Інтегрований урок Форма варіації у мистецтві

Свідоцтво

урок

Анотація:

Учні отримують уявлення про форму варіацій та її використання у різних видах мистецтва. До завдань уроку входить: формування вміння працювати зі схемами; розвиток навички зіставлення; виховання вміння виділяти головне у пошуку прикладів форми варіацій у різних видах мистецтва. У ході уроку викладач дає уявлення про форму варіацій, поняття тема та варіація. Діти знайомляться зі схемою варіацій, навчаються представляти форму варіацій за допомогою геометричних фігур, простежують, яким чином втілено форму варіацій в інших видах мистецтва.

Мета уроку: отримати уявлення про форму варіацій та її використання у різних видах мистецтва.

Завдання:

  • Розвиваючі:
  • Формувати вміння працювати зі схемами;
  • Розвивати навичку зіставлення;
  • Навчити виділяти головне у пошуку прикладів форми варіацій у різних видах мистецтва;
  • Освітні:
  • Дати уявлення про форму варіацій;
  • Розглянути поняття тема та варіація;
  • Ознайомити із схемою варіацій;
  • Навчитися представляти форму варіацій за допомогою геометричних фігур;
  • Простежити, яким чином втілено форму варіацій в інших видах мистецтва
  • Виховні:
  • Формувати слухацьку культуру; (Слайд № 2)

Прогнозовані результати:

  • Діти отримають уявлення про музичну форму варіації;
  • Навчаться працювати зі схемами;
  • Зможуть, аналізуючи шукати приклади аналогічної форми інших видів мистецтва;
  • Навчаться конструювати схожі форми у різних галузяхмистецтва; (Слайд № 3)

Хід уроку

Здрастуйте, хлопці! Дивіться, ми з вами привіталися. А чи завжди ми вітаємось однаково, чи можна це робити трохи по-різному? Спробуємо, які у нас вийдуть варіанти? (Кивнути головою, сказати «привіт», «доброго ранку», «вітаю», по-англійськи «hello», помахати рукою). Молодці, ви вигадали багато різних варіантів привітання. У мистецтві також можна одну тему представляти у різних варіантах. Як ви вважаєте, що означає слово варіант? У перекладі з латинської це означає, що змінюється.

(Слайд №4). Подивіться ці картинки. Що ви бачите першою? (Відповідь: зображення повторюється). На другий? (Відповідь: Зображення змінюється). Є два протилежні прийоми розвитку на мистецтві. Остінато - повторення. Варіації – зміна.

інтегрований

форма

У першому випадку, де зображено прийом остинато, бачимо, що картинка собачки повторюється у незмінному вигляді. Якщо позначити її літерою А, у нас вийде схема –А А А А А. У другому випадку ми бачимо, що картинка проводиться в зміненому вигляді.А1 А2 А3 А4

(Слайд № 5) Давайте спробуємо зобразити форму рондо за допомогою геометричних фігурок:

Ось така форма вийшла у мене, а ви, хлопці, намалюйте у зошиті свою композицію фігурок!

(Слайд №6) Хлопці, скажіть, що за казку тут зображено? (Відповідь: «Казка про рибалку та рибку» А.С. Пушкіна). (Слайд № 7) У цій казці є фрагмент, що повторюється. Який? (Відповідь: Старий іде до моря і зустрічається з рибкою). Але є і змінюється (Відповідь: Це бажання старої). Така форма музики називається куплетно-варіаційна. Вона й у народних пісень.

(Слайд № 8) А тепер давайте спробуємо вигадати свою варіацію. Як вам здається,Чого б могла побажати стара, якби вона жила в сучасному світі? (Відповіді дітей: стати кінозіркою, стати молодою і красивою, вийти заміж за президента, стати президентом, мільйон доларів, стати чарівницею і т.д.).

(Слайд № 9) Перший незмінний елемент у варіаціях називається Тема, потім вона починає змінюватися. Музична тема - це коротка побудова, яка виражає музичний образ. А зміни теми називаються варіації. Послухаймо, як ця форма втілюється в музиці. Звучать варіації на тему української народної пісні «Світить місяць» у виконанні українського народного оркестру ім. Осипова. Послухайте та дайте відповідь, які зміни в темі ви почули?

(Слайд № 10) Хлопці, ми з вами пам'ятаємо засоби музичної виразності. Це мелодія, гармонія, ритм, темп, динаміка, фактура, розмір, лад, тембр, регістр, штрихи. Давайте пограємось у таку гру. Я гратиму варіації, а ви називатимете мені, яку маску одягла тема – тобто засіб музичної виразності, який бере участь у зміні теми. А тепер спробуємо створити свої темброві варіації (за допомогою шумового оркестру) на тему української народної пісні «Чи в саду на городі».

(Слайд № 11) Подивіться, як втілюється принцип варіаційності в архітектурі: бані храмів. На першому фото вони практично однакові, на другому змінюються.

(Слайд № 12) У декоративно-ужитковій творчості також можна знайти елементи варіаційності. На якому фото ми бачимо варіації, а на якому остинаті?

(Слайд № 13) Домашнє завдання: вигадати композицію, де використовувався б принцип варіаційності. Успіхів!