяв тато від походів? («порятунок душ», прощення боргів і гріхів, вічне блаженство, нові землі).
Актуалізація знань.
Питання до учнів: 1.Чому саме у XI ст. розпочалися походи? (Сл.18)
Які причини масових походів?
Повідомлення учня : Європа в XI столітті опинилася в тяжкому становищі. Кілька років поспіль Європою прокотилася хвиля стихійних лих. Багато сіл і міст вимирали від епідемії «Вогненної чуми». У літописах говориться, що, наприклад, в Англії в 1093 були небачені повені, викликані розливами річок, а взимку морози. Урожай не зібрали, і почався голод. У Німеччині видалися дощова осінь, і хліб згнив.
Від хвороб та голоду померли десятки тисяч людей. Дорогами бродили розбійницькі зграї з зневірених і на все готових людей селян.
Селяни страждали і від безперервних воїнів, які вели між собою феодали. Палали села, топталися поля постійною усобицею. Селяни та бідняки мріяли позбутися феодалів, отримати землю та стати вільними. Купці мріяли відкрити нові ринки в Палестині та Сирії та пільги для торгівлі, феодали – нові землі, багатства та предмети розкоші. (Сл. 19-21)
Відповідь: Населення Європи страждало від стихійних лих: повеней, морозів, дощів, епідемій, безперервних воєн, від розбійників, міжусобиць і феодального гніту, про багатство, розкіш, нові ринки (Сл.22).
Упорядкування опорних сигналів (учні роблять записи зошити) (Сл.23)
1. Які цілі (мотиви) церкви, селян, бідняків, феодалів, городян до участі у хрестових походах?