Інтегроване заняття - Таємниця дзвіночків

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (135,5 МБ)

Мета : Залучення до витоків української народної культури.

Завдання :

  • ознайомити з інформацією про дзвони, про храми Астраханської області, про
  • будівництві Лиманського храму;
  • розвиток та закріплення впевненої поведінки на сцені, розвиток усного мовлення, пам'яті, артистичності, розвиток моторики пальців рук, творчої уяви та фантазії, вміння правильно виконувати поставлені завдання;
  • прищеплювати любов та дбайливе ставлення до традицій української культури.

Тип заняття: інтегроване заняття.

Предмети: технологія та драматизація.

Педагогічні технології : творчі майстерні.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Педагоги: Здрастуйте, діти! Доброго дня колеги!

1 педагог: “Сьогодні до вашої уваги представляємо інтегроване заняття на тему “Таємниця дзвіночка. Виготовлення дзвіночків із різних матеріалів”

2 педагог: (слайд №2)

Отже, ми починаємо. (МУЗИКА вщухає)

2. Актуалізація знань.

Інсценування: “Дорога до храму”

Виходить старий, а його наздоганяють онуки

Виходить старий, а його наздоганяють онуки

Слайд №3 (обрис храму, дороги, музика)

Діти: Діду, а діду! Ти куди це збирався йти?

Старий: До храму діти мої.

Діти: Візьми нас, будь ласка, з собою!

Старий: Ну, ходімо.

Діти: Діду, що таке храм?

Старий: Храм - це спеціальна будівля, в яку приходять помолитися Богувіруючі люди. Його ще називають церквою. У нас на Астраханській землі багато гарних церков та храмів, бо багато віруючих.

На Лиманській землі також багато віруючих і в майбутньому у селищі Лиман збудують церкву Казанської Божої матері. Найкрасивіші храми знаходяться у столиці Поволжя у місті Астрахані.

Слайди №5 (Астраханські храми)

Дід: Вже триста років, УСПЕНСЬКИЙ СОБОР зупиняє на собі погляд будь-кого, хто опиняється в Астрахані. Уявити кремль та місто без цієї дивовижної споруди неможливо.

Хлопчик:

Я теж знаю, мені бабуся розповідала, що в Астрахані є КАЗАНСЬКА ЦЕРКВА.

За величний зовнішній вигляд та багате оздоблення сучасники назвали Казанську церкву перлиною Поволжя.

Дід:

А який прекрасний, створений старанністю православних громадян храм Божий ВОЛОДИМИРСЬКИЙ СОБОР. Він сяє своїм пишнотою.

А один із найяскравіших храмів міста Астрахані – ІОАННО-ПРЕДТЕЧНИЙ МОНАСТИР

Великолепний і ПОКРОВСЬКИЙ СОБОР

І Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Такі чудові храми, що душа так і рветься до них.

Дівчинка: То ходімо ж швидше до храму!

Старий:

Так, дорога до храму нелегка. У кожного вона своя. Довга, але довжина її вимірюється не верстами і навіть днями, а роботою. Душевною роботою; тому що дорога до храму – це не лише фізичний шлях, а й духовне зростання, подолання зла у собі.

Слайд № 12 з дзвоном

Дівчинка: Дідусь, що це?

Хлопчик: Який прекрасний цей дзвін!

Старий: Це дзвін, тільки в одній країні світу - в Україні, живе дзвонова музика.

У кожного дзвона свій неповторний голос, від самогонизького, до найвищого. Тільки на Русі дзвін став національним мистецтвом.

Дівчинка: Дідусь, а для чого потрібен цей дзвін?

Дідусь: Дзвін у давній Русі мав велике значення. Удари дзвону відраховували час. За їхніми сигналами люди знали, коли вставати, коли за роботу братися, в який день свято, а в який біда на Русь нагрянула. Воістину дзвін був голосом Батьківщини, символом єднання, величі держави.

Слайд № 14. (кліп "Золоте кільце")

Хлопчик: Звідки ж з'явилися дзвони?

Дідусь: Легенда про виникнення першого дзвону. Католицька легенда відносить виникнення дзвонів до 5 століття. В Італії, в м. Нолі, єпископ Павлиній, прогулюючись полем, почав благати Бога здійснити якесь диво. Раптом Павліній почув, що сині польові квіти – дзвіночки видають чудовий дзвін. На згадку про це диво Павлиній наказав відлити з міді величезну квітку дзвіночка і повісити його на вершині церкви. За легендою, це і був перший дзвін.

На Русь привезли дзвони із Заходу, доки з'явилися свої майстри дзвону. Найбільшим дзвоном, Вважали дзвін, відлитий в 1688 Флором Терентьєвим. Він важив 2000 пудів. Звук цього дзвона дізнавалися за 20 кілометрів за містом.

Хлопчик: Дідусь, а що ви ще знаєте?

Дідусь: До дзвонів на Русі ставилися як до живих істот, давали їм імена на прізвиська: Гавриїл, Широкий, Лебідь, Ведмідь, Ревун – залежно від звучання.

Дівчинка: А ви знаєте, я чув такий вірш “Вечірній дзвін”

Вечірній дзвін, вечірній дзвін! Як багато дум наводить він Про юні дні в краю рідному, Де я любив, де отчий дім, І як я, з ним навіки попрощаючись, Там слухав дзвін в останній раз .

Дідусь:

Звучить уривок пісні у виконанні Козловського)

Дідусь:

А ще кажуть, що дзвін лікує, відлякує нечисту силу. Повісьте вдома маленький валдайський дзвіночок і, коли вас щось засмутить – небагато зателефонуйте до нього, і в цьому чарівному дзвоні ви почуєте спокій та підтримку.

Дідусь дзвенить над вухом дітлахів

Яким став настрій? Не дарма в народі кажуть: "Чудний дзвін дзвонів радість у душах пробуджує ...".

Хлопчик: Дідусь, а що ще можна зробити з дзвіночками?

Дідусь: І пограти можна! Виходь дітлахів на веселу гру “Передай дзвіночок”

Дівчинка: Дідусь, а як же ці дзвіночки роблять?

Дідусь: Справжні дзвони відливали їх з міді, бронзи.

А ще робили сувенірні дзвіночки з дерева, глини, паперу та інших матеріалів. Дзвіночок це символ миру та добра.

При храмі були майстерні, в них працювали майстри та підмайстри.

Дівчинка: Може, сходимо до майстерні подивимося.

Підмайстер: Навіщо далеко ходити, от і майстерня, ходімо, та й навчимося робити ці дзвіночки.

Майстер: Здрастуйте, шановні мандрівники! Що привело вас до нас?

Дідусь:

Доброго дня майстер! Ми хочемо навчитися робити дзвіночки. Навчіть нас зі своїми підмайстрами.

Майстер:

Ну що ж, дорогі гості, проходьте, навчимо вас це робити.

Ми багато що вміємо: викладаємо мозаїкою з бісеру ікони, великодні яйця. Подивіться на нашу майстерність. (ВИСТАВКА)

Сідайте, зараз ми будемо виготовляти дзвіночки з різних матеріалів.

3. Знайомство із темою заняття. Виготовлення дзвіночків.

Педагог: Тепер випознайомилися з роботами наших майстрів. Своїм умінням вони можуть поділитися з вами. Давайте разом попрацюємо. Сідайте, метою нашої роботи буде виготовлення дзвіночків з різних матеріалів. Дзвіночок, як і будь-який предмет, повинен бути "живим", зігрітим людськими руками, що увібрав у себе частинку душі майстра, який його виготовив.

4. Перевірка готовності робочих місць.

Педагог: “Що нам знадобиться для роботи?

Підмайстер : Для роботи нам знадобиться :

  • самоклеющийся папір
  • пластикові стаканчики
  • тасьма
  • бісер
  • стрази
  • намисто
  • клей
  • ножиці

5. Знайомство з технологією виготовлення дзвіночків

Майстерня з виготовлення дзвіночків

Технологія виготовлення дзвіночків

Педагог: "З чого ж почнемо нашу роботу?"

Підмайстер:

- Візьмемо тасьму, одягнемо на неї бусинку, закріпимо її вузликом.

Підмайстер:

- Продовжуємо насаджувати намистинки, але вже меншого розміру. Це язичок дзвіночка.

Підмайстер:

- Беремо пластиковий стаканчик, у ньому вже приготовлено отвір.

Вставляємо туди язичок. Прив'язуємо язичок до банту.

Ми змайстрували дзвіночок.

Підмайстер:

– Тепер треба його прикрасити. Пропоную нанести клей на край дзвіночка. Він допоможе він допоможе закріпити тасьму або намистинки.

Педагог:

Тут можна виявити свою фантазію і стільки всякого наробити.

- розфарбувати акриловими фарбами

- приклеїти тасьму, мережива, обрізки красивої тканини, намистини, бісер. навіть крупа підійде! І не лише манна!

- а можна використовувати ту ж самоклейку, вирізавши з неї різніфігурки.

(Діти виготовляють свої дзвіночки)

6. Підбиття підсумків.

Педагог: (Презентація дзвіночків) Давайте покажемо гостям свої дзвіночки.

7. Рефлексія.

Педагог:

- Що нового дізналися на занятті?

- Чи сподобалося вам заняття?

- Давайте зателефонуємо до них.

(Включити дзвін дзвіночків.)

Дід:

Чую вас дзвони над землею. Проти горя, проти зла ви зі мною.

Майстер:

Так злітайте знову і знову У купол синій, Щоб завжди жило кохання Над Україною!”

Дід: Час нам дорогу дорогу, дякую за гостинці і за радість принесену людям.

Майстер:

Ми бажаємо вам, щоб у вашій душі завжди звучав найсвітліший дзвіночок.

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. Читаємо, вчимося, граємо, журнал-збірка №5, 2003 р.
  2. Журнал "Обруч" №2-№4 -2004 р.
  3. Сайт про дзвони, дзвонарі та церковний дзвон України.